Powódź na południu Polski zniszczyła domy i infrastrukturę, a wraz z nimi wspólne centra kultury i edukacji. Utracono domowe biblioteczki, ale i publiczne zbiory. Wiele bibliotek, szkół, przedszkoli i świetlic zostało zalanych, a tysiące książek i materiałów dydaktycznych uległo zniszczeniu. Odbudowa instytucji, domów, mieszkań, kiedy wielu ludzi straciło cały dobytek, wymaga czasu i odpowiednich środków. Wśród utraconych rzeczy są także prywatne Fundacja Powszechnego Czytania i publiczne zbiory książek, do których dostęp powinien być zapewniony wszystkim. Właśnie dlatego Fundacja Powszechnego Czytania zwraca się do wszystkich o pomoc i organizuje zbiórkę #OdbudowujemyBiblioteki w ramach działań pod hasłem #KsiążkaChroni.
– Naszym celem w zaistniałej kryzysowej sytuacji jest zaoferowanie poszkodowanym społecznościom możliwości kontynuowania edukacji ich dzieci, co jest też psychologicznie sprawdzoną metodą zapobiegania traumie. Badania potwierdzają, że książki pomagają radzić sobie w trudnych sytuacjach, rodzinne czytanie stabilizuje emocje, a regularne sięganie po książki – buduje poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to dzieci i dorosłych. Książki budują zjednoczone, świadome i aktywne społeczności – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz również
Każda złotówka przybliża do odbudowy bibliotek i księgozbiorów, które są tak ważne, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, ale i dorosłych w regionach dotkniętych żywiołem. Wspólne działania pozwolą przywrócić dostęp do książek i odbudować przestrzenie, które łączą ludzi i pozwalają im na rozwój oraz wsparcie w tych trudnych chwilach. Każdy gest ma znaczenie – pomaga odbudować nadzieję poszkodowanych na szybszy powrót do normalności.
Fundacja Powszechnego Czytania zachęca do zgłaszania potrzeb i informacji o stanie lokalnych bibliotek. W ramach pozyskiwanych funduszy będzie dystrybuować środki w zależności od możliwości i zapotrzebowania konkretnych placówek.
Link do zbiórki znajduje się TUTAJ >>
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Zdjęcie główne: mat. pras.
Słuchaj podcastu NowyMarketing