Best Stream Awards to festiwal nagród dla twórców kontentu audio i wideo dostępnego na platformach streamingowych. W letniej odsłonie festiwalu nagrodzeni zostali twórcy w 32 kategoriach, a wśród laureatów znaleźli się m.in. Mary Spolsky, Ralph Kamiński, Jan Borysewicz, Marcin Prokop, Tomasz Raczek czy Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski.
O wygranej w każdej z 32 kategorii zadecydowali fani, którzy wybierając spośród 159 nominowanych, głosowali na swoje faworytki i faworytów zamieszczając komentarze w mediach społecznościowych.
Zobacz również
– To pierwszy tak transparenty i angażujący system do głosowania – mówi twórca wielu festiwali, dyrektor Best Stream Awards, Radek Kobiałko. – Nasz system zlicza komentarze, w których jest oznaczony nominowany oraz dodany #beststreamawards2023. Każdy ma więc dostęp do tych głosów, a doceniają to bardzo twórcy, którzy dostają też tym samym tysiące merytorycznych opinii o swojej twórczości – dodaje.
Nagrodzeni zostali twórcy podcastów, audiobooków, internetowych audycji radiowych oraz producenci, w tym: Storytel, Agora, Onet i stacje radiowe – Radio 357 i Newonce.
Czego najchętniej słuchali głosujący? W radio audycji Ralpha Kamińskiego, Justyny Godz, Ireny Brzezińskiej i Marka Brzezińskiego, Jarosława Juszkiewicza, Roberta Zembrzyckiego oraz Agnieszki Szydłowskiej, która została okrzyknięta Osobowością Radiową w Streamingu.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Podcastami, które w sieci wzbudzają najwięcej emocji, okazały się projekty Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego, Tomasza Raczka, Joanny Kołaczkowskiej i Szymona Majewskiego czy Olgi Herring. Nagrodzone zostały również takie projekty jak „Podcastex”, „MAO powiedziane” i „Życiowe Histerie”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W letniej edycji festiwalu wytypowani zostali również zwycięzcy w kategorii audiobook i słuchowisko w streamingu. Najchętniej słuchanymi książkami okazały się m.in. biografia Jana Borysewicza autorstwa Marcina Prokopa, seria „Rodzina Monet” królowej literatury młodzieżowej Weroniki Marczak oraz drugi tom budzącej wiele emocji biografii Władimira Putina autorstwa Krystyny Kurczab Redlich.
Głosujących najbardziej wciągnęło słuchowisko „Z pierwszej piłki”. Głosu stworzonemu przez Remigiusza Mroza głównemu bohaterowi udzielił Adam Woronowicz, który za tę kreację zdobył również nagrodę w kategorii Główna Rola Męska. Najbardziej cenioną aktorką okazała się Karolina Gorczyca otrzymując statuetkę za rolę Żanety w projekcie „Mierzeja”. Słuchowiskiem 15-lecia w streamingu okrzyknięto wyprodukowany przez Storytel Original „Random” z Julią Wieniawą i Maciejem Musiałowskim w rolach głównych.
Zarówno głosowanie jak i ogłoszenie wyników odbywało się online, jednak część zwycięzców organizatorzy nagrodzili z zaskoczenia osobiście – podczas lunchu, rodzinnego spaceru czy w pracy. Jan Borysewicz przyjął statuetkę na scenie w Mrągowie, Maciej Stuhr i Antoni Pawlicki podczas wizyty w Krakowie, a Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski w trakcie nagrywania zwycięskiego podcastu „Mówi się”.
Kolejna edycja festiwalu odbędzie się już jesienią. Tym razem nominowani zostaną twórcy vlogów, programów wideo, streamów oraz seriali i filmów.
– Tak jak w poprzednich edycjach o nominacjach w kilkudziesięciu kategoriach zdecyduje algorytm – mówi Radek Kobiałko. – To nas wyróżnia od innych festiwali w Polsce i na świecie, że u nas wyborów nie dokonuje żadne mniej lub bardziej subiektywne gremium, ale opierający się na milionach danych z sieci algorytm. Dlatego już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem podkreślającym realną pozycję i wartość twórczości w sieci – dodaje.