Tegoroczna edycja wydarzenia pod hasłem „Dobrze, że jesteś” rozpocznie się w niedzielę, 23 lutego 2025 roku o godz. 10.30 przy wyjściu ze stacji metra Centrum (warszawska „patelnia”), a towarzyszyć mu będzie konferencja prasowa.
Już po raz drugi, w tym miejscu i tym dniu, Monika Horna-Cieślak, Fundacja GrowSPACE oraz szereg organizacji i inicjatyw zachęcają, by otwarcie mówić o depresji. Wystawa w sposób jasny i przystępny porusza najważniejsze kwestie związane z tą tematyką.
Zobacz również
Słowa mają moc
– To działanie, które sprzyja zrozumieniu zaburzeń psychicznych i wspiera osoby zmagające się z depresją. Słowo „depresja” weszło do naszego potocznego języka i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym jest i jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą. Dlatego w tym ważnym dniu mówimy: jak rozpoznać objawy, kiedy szukać pomocy i w jaki sposób udzielać wsparcia – wylicza Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
– W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją chcemy przypomnieć wszystkim osobom, zwłaszcza w kryzysie, że są ważne. Chcemy dodać im otuchy i docenić ich obecność. Mówimy: „dobrze, że jesteś” i zachęcamy do tego, by na co dzień mówić sobie te słowa. Bo mają ogromną moc. Uświadamiamy, że warto sięgać po specjalistyczną pomoc, gdy jest nam trudno, a dolegliwości utrudniają funkcjonowanie – dodaje Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.
Wystawa towarzysząca wydarzeniu jest inicjatywą organizacji młodzieżowych, którą konsekwentnie wspiera RPD.
– Depresja może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, status społeczny czy materialny. Niestety, coraz częściej nie omija również dzieci i młodzieży. Dziś już wiemy, że depresji nie można przemilczeć, a jej objawów zignorować. Przeciwnie, taka postawa, przy braku odpowiedniej pomocy, może prowadzić do niebezpiecznego zaostrzenia objawów – przekonuje Rzeczniczka Praw Dziecka i podkreśla znaczenie mówienia w sposób otwarty i akceptujący o problemach zdrowia psychicznego.
3 trendy z Meta Marketing Summit, które musisz znać
Tu znajdziesz pomoc
Dane zebrane m.in. przy okazji kampanii społecznej „Wyprostuj spojrzenie” pokazują, że rośnie społeczne zrozumienie dla depresji. 93 proc. pytanych przyznaje, że zmagające się z nią osoby potrzebują wsparcia bliskich, a 85 proc. uznaje zaburzenia psychiczne za prawdziwy problem. Jednocześnie, zwłaszcza w kontekście osób młodych, wciąż wiele pozostaje do zrobienia, bo: 41 proc. pytanych – uważa, że zaburzenia psychiczne są często mylone z wyzwaniami okresu dojrzewania, a 15 proc. – wierzy, że kryzys zdrowia psychicznego to oznaka słabości.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Organizatorzy przypominają o miejscach, gdzie można je otrzymać. To m.in. Dziecięcy Telefon Zaufania RPD 800 12 12 12, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży FDDS 116 111. Po pomoc można też zgłosić się do: poradni psychologiczno-pedagogicznej, psychologa/pedagoga szkolnego, ośrodka interwencji kryzysowej, powiatowego centrum pomocy rodzinie. Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy prowadzi wyszukiwarkę takich ogólnopolskich, bezpłatnych miejsc. Jest też wyszukiwarka placówek „Gdzie się leczyć?” w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a także strona internetowa z informacjami o leczeniu dzieci i młodzieży w ramach III poziomów referencyjnych.
Zdjęcia: Facebook