Jest nią bezpłatna aplikacja „Granica”, która umożliwia podróżnym korzystającym z urządzeń mobilnych dostęp do aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych. We wprowadzeniu aplikacji na rynek Służbę Celną wsparła technicznie firma Looksoft.
Z potrzeby rynku
Wschodnia granica Polski jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rosnący ruch osobowy i towarowy powoduje konieczność precyzyjnego dostarczenia informacji o warunkach panujących na i przed przejściami granicznymi. Wiedza ta pozwala na optymalizację czasu i miejsca odprawy przez firmy transportowe, a także wybór najdogodniejszego przejścia granicznego w ruchu osobowym.
Zobacz również
„Priorytetem Służby Celnej jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i świadczenie coraz lepszych usług dla osób przekraczających granicę Polski. Stąd też zrodził się pomysł na innowacyjną aplikację mobilną“ – mówi kom. Marta Radomska, naczelnik Wydziału Informatyki Izby Celnej w Białymstoku.
Funkcjonalności aplikacji
Kluczowym celem aplikacji jest optymalizacja czasu związanego z przekraczaniem granic Polski z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Z rozwiązań Mobilnej Granicy mogą korzystać kierowcy pojazdów ciężarowych, osobowych oraz autobusów. Po uruchomieniu aplikacji na swoim telefonie i wyrażeniu zgody na wykorzystanie informacji o pozycji GPS, użytkownik zyskuje dostęp do aktualnych informacji o przepustowości granic z uwzględnieniem rodzaju pojazdu. Dzięki danym GPS zbieranym z pojazdów stojących w kolejce, dokładność systemu stale wzrasta. Użytkownik aplikacji ma ponadto możliwość sprawdzenia szacunkowego czasu kolejki preferowanych przejść na wybrany dzień na 7 dni do przodu. Wartością dodaną aplikacji jest opcja podglądu kamer ze wszystkich przejść granicznych. Dzięki tym informacjom, kierowcy mogą nie tylko zaplanować efektywną trasę przejazdu, ale także zmienić ją na korzystniejszą.
„W każdej branży kierunek zmian wytyczają klienci. Fakt, że technologie mobilne wkraczają coraz mocniej w sektor logistyki, jest naturalną odpowiedzią na potrzeby rynku. Cieszymy się, że możemy w tym aktywnie uczestniczyć. – informuje Łukasz Makowski, CEO, Looksoft.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Potencjał mobile w transporcie
Według raportu Komisji Europejskiej z lutego 2014 roku, rynek aplikacji mobilnych w Unii Europejskiej do 2018 r. będzie zatrudniać blisko 5 mln osób, a jego przychody sięgną 63 miliardów euro. Tylko 2013 roku ściągnięto na całym świecie 102 miliardy aplikacji mobilnych według szacunków Gartnera. W obliczu tych danych, nie dziwi fakt, że po możliwości, jakie dają technologie mobilne, sięgają coraz bardziej specjalistyczne branże jak logistyka i transport. Unowocześnianie przejść granicznych dla kierowców oznacza większy komfort i efektywność, a dla Polski to szansa na budowanie wizerunku kraju, który skutecznie wykorzystuje innowacje do rozwoju gospodarczego.
Słuchaj podcastu NowyMarketing