Przewodnik po video marketingu (cz.6): Jak zrobić dobre video produktowe?

Przewodnik po video marketingu (cz.6): Jak zrobić dobre video produktowe?
Po dłuższej przerwie przygotowałem przedostatnią już część podsumnowania przewodnika po video marketingu. W ostatniej części podsumuję różnice między outsourcingiem produkcji video a działaniami wewnętrznymi (wbrew pozorom działania wewnętrzne nie są aż tak trudne i często doradzamy je klientom).
O autorze
2 min czytania 2016-01-04

Dzisiaj natomiast kilka rad dla e-commerce!

Online video w e-commerce to twardy orzech do zgryzienia, ale przykłady pokazują, że warto się z nim zmagać. Przy odrobinie wprawy i wytrwałości możesz osiągnąć pozytywne wyniki dla swojej firmy.

Online video w e-commerce jest specyficzne, szczególnie w takich branżach, jak odzież czy obuwie, gdzie asortyment zmienia się sezonowo, więc video musi być produkowane właściwie non-stop i jak najniższym kosztem.

Przygotowując online video dla swojego e-commerce powinieneś pamiętać o trzech sprawach (na przykładzie Zappos.com):

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Rób dużo filmów

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Bez względu na to, czy Twój asortyment zmienia się co kwartał, czy pozostaje bez zmian przez trzy lata, zamieszczanie filmu przy kilku wybranych produktach może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Poprzez wyróżnianie ich spośród oferty w pewnym sensie zmniejszasz wartość innych produktów. Co więcej, taka wartość dodana nie będzie postrzegana przez klienta jako atut Twojego sklepu, ponieważ skala działań po prostu nie zwróci na siebie uwagi. Video produktowe powinno być zawsze w jakimś stopniu filmem wizerunkowym, tworzącym tożsamość marki w oczach jej klientów. Zappos.com w swojej branży robi prawdopodobnie najwięcej filmów produktowych na świecie. Tworzą one przewagę konkurencyjną sklepu jako takiego, a nie tylko dla poszczególnych produktów w ramach jednego asortymentu.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Rób filmy jak najniższym kosztem

Robiąc dużo filmów musisz mieć na uwadze koszty. Zwróć uwagę na walory produkcyjne linkowanego powyżej filmu. W przypadku video produktowego najlepszym rozwiązaniem jest produkcja wewnątrz firmy (więcej o tym w dalszych częściach przewodnika), szczególnie, jeśli liczba produktów w Twoim sklepie idzie w setki lub tysiące i regularnie jest wymieniana. Możesz stworzyć jednoosobowy team do produkcji i zacząć zbierać doświadczenie albo możesz kupić doświadczenie w postaci szkoleń dla pracowników lub przygotowania gotowego modelu produkcyjnego dla Twojej firmy. Tak czy inaczej, aby minimalizować koszty, musisz wiedzieć jak produkować tanio i jak najmniejszym nakładem czasowym swoich pracowników.

Rób filmy wiarygodne, autentyczne w odbiorze

Będziemy powtarzali to do znudzenia, ale nie rób reklam telewizyjnych! Zastanów się, jak w Twojej firmie byłby obsłużony klient, gdybyś prowadził sklep stacjonarny (lub jak jest obsługiwany). Jeśli Twoja obsługa klienta na miejscu jest na dobrym poziomie, to w ten sam sposób rób filmy produktowe. Niech sprzedawca lub inna osoba, która dobrze komunikuje się z klientem, opowie o produkcie z perspektywy specjalisty. Taki film będzie wiarygodny i przekonujący. Ponownie przykład Zappos pokazuje, że nie potrzebujesz aktora i copywritera. Wystarczy uśmiechnięty pracownik i proste wytyczne, żeby osiągnąć lepszy efekt!

Więcej o tym, jak robić dobre video produktowe znajdziesz w poprzedniej części przewodnika – ‘Jak zacząć?’.