Mimo mnogości komunikatorów internetowych dostępnych na rynku, w czołówce tych najpopularniejszych wciąż znajduje się Messenger, czyli rozwiązanie stworzone przez koncern Meta. Co prawda, firma już w 2016 roku wprowadziła szyfrowanie end-to-end (E2EE), ale wtedy była to wyłącznie opcjonalna funkcja, którą użytkownicy mogli uruchomić dla części swoich czatów. Dziś konglomerat technologiczny potwierdza, że szyfrowanie będzie domyślne – zostanie włączone dla wszystkich. Oznacza to, że od teraz każda rozmowa prowadzona za pośrednictwem Messengera będzie chroniona przed atakami zewnętrznymi, a dotarcie do treści i jej odczytanie przez osoby trzecie nie będzie takie łatwe.
Szyfrowanie end-to-end gwarantuje, że jedynie osoby uczestniczące w rozmowie będą miały do niej dostęp. Wiadomości mogą zostać edytowane do 15 minut po wysłaniu, a po dokonaniu zmian, zostaną one odpowiednio oznaczone. Natomiast w przypadku zgłoszenia konkretnej wiadomości (np. otrzymanej od oszusta), będzie ona dostępna do wglądu również dla Mety (jej edytowane wersje także). Znikające wiadomości pozostaną dostępne przez 24 godziny, a my możemy samodzielnie ustalić, czy nadawca wiadomości będzie miał możliwość zobaczyć status jej odczytania przez nas. Jakość wysyłanych multimediów też zostanie poprawiona, a wiadomości głosowe będzie można odsłuchać w przyspieszonym tempie (1,5 i 2 x). Zmiany te, mimo że nie są ogromne, ostatecznie z pewnością wpłyną na całą funkcjonalność komunikatora.
Zobacz również
– Dodatkowa warstwa bezpieczeństwa zapewniana przez kompleksowe szyfrowanie oznacza, że treść Twoich wiadomości i rozmów ze znajomymi i rodziną jest chroniona od chwili opuszczenia urządzenia aż do momentu dotarcia do urządzenia odbiorcy. Oznacza to, że nikt, łącznie z Meta, nie może zobaczyć, co zostało wysłane lub powiedziane, chyba że zdecydujesz się zgłosić nam wiadomość – zapowiada koncern.
Aktualnie wdrażana dla komunikatora aktualizacja jest jedną z największych w ostatnich latach. Nie ma w tym tak naprawdę nic dziwnego, bo już od dawna mówiło się, że Messenger potrzebuje daleko idących zmian gwarantujących bezpieczeństwo użytkowników oraz prowadzonych przez nich korespondencji.
Minusem prowadzonych działań jest jednak to, że aktualizacja jest póki co wprowadzona po stronach serwerów, więc nie wszyscy użytkownicy będa mieli szansę skorzystać z nowych funkcji już teraz.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
PS Meta wprowadza nowe narzędzia dla nastolatków i rodziców, a polscy influencerzy pokażą Ci jak z nich korzystać
Meta dodaje kolejne narzędzia do istniejących już ponad 30 funkcji dla młodzieży i ich opiekunów na swoich platformach. To kolejny krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa młodych użytkowników w sieci i poprawy ich samopoczucia.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS2 Meta zaprezentowała nowe funkcje, które udostępni w mediach społecznościowych
Podczas konferencji Connect 2023, Meta ogłosiła wiele nowych funkcji, w których wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Jest to m.in. asystent AI, nowe filtry na Instagramie czy nowe naklejki AI dostępne w komunikatorach.