Jak wynika z raportu pt. „Młodzi Polacy vs alkohol. Edycja 2025”:
- aż 80,4% Polaków w wieku 18-25 lat spożywa alkohol, ale z różną częstotliwością,
- 18,4% młodych rodaków w ogóle tego nie robi,
- 1,4% nie pamięta, czy pije procentowe trunki.
Nie bez znaczenia jest fakt, że osoby w wieku 18-25 lat mają niską świadomość długofalowych konsekwencji spożywania napojów procentowych.
Zobacz również
– WHO wskazuje, że nawet niewielkie ilości alkoholu niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia i każda jego ilość jest szkodliwa. Młody organizm jest bardziej podatny na uszkodzenia wątroby, mózgu i układu nerwowego. Przy tym mózg osób do 25. roku życia wciąż się rozwija – mówi Michał Pajdak, wykładowca akademicki i współautor raportu z platformy ePsycholodzy.pl.
- Spożywanie alkoholu z różną częstotliwością częściej deklarują kobiety niż mężczyźni (81,5% vs. 78,2%).
- Mówią o tym przede wszystkim osoby zarabiające 5000-6999 zł netto miesięcznie (wśród nich 85,3%), ze średnim wykształceniem (82,5%). Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców miast liczących zarówno 100-199 tys. ludności (83,2%), jak i od 500 tys. w górę (również 83,2%).
- Osoby, które piją alkohol, przeważnie spożywają go tylko przy konkretnej okazji – 28%.
- Na drugim miejscu w zestawieniu jest sporadyczne picie alkoholu (np. raz na dwa tygodnie bądź raz w miesiącu) – 23,7%. Na trzeciej pozycji widać spożywanie raz w tygodniu – 9,2%, a na czwartej – tylko w weekend – 6,5%.
- Z kolei 2 lub 3 razy w tygodniu spożywa alkohol 4,4% młodych Polaków, a 4 bądź 5 razy w tygodniu – 3,4%. Każdego dnia pije 2,7% rodaków w wieku 18-25 lat, a 6 razy w tygodniu – 2,5%.
– Tak częste sięganie po alkohol może świadczyć o potrzebie łagodzenia napięcia, redukcji stresu lub radzenia sobie z trudnymi emocjami. Jeśli picie zaczyna być częścią codziennej rutyny, to staje się mechanizmem uzależniającym, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i psychicznych – alarmuje ekspert z platformy ePsycholodzy.pl.
W opinii Michała Pajdaka, młodzi dorośli mierzą się z wieloma wyzwaniami na studiach i w pracy, z oczekiwaniami społecznymi, presją sukcesu, a także niepewnością finansową. Alkohol bywa dla nich łatwo dostępnym środkiem, który szybko pomaga się odprężyć. Choć taka forma radzenia sobie może przynieść chwilową ulgę, z czasem prowadzi do narastających problemów.
#NMInsights: Polskie podcasty o marketingu i e-commerce warte słuchania
Jak podsumowują autorzy raportu, inną przyczyną niemal codziennego picia alkoholu może być brak konstruktywnych alternatyw. W wielu środowiskach młodzi nie mają wystarczającego dostępu do działań kulturalnych, sportowych czy społecznych, które pozwalałyby im spędzać czas aktywnie i twórczo. W efekcie alkohol staje się prostym i powszechnym sposobem na nudę – zarówno w towarzystwie, jak i w samotności.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Metodologia
Raport pt. „Młodzi Polacy vs alkohol. Edycja 2025” został przygotowany na kanwie specjalnego badania opinii publicznej zrealizowanego wśród losowo wybranych ponad tysiąca osób w wieku 18-25 lat. Badanie zostało przeprowadzone przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH i platformę psychoterapii online ePsycholodzy.pl.