Pomysłodawcą projektu „Nie rezygnuj z życia” jest Karol Bąkowski, który zgłosił go do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2023 roku. W ten sposób Warszawa stała się pierwszym polskim miastem prowadzącym podobne działania mające na celu bezpośrednie wsparcie osób z myślami samobójczymi.
– Jestem z pokolenia, które ciągle mierzy się z problemami psychicznymi, dlatego uważam, że dzięki takim tabliczkom, znakom w przestrzeni publicznej, osoby w kryzysie psychicznym dowiadują się, gdzie mogą zwrócić się po pomoc. Jest to mały gest, który także zwraca uwagę na problemy osób w kryzysie samobójczym. Bardzo się cieszę, że ten projekt został sfinansowany z budżetu obywatelskiego, a miasto rozszerzyło jego realizację – tłumaczył Karol Bąkowski, autor projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego.
Zobacz również
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Projekt jest odpowiedzią na rosnący w ostatnich latach odsetek samobójstw dokonywanych na warszawskich mostach. Z badań Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że liczba aktów samobójczych zwiększyła się aż o 34%.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jak na razie tabliczki z numerami telefonów: alarmowego 112 oraz warszawskiego całodobowego telefonu dla osób w kryzysie emocjonalnym 511 200 200 zawisły na czterech warszawskich mostach, tzn. Poniatowskiego, Gdańskim, Północnym i Śląsko-Dąbrowskim.
„To twoje życie, ty decydujesz”
W ostatnich dniach na Moście Poniatowskiego, tuż obok tabliczek Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, zawisły jednak inne znaki. Pojawiły się na nich hasła „Nikt nie zapłaci za ciebie rachunków. To twoje życie, ty decydujesz” oraz „To nie ucieczka, to jedno z rozwiązań” czy „Samobójstwo to nie grzech, to twoje prawo”. Kontrowersyjny pomysł wzbudził oburzenie zarówno wśród mieszkańców Warszawy, jak i internautów. Nie wiadomo jednak, kto stoi za tym działaniem.
Zdjęcia: Urząd Miasta Warszawy
PS „Missed Birthdays”: kampania, w której urodzinowe balony symbolizują utracone życie
6929 balonów, a każdy z nich symbolizuje jedną młodą osobę, która w ciągu ostatnich 10 lat popełniła samobójstwo. Oto jak powstała olbrzymia instalacja w ramach akcji „Missed Birthdays”.