Polscy użytkownicy wybrali. Znamy zwycięzców TikTok Awards Polska i Year on TikTok

Polscy użytkownicy wybrali. Znamy zwycięzców TikTok Awards Polska i Year on TikTok
Wybrano zwycięzców pierwszej edycji TikTok Awards Polska. Nagroda Creator of the Year trafiła do Natalii Sisik, a tytuł Video of the Year zdobyła historia o wiralowym rogaliku z małej cukierni z Poznania. TikTok nagrodził dodatkowo profile o największym pozytywnym wpływie społecznym, kulturalnym i biznesowym.
O autorze
10 min czytania 2024-12-11

Polska społeczność TikToka wskazała swoich ulubionych twórców w 10 kategoriach – 4 głównych: Creator of the Year, Video of the Year, Artist of the Year i Storyteller of the Year oraz 6 tematycznych: rozrywka (Entertainment Creator of the Year), lifestyle (Lifestyle Creator of the Year), literatura (BookTok Creator of the Year), kulinaria (Food Creator of the Year), sport (Sports Creator of the Year), edukacja (Education Creator of the Year).

  • Kategoria Video of the Year otrzymała najwięcej głosów, a tuż za nim uplasowała się kategoria Education Creator of the Year.

– Ogromnie nas cieszy tak duża popularność #EduToka. To dowód na to, że coraz więcej osób korzysta z platformy, żeby dowiedzieć się czegoś nowego, a twórcy, tacy jak Prawo Marcina, pokazują że poprzez TikToka można skutecznie popularyzować naukę i edukować, a przy tym zrobić karierę. Cieszymy się, że dzięki TikTok Awards mogliśmy oddać głos użytkownikom platformy i docenić najbardziej kreatywnych i zaangażowanych twórców wśród polskiej społeczności TikToka – mówi Łukasz Dulniak, Head of Content Operations, TikTok.

TikTok w 2024 roku był widocznie zaangażowany w promocję treści i twórców edukacyjnych w Polsce. Wiosną w naszym kraju uruchomiono w aplikacji kartę STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics), a sama platforma wspierała Poznańskie Targi Książki, zaprosiła BookTokerów do zorganizowania Światowego Dnia Książki i współpracowała z Nocą Bibliotek.

Kontakt z naukowym contentem skłania niemal co trzeciego użytkownika (30%) do pogłębiania wiedzy poza aplikacją. 43% osób korzystających z platformy przyznaje, że tego typu treści podnoszą poziom ich wiedzy, a 24%, że śledzi przynajmniej jednego twórcę edukacyjnego.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Doda, rogalik z pistacją i kreatywny makijaż

  • Nagroda w kategorii twórca roku (Creator of the Year) tegorocznej edycji TikTok Awards Polska trafiła do Natalii Sisik, która na swoim profilu codziennie dzieli się najważniejszymi newsami z Polski i świata. Jej autorski format oraz rzetelny i przystępny sposób przekazywania informacji pozwolił zgromadzić społeczność ponad 3 milionów fanów.
@nataliasisik Policja odkryła nielegalną fabrykę … kebabów pod Bydgoszczą. Policjanci zabezpieczyli ponad półtorej tony nielegalnego mięsa do kebaba, a do tego około 200 kg surowego produktu. Mięso nie miało oznaczeń weterynaryjnych, co oznacza, że nie przeszło wymaganych badań.W związku z odkryciem nielegalnej przetwórni, bydgoska policja poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie „wprowadzania na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego w sposób niezgodny z rodzajem działalności”. #newsnadziś #newsnadzis ♬ dźwięk oryginalny – ❤️ Natalia Sisik ❤️🎥🗞

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • Artystką roku na polskim TikToku (Artist of the Year) została Doda, która korzysta z platformy żeby na bieżąco dzielić się z fanami chwilami ze swojego życia (i swoich psów, Wolfiego i Foxiego).
@doda 🤣 ♬ original sound – English Pub Funny Videos
NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
  • Nagrodę Storyteller of the Year zdobyła Weronika Jaguś, która tworzy niezwykłe opowieści poprzez charakteryzację i makijaż. Film, w którym Weronika opowiada historię inspirowaną polskim folklorem zdobył 4 miliony wyświetleń.
@weronika.jagus 3 godziny rozpisywania scen, 4 godziny nagrywania i 5 godzin montażu… łącznie 12 godzin i przysięgam że jeśli jeszcze raz usłyszę „weselne nowiny lecą hen w świat” to mój telefon poleci hen w świat XD #asokamakeup #asokatrend #polishasoka #asokapolska #slavicculture ib @bynattiss ♬ original sound – Weronika Jaguś | makijaż
  • W kategorii Video of the Year zwyciężyła natomiast Nicole Węcławiak, która zdobyła serca głosujących czterominutową historią o małej cukierni w Poznaniu, w której kupiła przepyszny rogalik z pistacją. Dzięki jej video, nieznany wcześniej, niewielki lokal, zdobył ogólnopolską rozpoznawalność. Nic w tym dziwnego, że właśnie ten materiał został nagrodzony statuetką Video of the Year – społeczność TikToka ceni przede wszystkim autentyczność treści.

Pozostali zwycięzcy TikTok Awards Polska

  • Entertainment Creator of the Year dla Kamila Goławskiego prowadzącego kanał Grafoman TV za bycie na TikToku prawdziwym magikiem popkulturowej rozrywki. Jego błyskotliwe analizy filmów, gier i seriali sprawiają, że widzowie wracają po więcej zarówno humoru, jak i wiedzy. Kamil tworzy treści, które są lekkie i angażujące, ale jednocześnie skłaniają do refleksji, udowadniając, że rozrywka może być inteligentna i wartościowa.
@grafoman_tv Dobry prezent na święta! Żeby go zdobyć napisz 3 słowa, które NIE POWINNY STAĆ OBOK SIEBIE! Koniecznie obserwujcie też profil @_Silver_Games_ – do wygrania są 3 egzemplarze gry, a konkurs trwa do 12.12. Powodzenia! #gry #reklama ♬ dźwięk oryginalny – GRAFOMAN
  • Lifestyle Creator of the Year dla Kacpra „Jaspera” Porębskiego za udowadnianie, że codzienność może być ekscytująca, jeśli spojrzymy na nią z odpowiednią dawką pozytywnej energii. Jego materiały na TikToku to autentyczny obraz młodego pokolenia – pełne humoru, luzu i motywacji do działania. Jasper inspiruje do celebrowania drobnych chwil, pokazując, że życie pełne pasji nie potrzebuje scenariusza.
@jasperrr55 ej chyba nie krzyczałem za głośno??? ♬ dźwięk oryginalny – Kacper JASPER Porębski
  • BookTok Creator of the Year dla Neli Mańkowskiej czyli Culturomaniaczki za bycie tiktokową przewodniczką po literackim świecie i moc zmieniania każdej recenzji książki w porywającą historię. Jej rekomendacje i analizy przyciągają zarówno zapalonych czytelników, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. Nela nie tylko promuje czytanie, ale buduje wokół niego społeczność pełną pasji i inspiracji.
  • Food Creator of the Year dla Adriana Owsianika znanego na TikToku jako Foxx Gotuje, który zmienia gotowanie w pełen emocji spektakl. Jego charakterystyczny głos, precyzja i oryginalne przepisy sprawiają, że nawet proste potrawy stają się wyjątkowe. Dzięki Foxxowi kuchnia to nie tylko miejsce przygotowania posiłków, ale przestrzeń do odkrywania nowych smaków i kulinarnych przygód.
@foxx.gotuje Japońskie bułki mleczne, czyli ideał do burgerów z kurczakiem. #foxxgotuje #przepis #bułki #burger #chicken #korean JAPOŃSKIE BUŁKI MLECZNE by Foxx: Thangzong (starter): 43 g mleka 3,2 lub 3,8% 43 g wody 14 g mąki 650 lub 750 Podgrzewaj na wolnym ogniu aż składniki stworzą gęstą, kremową masę. Odstaw i wystudź. PRZEPIS NA CIASTO DO BUŁEK: cały starter thangzong 330 g mąki 650 lub 750 14 g mleka w proszku odtłuszczonego 6 g soli 50 g cukru 9,5 drożdży w proszku 110 g mleka 3,2% lub 3,8% 1 jajko 55-60 g miękkiego masła Do szklanki z mlekiem w temperaturze pokojowej dosyp drożdże i dokładnie wymieszaj. Jeśli się zaczynają delikatnie pienić po chwili, oznacza to, że pracują. Do misy miksera dodawaj składniki w kolejności z listy powyżej, cały czas wyrabiając. Wyrabiaj na gładko. Jeśli ciasto się leje, wyciągnij je delikatnie zwilżonymi dłońmi i spróbuj uformować kulę ręcznie. Włóż do misy na 60-90 min, przykryj dokładnie i pozostaw do wyrośnięcia, np. w piekarniku z włączoną żarówką. Wyciągnij ciasto, uformuj kule po 80-90 g (powinno wyjść około 😎 i ułóż na papierze do pieczenia, na blasze. Przykryj drugą blachą lub delikatnie wilgotnym ręcznikiem i pozostaw na kolejne 60 minut. Posmaruj górę mieszanką żółtka z mlekiem lub śmietanką i wypiekaj w 180 stopniach przez 25-27 minut. ♬ original sound – Foxx.Gotuje
  • Sports Creator of the Year dla LukiPoland, czyli Łukasza Chwieduka za udowodnienie, że sport to nie tylko wysiłek, ale również świetna zabawa. Jego TikTok jest pełen wyzwań, trików i praktycznych wskazówek, które motywują do ruchu zarówno amatorów, jak i zaawansowanych. Łukasz tworzy społeczność, która dzięki niemu odkrywa, że aktywność fizyczna może być ekscytująca i dostępna dla każdego.
@lukipoland Nie wiem który gorszy! @Maciej Kruk @Wiktor Sosnowski (Wikas) @Karol_Tomanski ♬ MILLION DOLLAR BABY – Tommy Richman
  • Education Creator of the Year dla Marcina Kruszewskiego z Prawo Marcina, który jak nikt inny potrafi przełożyć skomplikowane przepisy na prosty i zrozumiały język. Jego TikTok to skarbnica wiedzy prawnej podana w przystępny i często humorystyczny sposób. Dzięki Marcinowi, prawo przestaje być czymś abstrakcyjnym, a staje się narzędziem, które każdy może zrozumieć i wykorzystać w codziennym życiu.

Specjalne wyróżnienia: Year on TikTok

TikTok przyznał również wyróżnienia Year on TikTok dla 9 twórców o największym pozytywnym wpływie społecznym, kulturalnym i biznesowym na społeczność aplikacji. Nie wszyscy z nich mają ogromne zasięgi czy miliony wyświetleń, ale tworzą treści, które zmieniają świat. Z myślą o nich powstało coroczne wyróżnienie Year On TikTok.

  • W kategorii Social Impact TikTok wyróżnił tych twórców lub instytucje, które tworzą swoje treści w poczuciu misji, by zmieniać świat. Poruszają ważne społecznie kwestie, łamią tabu czy edukują na temat tolerancji, różnorodności i równouprawnienia. Nagrodzeni zostali: Odlotowy Niewidomy, Aga Szuścik oraz SEXED.
@agaszuscik Podziwiam lekarki, które nie dość, że świetnie leczą, szkolą się i do wieczora przyjmują nas w gabinetach, jeszcze przeznaczają czas na edukowanie nas w mediach społecznościowych. Trzy z mojej (nieco liczniejszej) topki zaprosiłam do tego filmu – to też mój gest wdzięczności za Waszą pracę. Od 6 lat realizuję swoją misję łączenia świata medycyny ze światem naszym, pacjenckim. I po tych 6 latach mam taki wniosek: ⭐ MAMY WSPÓLNY CEL – NASZE ZDROWIE. PROSZĘ, PAMIĘTAJMY O TYM, WSPIERAJMY SIĘ WZAJEMNIE, SŁUCHAJMY I SZANUJMY! ⭐ Zachęcam do obserwowania ❤️ @dr.nalewczynska @Marta Wójcik @dorota_cybulska_nutri_doctor 💝⭐🌸 A że wjeżdża grudzień i dostałam już trochę fotek moich książek kupionych na prezent, wymyśliłam akcję: jeśli chcesz komuś pod choinkę podarować „GinekoLOGICZNIE” z życzeniami ode mnie, wyślij mi zdjęcie książki, imię i miłą ciekawostkę o obdarowywanej osobie – z przyjemnością odeślę głosówkę. Książka czeka w Empiku i wielu innych księgarniach – można zamówić do domu, za granicę, i w papierze, i jako e-book. To 449 pytań i odpowiedzi o nawyki, infekcje, choroby, leczenie, antykoncepcję, ciążę, hormony, samoakceptację i słowa na temat zdrowia ginekologicznego, bez górnej i dolnej granicy wieku. Dzięki, Aga, Marta i Dorota, za pomoc przy książce i za to, że zrobiłyśmy film, w którym mogę mieć tę #autopromocja 🎄🎁📖 #zdrowie #ginekologia #medycyna #kobieta #profilaktyka · ciekawostki o zdrowiu · miesiączka · antykoncepcja · dla kobiet · zdrowie kobiet · ciekawa książka dla kobiet ♬ dźwięk oryginalny – Aga Szuścik
@sexed.pl Podobno, żeby być w trendach na TikToku trzeba tańczyć, ale my w SEXEDPL robimy to inaczej. Jesteśmy w trendach dzięki edukacji i rzetelnym informacjom. Koniec listopada to początek międzynarodowej akcji 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć, do której dołączamy już kolejny rok z rzędu. Czy wiecie, że aż 78% kobiet w Polsce odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną? Natomiast ONZ podaje, że co 10 min umiera kobieta z rąk partnera lub członka rodziny. Jako Fundacja wspieramy w tym temacie zarówno kobiety, mężczyzn, jak i kobiety niebinarne, bo przemoc dotyczy każdego. Jak reagować na sytuacje przemocowe? Jak pomóc osobie doświadczającej przemocy? Zajrzyj na profile społecznościowe SEXEDPL oraz stronę sexed.pl Pamiętaj, możesz skontaktować się z nami na bezpłatną i anonimową ANTYPRZEMOCOWĄ LINIĘ POMOCY: 720 720 020. W listopadzie i grudniu działamy od poniedziałku do niedzieli w godz. 16-24. #sexedpl #16dni #antyprzemocowaliniapomocy #edutok ♬ dźwięk oryginalny – SEXEDPL
  • Wyróżnienie Cultural Impact trafiło do twórców, którzy inspirują społeczność aplikacji, mają realny wpływ na popularyzacje instytucji kultury wśród użytkowników platformy i udowadniają że na TikToku można rozmawiać o kulturze i sztuce. Nagrodzenie zostali: Solo.Show, Warsawholic i Muzeum Zamoyskich.
@solo.show Wystawa sztuki w neobarokowej willi 🏛️ Od czwartku rusza NADA Villa Warsaw! Zobacz wyjątkowe wnętrza i obejrzyj wystawę stworzoną przez 44 międzynarodowe galerie. NADA Villa Warsaw odbywa się w dniach 16–19 maja w zabytkowej Willi Gawrońskich. Budynek został wzniesiony w 1924 roku 🏗️ Mieściła się tu między innymi ambasada amerykańska i serbska, a w ostatnich latach willa stała opuszczona. Wystawa w Alejach Ujazdowskich to rzadka okazja, aby zobaczyć w Warszawie tak szeroki przekrój sztuki z różnych części świata 🌎 Udział biorą galerie z Nowego Jorku, Mediolanu, Tokio czy Tbilisi. Dla mnie osobiście najciekawsze było obserwowanie, jak sztuka współczesna wchodzi w dialog z historyczną przestrzenią. W Willi Gawrońskich każde piętro ma swój odrębny układ, inną wysokość sufitów, i nie ma dwóch identycznych pokoi. Kiedy? ⏰ Czwartek 16.05, 15:00–19:00 Piątek 17.05, 12:00–19:00 Sobota 18.05, 12:00–19:00 Niedziela 19.05, 12:00–19:00 Gdzie? 📍 Willa Gawrońskich, al. Ujazdowskie 23 Za ile? 💸 Wystawa jest darmowa. Galerie uczestniczące 👀 Alyssa Davis Gallery, New York Artbeat, Tbilisi AV17 Gallery, Vilnius BWA Warszawa, Warsaw/Sokołowsko CASTIGLIONI, Milan Coulisse Gallery, Stockholm Dio Horia Gallery, Athens eastcontemporary, Milan FIERMAN, New York Foksal Gallery Foundation, Warsaw Fragment, New York Galerie Jocelyn Wolff, Romainville Galerie Rolando Anselmi, Rome Galeria Monopol, Warsaw Gunia Nowik Gallery, Warsaw HAGIWARA PROJECTS, Tokyo HOS, Warsaw Jak Zapomnieć Gallery, Krakow Jednostka Gallery, Warsaw KIN, Brussels Kisterem, Budapest KRUPA GALLERY, Wroclaw Leto, Warsaw lokal_30, Warsaw Max Mayer, Düsseldorf Misako & Rosen, Tokyo Oolong Gallery, Encinitas Piktogram, Warsaw Plan B, Berlin/Cluj-Napoca Polana Institute, Warsaw Raster, Warsaw RAVNIKAR, Ljubljana Stereo, Warsaw SVIT, Prague Szydlowski, Warsaw/Geneva The Green Gallery, Milwaukee The Why Not Gallery, Tbilisi TOMAS UMRIAN CONTEMPORARY, Bratislava Turnus, Warsaw Voloshyn Gallery, Kyiv/Miami wanda gallery, Warsaw Wschód, Warsaw/New York Yulia Topchy, New York ZERO…, Milan Operator: 🎥 @Piomas ♬ Brunch (Lofi) – Muspace Lofi
@muzeumzamoyskich Stefcia dostała ważne zadanie 😄 Seria powstała w celu przybliżenia realiów życia służby w XIX i XX wieku. Wszystkie postacie są fikcyjne. Stworzyliśmy je na podstawie książek oraz materiałów archiwalnych. Jeśli podoba wam się to, co robimy, możecie kupić nam kawę ☕ https://buycoffee.to/muzeumzamoyskich Stefcia: Aneta Ćmiel Antoni: Michał Rudnicki Scenariusz i reżyseria: Joanna Adamek Kamera i montaż: Łukasz Wągrodny ♬ original sound – muzeumzamoyskich – muzeumzamoyskich
  • A w kategorii Business Impact doceniono tych twórców, którzy wykorzystują siłę TikToka nie tylko do promocji swoich produktów, ale całej marki wraz z jej wizją i misją. Promują pozytywne postawy, edukują i bawią, jednocześnie rozwijając swój biznes i docierając do nowych klientów. Nagrodzeni zostali: Elements Hotel, YourKaya oraz WuberTools.
@yourkayaofficial Okres, choć tak naturalny i powszechny, dalej budzi kontrowersje. Nie zgadzamy się na to ❌ Wstajemy do owacji dla każdego, kto słowo „okres” wypowiada głośno, wyraźnie i bez trwogi w sercu! 👏🏼 #yourkaya #yourkayafamily #okrestime #pierwszamiesiaczka #podpaski #miesiączka #menstruacjatonietabu ♬ Notice Me – Guchi & Loud Behaviour
@wubertools Co sądzicie… Wszytko dobrze siedzi ? 😄 ♬ dźwięk oryginalny – wubertools

Źródła:

  • Ipsos, Unlocking Culture in Europe, 2023: 76% użytkowników w Polsce twierdzi, że TikTok ułatwia wyrażanie siebie (średnia UE: 69%); 73% użytkowników odtworzyło coś, co zobaczyli na TikToku (średnia UE: 62%).
  • Wszystkie dane liczbowe na podstawie wewnętrznego badania TikToka w Polsce: odpowiedzi udzielone w formie ankiety w aplikacji przez 250 dorosłych użytkowników TikToka, lipiec 2024.

źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko