Warto jednak wiedzieć, jak długo można być na L4 po operacji i co wpływa na jego długość, czy i jak można uzyskać L4 online? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!
Czy można uzyskać L4 online po operacji?
Pacjent po operacji może otrzymać zwolnienie lekarskie ze względu na konieczność regeneracji i rekonwalescencji po zabiegu. W rzadkich przypadkach lekarz, np. chirurg, może nie wystawić zwolnienia od razu, chociażby z powodu awarii systemu ZUS. Wbrew pozorom nie powinien być to powód do zmartwień – wypis ze szpitala pozwala na uzyskanie zwolnienia lekarskiego w ramach konsultacji online z chirurgiem.
Jak uzyskać e-zwolnienie po zabiegu chirurgicznym?
Po operacji lekarz oceni stan zdrowia pacjenta na podstawie wyników badań i zdecyduje, jak długo będzie potrzebne zwolnienie lekarskie, co jest standardową częścią procesu leczenia. W rzadkich przypadkach, np. z powodu awarii systemu, zwolnienie lekarskie może nie zostać wystawione od razu. W takiej sytuacji pacjent może skorzystać z konsultacji online z chirurgiem, aby otrzymać e-zwolnienie bądź receptę elektroniczną na podstawie dokumentacji medycznej, w tym wypisu ze szpitala.
Jak to zrobić krok po kroku?
- Zarejestruj się na platformie, która oferuje zdalne konsultacje z lekarzami np. MED24.
- Przygotuj potrzebne dokumenty, takie jak wypis ze szpitala, zalecenia pooperacyjne oraz informacje o swoim stanie zdrowia.
- Umów się na konsultację online z lekarzem specjalistą, który na podstawie tych dokumentów oceni twój stan i wystawi e-zwolnienie.
- Zwolnienie zostanie automatycznie przesłane do ZUS i twojego pracodawcy – nie musisz się o to martwić.
Jak długo można przebywać na L4 po operacji?
Czas trwania zwolnienia lekarskiego zależy przede wszystkim od rodzaju operacji i przebiegu rekonwalescencji (na który wpływ mają takie czynniki jak stan zdrowia pacjenta przed zabiegiem, stopień inwazyjności operacji oraz przebieg samego zabiegu). Zwolnienie po operacji może być wystawione na różny okres, a w razie potrzeby może zostać przedłużone.
Poniżej przedstawiono przykładową klasyfikację operacji wraz z orientacyjną długością zwolnienia lekarskiego:
- drobne operacje, np. laserowe zabiegi na oczach czy chirurgiczne usunięcie znamion, zazwyczaj skutkują zwolnieniem lekarskim na 1-2 tygodnie lub dłużej w przypadku komplikacji po zabiegu;
- operacje o umiarkowanym stopniu skomplikowania, takie jak usunięcie tarczycy, niepowikłane operacje przepukliny, żylaków, czy niektóre zabiegi chirurgii ginekologicznej, mogą wymagać L4 na 2-4 tygodnie;
- poważne operacje, np. wszczepienie stawu biodrowego lub kolanowego, operacje kręgosłupa, często wiążą się ze zwolnieniem lekarskim na 1-3 miesiące;
- bardzo poważne operacje, takie jak przeszczepy narządów, operacje serca czy mózgu, mogą wyłączyć pacjenta z pracy na kilka miesięcy, np. na 3-6 miesięcy lub dłużej.
Zwolnienie lekarskie po operacji jest często niezbędnym i obowiązkowym elementem rekonwalescencji, umożliwiającym pacjentowi powrót do zdrowia. Poniżej znajduje się lista przykładowych operacji, po których pacjenci mogą otrzymać L4 dostosowane do rodzaju zabiegu oraz wymagań rehabilitacyjnych:
- operacja w obrębie jamy brzusznej, np. laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego, po której pacjent ma zakaz dźwigania, co zapobiega powstawaniu przepukliny;
- operacja przepukliny pachwinowej, po której pacjent jest zobowiązany unikać wysiłku fizycznego związanego z podnoszeniem ciężkich przedmiotów;
- operacja onkologiczna, gdzie pacjent po wycięciu guza nowotworowego może wymagać długotrwałego zwolnienia na potrzeby rehabilitacji pooperacyjnej i ewentualnego dalszego leczenia, w tym chemioterapii i/lub radioterapii;
- operacja serca (np. bypassy, wymiana zastawki), po której pacjent potrzebuje rehabilitacji kardiologicznej, która początkowo odbywa się na oddziale kardiochirurgii, a kolejno ambulatoryjnie i w domu;
- operacje ginekologiczne, np. histerektomia, czyli usunięcie macicy, laparoskopowe usunięcie torbieli i mięśniaków;
- operacyjne usunięcie migdałków (tonsillektomia), mimo że zabieg ten dotyczy głównie dzieci, może być wykonywany również u dorosłych;
- operacja ortopedyczna, np. wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego, po której pacjent jest czasowo unieruchomiony, kolejno objęty rehabilitacją i niekiedy zabiegami uzupełniającymi (krioterapia, masaże lecznicze).
Pacjenci powinni również pamiętać, że mogą otrzymać zwolnienie L4 na opiekę nad dzieckiem po jego operacji, zarówno w przypadku zabiegu doraźnego, jak i planowanego. Prawo przewiduje możliwość skorzystania z L4 w sytuacji, gdy dziecko wymaga hospitalizacji lub stałej opieki po zabiegu chirurgicznym.
Czy pracodawca musi zaakceptować L4 online po operacji?
E-zwolnienie lekarskie po operacji uzyskane w ramach konsultacji online ma taką samą moc prawną jak L4 wystawione podczas tradycyjnej wizyty u lekarza, również w szpitalu. Pracodawca jest zobowiązany do przyjęcia tego dokumentu wystawionego obecnie jedynie w formie elektronicznej.
E-zwolnienie jest automatycznie przekazywane do ZUS oraz pracodawcy, dzięki czemu pacjent nie musi dostarczać dokumentu osobiście. Pracodawca nie ma prawa odmówić uznania takiego zwolnienia, pod warunkiem, że zostało ono wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Artykuł powstał we współpracy z med-24.com.pl.