Zdjęcie royalty free z Fotolia
W 2015 roku mieliśmy okazję obserwować, jak silny rozwój content marketingu, za którym idą coraz większe budżety i skala działania, wpłynął znacząco na jakość interakcji marki z odbiorcami. Dla firm to szansa na pokazanie się w nienachalny, często użyteczny dla odbiorcy sposób i wpisanie się w interesujące go zagadnienia. Rosną na znaczeniu formaty video, które pozwalają atrakcyjnie przedstawić treści i zwizualizować rozwiązania wartościowe dla konsumentów (a jak podaje Google, w ostatnim roku ilość wyszukań o treści „how to…?” wzrosła o 70%).
Zobacz również
Rośnie też jakość komunikacji marek w social media. Od kiedy stało się jasne, że Facebook nie polega już na lajkach i zasięgu organicznym, a staje się najsilniejszym medium ATLowym, komunikacja w tym kanale zyskała na atrakcyjności. Sprzyjają temu także nowe formaty, które pomagają komunikować się w bardziej kreatywny sposób, takie jak cinemagraphy, GIFy, czy najnowsze Facebook canvas.
Pojawiła się też duża różnorodność. Bardziej ludzka, otwarta i szczera komunikacja, oparta na bardziej zróżnicowanych insightach. Mniej plastiku i udawania, więcej zmarszczek, ludzkich słabości, codziennych wyzwań. W kampaniach widzimy coraz częściej bohaterów i modelki po 70-tce, których wiek przestaje być tabu, a staje się wyrazem siły, barwnej osobowości i cennego doświadczenia (patrz: polskie Bohoboco, Dolce&Gabbana). To też efekt tworzenia komunikacji i produktów dopasowanych do zainteresowań i potrzeb, a nie tradycyjnych przedziałów wiekowych.
Na otwarte przyjrzenie się słabościom postawiła też tak twarda marka jak Nike. W filmie „Better for it – Inner thoughts” pokazuje znane tak wielu z nas momenty, kiedy po prostu chcemy w sporcie odpuścić, natomiast w „Last” przedstawia ostatnią zawodniczkę na mecie maratonu. Zgodnie z duchem marki, widzimy siłę, jaką daje przezwyciężenie własnych słabości, a użycie tak szczerych insightów, daje szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców, niż tylko „zagorzali sportsmani”.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Women empowerment również staje się coraz powszechniejszym trendem (przykładem może być chociażby kolejna odsłona kampanii Always „Like A Girl”, ale też mocne kampanie przeciwko przemocy wobec kobiet, np. z udziałem czołowych aktorek Hollywood). Odzwierciedleniem tego było utworzenie właśnie w 2015 roku nowej kategorii nagród w Cannes – Glass Lion. Najmocniejszym zaś wyrazem tego trendu na koniec 2015 roku jest nowy kalendarz Pirelli, gdzie wybrane i sfotografowane przez Annie Leibovitz bohaterki nie zwracają uwagi poprzez kuszącą nagość, ale przez swoją siłę, osobowość i intelekt. To silny komunikat pop-kulturowy, ale też wielka szansa dla Pirelli, żeby odświeżyć image.
Słuchaj podcastu NowyMarketing