E-commerce na przełomie 2023/2024 roku, cz. 2

E-commerce na przełomie 2023/2024 roku, cz. 2
Co szczególnie przykuło uwagę ekspertów e-commerce w 2023? Jakie są najważniejsze e-commerce'owe plany na kolejnych 12 miesięcy? Poznaj drugą części opinii specjalistów.
O autorze
7 min czytania 2024-01-18

Sprawdź, co jeszcze sądzą o przełomie 2023 i 2024 roku w e-commerce specjaliści w tej dziedzinie. Głos w sprawie zabierają tym razem: Gabriela Gil z AtomStore, Robert Steleżak z Alsendo i Paweł Pałka z adcookie.

Gabriela Gil
Marketing Manager — AtomStore

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na e-commerce?

Rok 2023 przyniósł kolejny znaczący postęp w świecie e-commerce i marketingu. Wpłynął na to w szczególności rozwój technologii, z naciskiem na sztuczną inteligencję. Nowoczesne rozwiązania oparte o AI umożliwiły nie tylko jeszcze bardziej precyzyjne dostosowanie ofert do indywidualnych preferencji klientów, ale również zwiększyły poziom personalizacji doświadczeń zakupowych. Rozwiązania te przyspieszyły znacznie i zautomatyzowały pracę marketingowców, zostawiając im przestrzeń na kreatywne i strategiczne działania. Pojawiło się także dużo większe zapotrzebowanie na skuteczną analizę danych, która może posłużyć do ustalania dalszych planów marketingowo-sprzedażowych.

W podobnym stopniu widoczny był również wzrost popularności omnichannel. Konsumentów coraz bardziej przyciąga integracja różnych kanałów sprzedaży, co stwarza nowe możliwości dla biznesów e-commerce. Przynosi też jednak nowe wyzwania logistyczne. W odpowiedzi na te zmiany sklepy skoncentrowały się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań logistycznych, aby utrzymać lub poprawić sprawność dostaw.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Automatyzacja procesów magazynowych stała się kluczowym elementem strategii wielu sklepów, starających się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Zastosowanie nowoczesnych systemów umożliwiających sprawną kontrolę nad magazynem przekładało się na zwiększoną efektywność operacyjną i szybsze dostawy, co stało się kluczowym czynnikiem w konkurencyjnym środowisku e-commerce. Pamiętajmy także o rosnącym znaczeniu q-commerce, o którym mówi się coraz odważniej już w wielu branżach, a do czego należy się odpowiednio przygotować.

Znaczący wpływ na handel elektroniczny i marketing miało także rosnące zainteresowanie zrównoważonym rozwojem. W odpowiedzi na oczekiwania klientów coraz więcej sklepów internetowych przyjęło bardziej odpowiedzialne praktyki biznesowe. Klienci, świadomi ekologicznych aspektów zakupów online, zaczęli doceniać marki angażujące się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Podsumowując, rok 2023 w e-commerce i marketingu to złożona mozaika wyzwań i możliwości. Dalszy rozwój technologii, wykorzystanie AI, zintegrowane podejście do kanałów sprzedaży, efektywne zarządzanie logistyką oraz zrównoważony rozwój stają się kluczowymi obszarami, które definiują sukces w obecnych czasach.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jakie są twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia zawodowe na 2024 rok?

Współczesne trendy w e-commerce i marketingu zdecydowanie kładą nacisk na personalizację i automatyzację jako kluczowe elementy strategii.

Jednym z aspektów tej rewolucji w jest na pewno wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR). Rozwiązania te umożliwiają nie tylko wirtualne przymierzanie ubrań i testowanie produktów, ale także tworzenie atrakcyjnych prezentacji wideo, które są znacznie bardziej przekonujące niż statyczne obrazy. Klient może teraz „przymierzyć” produkt, zanim zdecyduje się na zakup, co znacznie zwiększa jego zaufanie do sklepu i poprawia doświadczenie zakupowe. Z tym wiąże się postanowienie numer jeden — rozwój kompetencji w obszarze nowych technologii.

Dodatkowo, dzięki analizie zachowań zakupowych, preferencji oraz historii zakupów, możemy dostarczać klientom rekomendacje produktów, które są nie tylko zgodne z ich gustem, ale również spełniają konkretne potrzeby. Mamy do dyspozycji ogromne ilości danych i trzeba umieć je właściwie wykorzystywać. Tutaj wyłania się postanowienie numer dwa — rozwój kompetencji w zakresie analityki, w tym tej behawioralnej.

Sztuczna inteligencja (AI) także odgrywa kluczową rolę we wskazanych wyżej obszarach. Wykorzystywana do analizy danych zakupowych, trendów oraz doskonalenia procesów, AI umożliwia zrozumienie indywidualnych preferencji klientów na poziomie niemożliwym do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Automatyzacja, personalizowane oferty oraz szybka reakcja na zmieniające się preferencje klientów stają się standardem w e-commerce i marketingu. Postanowienie numer trzy odnosi się więc do szerszego wykorzystania narzędzi wspieranych przez AI w codziennej pracy.

Podsumowując, rok 2024 zapowiada się jako okres dalszej rewolucji w dziedzinie e-commerce i marketingu, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii VR, AR, AI oraz skoncentrowaniu się na optymalizacji doświadczenia zakupowego, zwłaszcza na platformach mobilnych. Ci, którzy szybko dostosują się do tych trendów, mają szansę nie tylko zatrzymać dotychczasowych klientów, ale także zdobyć nowych, stając się liderami w obecnym świecie. Nie możemy zostać w tyle, więc w tym momencie edukacja technologiczna i znajomość bieżących trendów mogą okazać się naprawdę kluczowe.

Robert Steleżak
członek zarządu, odpowiada za działalność operacyjną spółki,
w tym za sprzedaż i marketing, wdrożenia nowych usług kurierskich oraz obszar wsparcia klienta — Alsendo

Jakie były według ciebie najciekawsze akcje i kampanie marketingowe w 2023 roku?

Odnosząc się do branży logistycznej, należy wspomnieć o wzroście popularności automatów paczkowych, szczególnie sieci Paczkomat® InPost. To jedno z kluczowych rozwiązań, które znacząco ułatwia odbiór przesyłek klientom, ale także usprawnia firmom kurierskim proces związany z dostawami zamówień. Jeszcze kilka lat temu, konsumenci nie wyobrażali sobie sytuacji, że chętnie przespacerują się do pobliskiego automatu przy ulicy po zamówioną przesyłkę. Tymczasem, ich przyzwyczajenia zmieniły się diametralnie, a sama marka InPost stała się ulubionym brandem nie tylko konsumentów w Polsce, ale i za granicą.

W minionym roku na znaczeniu zyskały również innowacyjne rozwiązania z zakresu last mile delivery. Mowa nie tylko o testach dostaw za pośrednictwem dronów czy pojazdów autonomicznych, które bez wątpienia unowocześniają logistykę, ale także o narzędziach do optymalizacji procesów dostaw, check-out oraz całej ścieżki post-checkout dających dużo więcej wymiernych efektów biznesowych.

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na e-commerce?

Z pewnością w tym roku obserwowaliśmy zwiększenie zapotrzebowania na optymalne rozwiązania logistyczne. Branża e-commerce rośnie, a wraz z nią oczekiwania zarówno konsumentów, jak i e-sklepów. 2023 rok to w tym kontekście m.in.: automatyzacja magazynów, śledzenie przesyłek za pomocą zaawansowanych systemów GPS oraz zastosowanie sztucznej inteligencji w celu optymalizacji tras.
Zwiększyła się również świadomość ekologiczna społeczeństwa, co sprawiło, że firmy logistyczne zaczęły wdrażać bardziej zrównoważone praktyki, takie jak optymalizacja tras dostaw, czy wymiana floty samochodowej pod kątem ograniczenia emisji CO2.

Dogodne możliwości prowadzenia e-handlu na rynkach zagraniczny, ale także utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja w naszym kraju sprawiły, że wzrosło zainteresowanie sprzedażą na innych rynkach.

Trendem, który można było zauważyć przy okazji wzmożonych okresów aktywności konsumentów, były mniej impulsywne zachowania zakupowe. W wyniku spadającej marży w e-sklepach promocje np. podczas Black Friday stały się bardziej przemyślane i jeszcze lepiej skalkulowane, a konsumenci rozważniej planowali swoje wydatki.

Jakie są twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia zawodowe na 2024 rok?

Największe marketplace będą dostosowywać strategie sprzedażowe do polskich realiów, skupiając się na rozwoju optymalnych procesów dostaw i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W kontekście spadku marży polskich sprzedawców spodziewamy się również wzrostu kosztów dostawy, a w konsekwencji dalszej zmiany postaw konsumentów, którzy jeszcze częściej będą decydować się na punkty odbioru (w tym automaty paczkowe) niż dostawę do domu.

Zmiany w obszarze marketingu, wynikające z inflacji i eliminacji ciasteczek skłonią sklepy także do większego skupienia się na programach lojalnościowych oraz personalizacji. Wyzwanie stanowić będzie przede wszystkim dalsza lojalizacja klientów – w tym przypadku możemy spodziewać się kolejnych „aplikacji w aplikacjach”, które będą oferować klientom e-sklepów dodatkowe bonusy, rabaty, akcje promocyjne, niedostępne dla „jednorazowych klientów” lub klientów niespełniających określonych zachowań zakupowych.

Wśród małych podmiotów z branży e-commerce coraz popularniejsza stanie się automatyzacja procesów w sklepach, integracja z platformami logistycznymi oraz optymalizacja procesu dostaw przyczyniających się do obniżenia całkowitych kosztów biznesowych.

Paweł Pałka
współwłaściciel i digital strategy advisor — adcookie

Jakie były według ciebie najciekawsze akcje i kampanie marketingowe w 2023 roku?

W 2023 roku najciekawszą kampanią dla mnie była akcja producenta lodów Willisch, który za pomocą AI wygenerował nowy smak w swojej kolekcji lodów. Następnie również z pomocą sztucznej inteligencji stworzył opakowanie, a nawet cały content wokół produktu. To jedno z pierwszych, ciekawszych zastosować AI, o którym w tym roku słyszy się na każdym kroku. Marka zrobiła jeszcze jedną ciekawą akcję, a mianowicie we współpracy z producentem jedzenia dla psów – Piesotto, stworzyli psie lody. To bardzo innowacyjne podejście, które bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Lody nadają się do spożywania przez ludzi i ich pupili więc to układ idealny.

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na e-commerce?

W przypadku trendów celowo chciałbym pominąć kwestię AI i automatyzacji, zakładając, że w podsumowaniach rocznych będzie tego dużo. W mojej ocenie dominujący trend, który trzeba (tak, trzeba!) wdrożyć w każdym e-commerce to własna społeczność. Wiecie, co łączy 3 poniższe marki: SUNEWmed+ – producenta kosmetyków do pielęgnacji skóry, Daag – producenta torebek skórzanych i Ecadeo – platformy learningowej z kursami online? Każda z tych marek notuje rewelacyjne wyniki dzięki temu, że komunikuje się ze swoimi odbiorcami nie tylko, aby poinformować ich o nowej promocji.

SUNEWmed+, występuje na wielu konferencjach branżowych, właściciele angażują się w społeczność kobiecą, wymieniają doświadczeniami, ale też dzielą się wiedzą branżową. To powoduje, że pytając o SUNEW na targach słyszałem wielokrotnie pochwały z lekką nutą zdrowej zazdrości w stylu: „no tak, oni to super prowadzą swoje działania”.

Daag, to jedna z nielicznych marek, której użytkowniczki wyczekują nowych kolekcji. Gdy ta nadejdzie, wyprzedaje się w ciągu kilku minut (tak, kilka minut, nie godzin, nie dni).

Ecadeo, to niesamowita transformacja z prostej platformy do sprzedaży pierwszej, a później drugiej części kursu JR Business Class e-commerce w rozbudowaną platformę, która dziś zawiera kolejne kursy, ma największą w Polsce społeczność e-commerce na FB oraz wydaje płatną wersję newslettera branżowego. Korzystają z niego dyrektorzy e-commerce największych spółek.

Każda z tych marek zbudowała społeczność, która nie tylko ogranicza wydatki na reklamę (w niektórych przypadkach do zera), ale też prowadzi czynny dialog z potencjalnymi konsumentami. Właśnie dlatego ich wyniki, można to powiedzieć ściało – szybują w górę rok do roku.

Jakie są twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia zawodowe na 2024 rok?

Największym wyzwaniem w 2024 roku jest niestety nadal brak planowania strategicznego w e-comemrce, analiza danych biznesowych oraz marketingowych, jak również dywersyfikacja działań marketingowych. Te trzy obszary bardzo mocno się zazębiają, powodując, że niektóre marki pracują w dysfunkcyjny sposób. Z jednej strony starają się skalować, a z drugiej zaś nie dostosowują się do panujących standardów czy też trendów.

To ogólnie bolączka całej branży e-commerce, z którą osobiście walczę, wprowadzając marki na wyższy poziom planowania i zorganizowania. Jednak skala problemu jest zbyt szeroka, aby pomóc każdemu. Moim postanowieniem jest z pewnością kontynuacja rozwoju planów strategicznych u moich klientów, ale zachęcam wszystkich czytelników, aby zrewidować czy faktycznie wasz plan na 2024 rok to przemyślana strategia, czy operacyjny plan, który nie wiadomo, czym się zakończy. Mierzcie dane i wizualizujcie je w przystępnej formie. Nie ma nic gorszego niż zbiór nieobrobionych danych, których nikt nie potrafi interpretować. Żadna agencja nie powie wam wprost czy warto zmienić e-commerce wyłącznie patrząc na niego. Takie decyzje należy opierać o dane i zaplanować w odpowiednim momencie, aby nie pokrzyżować sobie innych planów rozwoju.

Na koniec – pracujcie na konkretnym frameworku pracy strategicznej. 4DX, Skalling UP, Great Game of Business czy jakakolwiek inna metoda pracy będzie lepsza niż spontaniczne działanie w tym obszarze. Wybierzcie jedną i trzymajcie się jej w pełnym zaufaniu. Z mojego doświadczenia wynika, że w 100% przypadków to nie metoda była winna tego, że marki nie osiągnęły celów biznesowych. Winną była niekonsekwencja w działaniu i powierzchowne podejście do wielu problemów.

Planujcie z wyprzedzeniem, mierzcie i analizujcie dane, dywersyfikujcie działania (wzrost biznesu to nie tylko marketing) i bądźcie konsekwentni w działaniu. To najlepszy przepis na to, aby 2024 rok zakończyć sukcesem, czego z całego serca wam życzę.