2015 z perspektywy stratega

2015 z perspektywy stratega
Mijający rok z punktu widzenia strategów marketingowych obfitował w ciekawe trendy – o czterech najważniejszych pisze Monika Niechajewicz, Head of Strategy w agencji Cheil Poland.
O autorze
2 min czytania 2016-01-08

Zdjęcie royalty free z Fotolia

W 2015 roku mieliśmy okazję obserwować, jak silny rozwój content marketingu, za którym idą coraz większe budżety i skala działania, wpłynął znacząco na jakość interakcji marki z odbiorcami. Dla firm to szansa na pokazanie się w nienachalny, często użyteczny dla odbiorcy sposób i wpisanie się w interesujące go zagadnienia. Rosną na znaczeniu formaty video, które pozwalają atrakcyjnie przedstawić treści i zwizualizować rozwiązania wartościowe dla konsumentów (a jak podaje Google, w ostatnim roku ilość wyszukań o treści „how to…?” wzrosła o 70%).

Rośnie też jakość komunikacji marek w social media. Od kiedy stało się jasne, że Facebook nie polega już na lajkach i zasięgu organicznym, a staje się najsilniejszym medium ATLowym, komunikacja w tym kanale zyskała na atrakcyjności. Sprzyjają temu także nowe formaty, które pomagają komunikować się w bardziej kreatywny sposób, takie jak cinemagraphy, GIFy, czy najnowsze Facebook canvas.

Pojawiła się też duża różnorodność. Bardziej ludzka, otwarta i szczera komunikacja, oparta na bardziej zróżnicowanych insightach. Mniej plastiku i udawania, więcej zmarszczek, ludzkich słabości, codziennych wyzwań. W kampaniach widzimy coraz częściej bohaterów i modelki po 70-tce, których wiek przestaje być tabu, a staje się wyrazem siły, barwnej osobowości i cennego doświadczenia (patrz: polskie Bohoboco, Dolce&Gabbana). To też efekt tworzenia komunikacji i produktów dopasowanych do zainteresowań i potrzeb, a nie tradycyjnych przedziałów wiekowych.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Na otwarte przyjrzenie się słabościom postawiła też tak twarda marka jak Nike. W filmie „Better for it – Inner thoughts” pokazuje znane tak wielu z nas momenty, kiedy po prostu chcemy w sporcie odpuścić, natomiast w „Last” przedstawia ostatnią zawodniczkę na mecie maratonu. Zgodnie z duchem marki, widzimy siłę, jaką daje przezwyciężenie własnych słabości, a użycie tak szczerych insightów, daje szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców, niż tylko „zagorzali sportsmani”.

Women empowerment również staje się coraz powszechniejszym trendem (przykładem może być chociażby kolejna odsłona kampanii Always „Like A Girl”, ale też mocne kampanie przeciwko przemocy wobec kobiet, np. z udziałem czołowych aktorek Hollywood). Odzwierciedleniem tego było utworzenie właśnie w 2015 roku nowej kategorii nagród w Cannes – Glass Lion. Najmocniejszym zaś wyrazem tego trendu na koniec 2015 roku jest nowy kalendarz Pirelli, gdzie wybrane i sfotografowane przez Annie Leibovitz bohaterki nie zwracają uwagi poprzez kuszącą nagość, ale przez swoją siłę, osobowość i intelekt. To silny komunikat pop-kulturowy, ale też wielka szansa dla Pirelli, żeby odświeżyć image.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się