W tym roku, dzięki działaniom podjętym przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom”, posadzono w Polsce blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz około 23 mln m2 łąk kwietnych. Co więcej, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom. Najwięcej gmin podpisało Manifest w województwie dolnośląskim (46), wielkopolskim (42) oraz w kujawsko-pomorskim (32). Najciekawsze, wyróżniające się aktywności zrealizowano w Białymstoku, Elblągu, Poznaniu, Pszczółkach, Gostycynie, Legnicy, Lubinie, Szczańcu, Świeradowie-Zdroju oraz w Wołominie.
– Gminy odgrywają bardzo ważną rolę w zapewnieniu pszczołom odpowiednich warunków życia – zadbaniu o ich bazę pokarmową, czyli roślinność bogatą w nektar i pyłek oraz miejsca do gniazdowania. Samorządy dysponują terenami, z których na co dzień korzystają mieszkańcy, ale które równocześnie mogą być cenne dla pszczół. Łąki kwietne na niezagospodarowanych do tej pory obszarach, parki, skwery i ulice obsadzone roślinami przyjaznymi pszczołom – kwitnące i pachnące będą cieszyć wszystkich – komentuje Katarzyna Dytrych przyrodniczka, ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Zobacz również
„Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom” to inicjatywa, która jest częścią pierwszego ogólnopolskiego programu poświęconego pszczołom – „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, realizowanego od 2011 roku przez ZT Kruszwica S.A. Celem programu jest inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez sadzenie kwiatów bogatych w nektar i pyłek. Program rozwija również świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołami a bioróżnorodnością. Natomiast inicjatywa Gmina Przyjazna Pszczołom i Manifest ma za zadanie poprzez samorządy angażować mieszkańców do podejmowania realnych działań na rzecz pszczół.
W pierwszym roku Manifest podpisało 80 gmin, w kolejnym już 214. W 2019 liczba gmin zwiększyła się o kolejne 27%. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do Manifestu może przystąpić każda gmina w Polsce, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tych obszarach.
Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Słuchaj podcastu NowyMarketing