57% Polaków przyznaje, że miało kiedykolwiek kontakt z TikTokiem. Obecnie korzysta z niego 45% badanych, w porównaniu do 87% korzystających z Facebooka, 82% z Youtube i 58% z Instagrama.
TikTok bez wątpienia najbardziej polaryzuje. 41% badanych lubi go bądź uwielbia, 29% nie lubi lub wręcz nie cierpi i 24% częściowo lubi, a częściowo nie lubi. Dla porównania – takich, którzy nie lubią lub nie cierpią Facebooka jest 11%, YouTuba – 2% i 12% Instagrama.

Młodzi na Tik Toku
TikTok to platforma, która szczególnie silnie przyciąga młodych. W grupie wiekowej 18–24 lata, aż 9 na 10 osób deklaruje, że z niej korzysta. Ponad połowa badanych, którzy kiedykolwiek używali TikToka (59%) uważa, że pomaga on „zabić czas”, 44% mówi o poszukiwaniach inspiracji, a 39% docenia obecność praktycznych porad.
Jednocześnie, niemal taki sam procent respondentów mówiących o zaletach TikToka, wskazuje na jego liczne wady. 47% użytkowników uważa, że promuje „głupoty”, a aż 53% osób w wieku 18–24 lat mówi o zalewie hejtu. Dla 42% najmłodszych aplikacja jest na tyle angażująca, że staje się po prostu pochłaniaczem czasu i źródłem uzależnienia.
#NMInsights: Polskie podcasty o marketingu i e-commerce warte słuchania
Korzystanie z TikToka a płeć
Badanie pokazuje wyraźne różnice w postrzeganiu TikToka przez kobiety i mężczyzn. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni postrzegają tę platformę jako źródło pozytywnych wartości.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
54% kobiet mówi o inspiracjach, a 48% o dostarczaniu praktycznych porad, podczas gdy te same odpowiedzi wskazuje odpowiednio tylko 37% i 31% mężczyzn. Z kolei mężczyźni w większym stopniu niż kobiety wyrażają krytykę wobec TikToka – 52% z nich twierdzi, że promuje on treści niskiej jakości, w porównaniu do 37% kobiet.
Algorytm TikToka
Niezależnie od wieku czy płci, silne emocje budzi także działanie algorytmu TikToka. Aż dwie trzecie wszystkich badanych przyznaje, że obawia się, iż platforma „wie o nich za dużo” i w zbyt dużym stopniu wpływa na to, co myślą, czują i konsumują.
Obawy związane z algorytmem w większym stopniu dotyczą kobiet – 71% z nich deklaruje, że czuje się przez algorytm kontrolowana, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 58%. Widać wyraźnie, że zaufanie do algorytmicznego dopasowania treści, mimo jego skuteczności, nie jest bezwarunkowe.
Kupią, nie kupią, kupią…
Z perspektywy marketingowej i komercyjnej warto zauważyć, że TikTok nie pełni już wyłącznie funkcji rozrywkowej.
Co dwudziesty badany, czyli 5% ogółu respondentów, wskazuje, że platforma oferuje ciekawe możliwości zakupu. W miastach średniej wielkości, liczących od 100 do 500 tysięcy mieszkańców, ten odsetek wzrasta ponad dwukrotnie, osiągając poziom 11%. Tu z kolei grupą wiekową, w której najliczniej dostrzegany jest potencjał zakupowy TikToka są użytkownicy w wieku 35–44 lata. Dane te pokazują, że TikTok staje się przestrzenią realnego wpływu na decyzje zakupowe – nie tylko poprzez promocję produktów, ale również przez inspirowanie i natychmiastowe działania konsumenckie.
– TikTok pełni dziś kluczową rolę w działaniach komercyjnych marek – nie tylko buduje zasięg i świadomość, ale coraz mocniej wpływa na decyzje zakupowe. To medium, które świetnie sprawdza się w storytellingu, edukacji produktowej i budowaniu zaangażowania. To platforma, która pozwala markom angażować odbiorców poprzez inspirujące treści, edukację produktową i autentyczne współprace z twórcami. Choć w Polsce udział TikToka w sprzedaży dopiero rośnie, jego znaczenie w lejku sprzedażowym jest nie do przecenienia – staje się miejscem, gdzie reklama przeradza się w realne działania konsumenckie – komentuje Sylwia Chada, Chief Grow Officer w Lifetube, dawniej m.in. szefowa TikToka na region Europy Środkowej.
Badanie TikTok bez filtra zostało zrealizowane na platformie badawczej Omnisurv by IQS w dniach 27-30 czerwca 2025 roku. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków w wieku 18-64 lat. N=500.