Autorzy raportu UNICEF „Prawa dziecka w Polsce 2024” skupili się przede wszystkim na różnicach pomiędzy postrzeganiem szczęścia przez dzieci i osoby dorosłe.
Jak się okazuje, poczucie szczęścia wśród dzieci w 2024 roku spadło w stosunku do 2019 roku (62% vs 48%). Co ciekawe, dorośli zapytani o to, jak ich zdaniem czują się ich dzieci, w większej niż najmłodsi mierze odpowiedzieli, że są „raczej szczęśliwe” (69%).

Co sprawia, że dzieci czują się szczęśliwe? W czołowej trójce znalazły się takie odpowiedzi, jak:
- spędzanie czasu z przyjaciółmi (29% w 2019 roku vs 52% w 2024 roku),
- czas wolny/wypoczynek (33% vs 45%),
- realizacja hobby i zainteresowań (37% vs 41%).
Zdaniem dorosłych, czynnikami wpływającymi na poczucie szczęścia u dzieci są natomiast:
- bycie kochanym przez rodzinę (57% w 2019 roku vs 47% w 2024 roku),
- dobre relacje z rodzicami 43% vs 37%)
- oraz spędzanie czasu z przyjaciółmi (41% vs 35%).

O prawach dziecka najwięcej słychać w internecie
Już nie nauczyciele (63%), a internet i media są dla najmłodszych obywateli źródłem informacji o przysługującym ich prawach. Z takiej formy pozyskiwania wiedzy w 2024 roku korzystało 66% pytanych. Co ciekawe, jeszcze w 2019 roku na pierwszym miejscu w tym pytaniu znaleźli się właśnie wspomnieni edukatorzy, u których informacji szukało aż 87% respondentów.

Czy jednak prawa dziecka są według młodych faktycznie przestrzegane na co dzień? W tym przypadku zdecydowana większość odpowiedzi była twierdząca, a obszarem, w którym negatywnych stwierdzeń pojawiło się najwięcej, jest zachowanie polityków i władz lokalnych (12% odpowiedzi „zdecydowanie nie”, 10% odpowiedzi „nie” i aż 47% „trudno powiedzieć”).

Znajomość praw dziecka raczej ułatwia wychowanie
Tak przynajmniej wynika z wyników badania przeprowadzonych przez UNICEF Polska i opublikowanych w raporcie „Prawa dziecka w Polsce 2024”.

Ponadto polskie dzieci oceniają swoje kontakty z rodzicami raczej pozytywnie, przy czym większa liczba pozytywnych komentarzy pojawia się w przypadku relacji z mamą (66% – „bardzo dobrze”, 18% – „dobrze”) niż z tatą (51% – „bardzo dobrze”, 24% – „dobrze”).

W raporcie UNICEF „Prawa dziecka w Polsce 2024” poruszono rozmaite tematy dotyczące praw dziecka, ich znajomości i przestrzegania przez rodzinę, przyjaciół oraz najbliższe środowisko. Autorzy naświetlili m.in. kwestie związane z wpływem najmłodszych członków rodziny na sprawy w domu, poczucia bezpieczeństwa, poczucia przynależności do grona rówieśników czy stosunku dzieci do szkoły.
„Prawa dziecka w Polsce 2024” przeczytasz poniżej lub pobierzesz TUTAJ >>
Grafiki: raport UNICEF „Prawa dziecka w Polsce 2024”