Kilka lat temu, uknuto tu pojęcie „puszcza cyfrowa”, nawiązując żartobliwie do Doliny Krzemowej, ale mając cichą nadzieję, że technologie teleinformatyczne mogą stać się jedną z wiodących branż na Podlasiu. Wygląda na to, że powoli tak się dzieje.
Większość z kierunków studiów, skoncentrowana jest wokół ICT i branży internetowej, której dynamika rozwoju jest jedną z najwyższych. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej rekrutuje w tym roku akademickim, na drugą edycję kierunków „Marketing Internetowy”, „Front-End Development” i „Programowanie Aplikacji Mobilnych”. Część z kierunków jest związana z tak ostatnio popularnym programowaniem („Informatyka”, „Front-end development”), ale najistotniejsze jest to, że większość z nich, nie wymaga od kandydatów przygotowania technicznego i uczy sztuki kodowania od podstaw.
Zobacz również
Mamy już za sobą pierwsze edycje wspomnianych kierunków i wiemy, że to był strzał w dziesiątkę. Na kierunek „Front-end Development” przyjechali do nas studiować także ludzie z Polski. Wiem, że kilka osób już w czasie studiów zdobyło pracę, zmieniło stanowiska, podobnie jest w przypadku Marketing Internetowego – mówi kierownik studiów – dr inż. Paweł Tadejko.
Studia dla każdego
Praktycznie wszystkie kierunki są tak zaprojektowane, aby nie miało znaczenia wykształcenie kandydata. Na Informatyce uczy się programowania obiektowego od podstaw, a na Front-End Development uczymy JavaScript / HTML5 od początku. Tylko w przypadku Aplikacji Mobilnych, wymagana jest umiejętność programowania w jednym, obiektowym języku programowania (np. Java, C#), bo w innym przypadku, akurat tylko ten jedyny kierunek, byłby mało efektywny.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Studia kształcą specjalistów, na których jest realne zapotrzebowanie na rynku pracy. Mają przy tym przekazywać jak najbardziej praktyczną wiedzę, czerpaną wprost z doświadczeń i umiejętności wykładowców. Dlatego programy studiów układane są wspólnie z partnerami i wykładowcami. Dzięki ich zaangażowaniu, słuchacze będą mogli spróbować swoich sił na prawdziwych casestudy z rynku, a najlepsi zdobyć możliwość stażu m.in. w InfinityGroup – jednej z czołowych polskich agencji interaktywnych, czy Transition Technologies oraz QBurst – międzynarodowych firmach tworzących aplikacje mobilne.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wąskie specjalizacje
Kierunek „Marketing internetowy” jest kierowany do przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o efektywnym wykorzystaniu nowych mediów w komunikacji marketingowej. Na kierunku położono nacisk na nowe media, strategię komunikacji i budowę wizerunku marki w sieci. Program studiów i kadra wykładowców powinny mówić same za siebie! Tu nauczysz się jak wykorzystywać nowe media w prowadzeniu biznesu, pracy czy realizowaniu swojej pasji! Dowiesz się jak zaplanować kreatywną kampanię w Internecie, jakie wybrać narzędzia, jak zwrócić uwagę klientów na Twoją markę czy jak prowadzić działania w mediach społecznościowych.
Natomiast program kierunku „Front-End Development” stanowi kompletnie autorskie podejście to tematu. Stwierdziliśmy, że próba upchnięcia PHP/Ruby/Django, SQL, baz danych oraz wszystkich tematów front-end developmentu w dwóch semestrach, mija się z celem. Lepiej skupić się konkretnie na dwóch tematach front-end i back-end. Program studiów układaliśmy posiłkując się też po części wymaganiami z ogłoszeń o pracę na stanowisko Front-End Developera! W tym roku rekrutujemy na drugą edycję front-endu, a za rok startujemy z back-endem.
Jeśli umiesz już programować, a chcesz dołączyć do grona twórców oprogramowania na urządzenia przenośne, to kierunek „Programowanie Aplikacji Mobilnych” może być w sam raz dla Ciebie. Studia obejmują zagadnienia związane z programowaniem na platformę Google Android i Apple iOS. Specjalizacja jest skierowana do informatyków oraz absolwentów innych kierunków pokrewnych (matematyka, fizyka, elektronika itp.). Ponieważ, od kandydatów wymagana jest styczność z przynajmniej jednym, dowolnym językiem programowania obiektowego oraz ogólna wiedza na temat podstaw systemów operacyjnych oraz sieci komputerowych.