W Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) Fundacja Powszechnego Czytania przekonuje, że czytanie powinno stać się elementem profilaktyki zdrowia i wsparcia rozwoju najmłodszych. Organizacja zauważa, że czynnikiem, który skutecznie stymuluje harmonijny rozwój dziecka, jest wspólne czytanie i rozmowa już od urodzenia. Właśnie dlatego zaprasza do tego, aby zachęcali dzieci i opiekunów do regularnego czytania najmłodszym na głos już od najmłodszych lat.
Tak narodził się program „Książka na Receptę. Recepta na sukces” realizowany przez Fundację Powszechnego Czytania. Jak zauważają jego pomysłodawcy, czytanie wspomaga nie tylko obszary związane z edukacją czy kulturą, ale także stabilnością, zdrowiem i dobrostanem.
– Zarówno w Polsce jak i na świecie największe inwestycje w rozwój obywatela zaczynają się w okresie szkolnym, edukacja publiczna jest tym momentem. Tymczasem wykres neuroplastyczności naszych mózgów, czyli ich „gotowości” na rozwój, pokazuje, że największe efekty rozwojowe moglibyśmy osiągnąć, wspierając rodziny w ich „pracy” z dziećmi w pierwszych latach od urodzenia. Dlatego rola środowiska medycznego jest właściwie niezastąpiona – bo to lekarze, położne i pielęgniarki widzą się z młodymi rodzicami i są dla nich bardzo ważnymi autorytetami – mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Czytaj, wspieraj, edukuj: pediatria przyszłości
– Współczesna pediatria coraz częściej podkreśla, że zdrowie dziecka to nie tylko profilaktyka i leczenie chorób, ale także troska o jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Wspieranie dobrostanu najmłodszych wymaga uwzględnienia tych aspektów, które odgrywają równie istotną rolę. Rekomendacje lekarzy dotyczące czytania oraz inicjatywa „Książka na Receptę” stanowią ważne kroki w kierunku nowoczesnego podejścia do pediatrii. Polskie Towarzystwo Pediatryczne aktywnie promuje takie działania, uznając je za niezbędne dla zdrowia dzieci. Zaleca również, by lekarze zwracali uwagę na znaczenie czytania w rozwoju najmłodszych, traktując je jako istotny czynnik wspierający ich dobrostan psychiczny i emocjonalny. Zaangażowanie pediatrów, którzy na co dzień opiekują się małymi pacjentami, może znacząco wpłynąć na postrzeganie czytania jako inwestycji w zdrowie dziecka – zaznacza prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, które objęło patronat nad programem „Książka na Receptę. Recepta na Sukces”.
Jednym z elementów akcji jest dostarczenie do gabinetów lekarskich książek, które następnie są przekazywane pacjentom wraz z materiałami edukacyjnymi dla rodziców i opiekunów. Już 11 kwietnia 2025 r. (piątek) w Bibliotece Narodowej odbędzie się organizowana przez FPC Konferencja poświęcona wpływowi czytania na zdrowie i rozwój dzieci. W wydarzeniu mogą wziąć udział lekarze rodzinni, pediatrzy, a także przedstawiciele innych specjalizacji. Szkolenie rekomendowane jest także pielęgniarkom i położnym oraz nauczycielom i bibliotekarzom szkół i bibliotek przyszpitalnych.

Więcej na temat akcji „Książka na Receptę. Recepta na Sukces” przeczytasz >> TUTAJ.
Grafiki: www.ksiazkanarecepte.pl
Oprac.: Dominika Mizerska