…a także zbierać opinie na temat naszej marki. Niestety, coraz częściej możemy zauważyć, że przedsiębiorcy, a nawet profesjonalne agencje świadczące usługi social media organizują konkursy niezgodne z regulaminem Facebooka. Praktyki tego typu oprócz utraty dobrego wizerunku mogą doprowadzić nawet do poważnych konsekwencji prawnych. Jak zatem zorganizować konkurs, żeby zaangażował on dużo osób, a jednocześnie był zgodny z prawem?
Mechanizmy, które się sprawdzają
Aby nie zniechęcić fanów, należy zorganizować taki konkurs, który dostarczy zabawy, a nie będzie trudnym do spełnienia obowiązkiem. Powinien on mieć jasne i zrozumiałe zasady, które przyciągną nowych odbiorców i zachęcą do interakcji, a jednocześnie nie odstraszą poziomem trudności. Na Facebooku możemy spotkać się z wieloma rodzajami konkursów. Najczęściej wymagają one od uczestników wyrażenia swojej opinii na dany temat lub wstawienia zdjęcia związanego z zagadnieniem konkursu. W przypadku tego typu konkursów wygrywają najbardziej kreatywni uczestnicy, a zwycięzcy wybierani są przez wewnętrze jury. Często możemy się spotkać także z typem konkursów, w których wygrana uzależniona jest od szybkości udzielonej odpowiedzi. W Pozytywnie.pl testowaliśmy model konkursu, który okazał się ogromnym sukcesem. Został on zorganizowany na fanpage’u Gusto Dominium i bardzo prostym sposobem zaangażował fanów zdobywając pod postem prawie 11 tysięcy komentarzy. Konkursowym zadaniem było napisanie wyrazu „DOMINIUM” po jednej literze w komentarzach jeden pod drugim (i nie do góry nogami!). Uczestnicy nie mogli pozwolić nikomu przerwać swoim komentarzem słowa napisanego przez siebie. Zwycięzcami zostało pierwsze 10 osób, którym udało się to zrobić. Wybór laureatów okazało się nie lada wyzwaniem, ponieważ o wygranej decydowały ułamki sekund. Do wyboru zwycięzcy zaangażowaliśmy programistów, którzy najpierw wyciągnęli komentarze z API Facebooka, a następnie napisali prosta aplikację, która znalazła wśród 11 tysięcy komentarzy 10 zwycięzców.
Zobacz również
Regulamin
Organizując konkurs na Facebooku musimy przede wszystkim zacząć od skonstruowania regulaminu. Dobry regulamin podnosi wiarygodność i prestiż konkursu, ponadto pozwala organizatorowi uniknąć sporów oraz mogącej z nich wynikać wizerunkowej wpadki. Regulamin obowiązkowo musi zawierać zasady, na których opiera się konkurs oraz to, czy odbywa się on za pomocą aplikacji, czy wyłącznie przez ogłoszenie na tablicy organizatora. W regulaminie oprócz zasad, na których opiera się konkurs i sposobu rozstrzygania zwycięzców należy pamiętać o określeniu, jaki podmiot jest jego organizatorem. Istotne jest także wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia konkursu oraz tego, kto może brać w nim udział. Ponadto regulamin musi zawierać adnotację, że promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana oraz popierana przez serwis Facebook. Kolejnym aspektem jest określenie tego, jakie są przewidywane nagrody dla laureatów oraz w jaki sposób można je wykorzystać. Organizator powinien także uzyskać wyraźną zgodę na przetwarzanie danych osobowych i umieścić w regulaminie lub osobnym pliku politykę prywatności.
Zabronione praktyki
Dla wielu osób motywem organizowania konkursów na Facebooku jest możliwość pozyskania nowych fanów i rozpromowania swojej marki. Trzeba być jednak świadomym, że regulamin Facebooka wprowadza wiele regulacji, które zabraniają pewnych, niestety nadal często stosowanych praktyk. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób wyłaniania zwycięzców. Jeśli chcemy stworzyć konkurs wybierając laureatów drogą losowania musimy być świadomi, że naszym obowiązkiem jest zgłoszenie wniosku do Izby Celnej, wypełnienie szeregu dokumentów oraz dokonania opłat. Pamiętajcie, że w przypadku niespełnienia tych wymogów możecie zostać oskarżeni o bycie organizatorem nielegalnych gier hazardowych! Tworząc konkurs musimy pamiętać o tym, że nie możemy wymagać od jego uczestników, aby polubili nasz fanpage w celu wygrania nagrody. Możemy ich do tego zachęcać, natomiast zabronione jest wprowadzenie takiego obowiązku. Kolejnym niedozwolonym działaniem jest wykorzystywanie w ramach konkursu profili osobistych. W związku z tym ograniczeniem nie wolno wprowadzić wymogu, że wzięcie udziału w naszym konkursie wymusza na uczestnikach udostępnienie konkursu na swojej osi czasu lub osi czasu ich znajomych. Warunkiem udziału w konkursie nie może być także oznaczanie znajomych w konkursowym poście. Oczywiście można ująć to jako „ będzie nam miło jeśli…”, ale nie możemy wymuszać na uczestnikach konkursu stosowania niedozwolonych praktyk.
Nagrody
Dobrze zorganizowany konkurs to doskonały sposób promocji marki. Żeby jednak stał się on motorem napędowym strony fanowskiej, musi oprócz spełnienia warunków prawnych przede wszystkim przyciągnąć uwagę użytkowników, poprzez możliwość zdobycia atrakcyjnej nagrody. W przypadku prostej formy konkursu lepiej zaplanować nagrody o mniejszej wartości materialnej, ale dla większej liczby uczestników. W przypadku konkursu na fanpage’u Gusto Dominium dla laureatów przeznaczone były bony na pizzę oraz zniżki do sklepu Smyk. Jeżeli konkurs wymaga od fanów większego zaangażowania, musimy przeznaczyć dla laureatów bardziej atrakcyjne i przyciągające uwagę nagrody.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Aplikacje konkursowe jako sposób na konkursy
Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest przeprowadzanie konkursów za pomocą aplikacji, które pozwalają na stworzenie dowolnego konkursu nawet na podstawie gotowych szablonów. Wśród zalet aplikacji konkursowych można wymienić: łatwe podpięcie regulaminu i innych informacji, możliwość zbierania danych do bazy oraz możliwość wygenerowania statystyk. Wadą tradycyjnych konkursów jest to, że nie można wykorzystać osi czasu fanów, natomiast korzystając z aplikacji użytkownik może wyrazić zgodę na to, by zapostowała ona na jego ścianie w jego imieniu. Oprócz tego istnieje także możliwość zapraszania przez użytkowników do uczestnictwa w konkursie znajomych lub do polubienia ich konkursowego zgłoszenia, co może mieć wpływ na ostateczny werdykt jury.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Zbieranie opinii jako element konkursu / pewnego rodzaju crowdsourcing
Zorganizowanie konkursu może nieść za sobą o wiele więcej korzyści niż tylko promocję usługi lub produktu. Warto przeprowadzić konkurs, który sprawi, że zbierzemy opinie na temat naszej marki.
W tym przypadku możemy zadać uczestnikom np. pytanie dotyczące tego, który produkt lubią najbardziej. Co więcej, pamiętajmy o tym, że w erze big data należy wykorzystać wszelkie możliwości zebrania i magazynowania danych. Zorganizowanie konkursu jest do tego świetnym sposobem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zebrać dane o naszych klientach takie jak płeć czy wiek oraz maile, szczególnie jeśli korzystamy z aplikacji. Stosując takie praktyki pamiętajmy jednak o odpowiednich klauzulach!
Należy pamiętać, że konkurs ma wywołać u użytkowników zadowolenie i satysfakcję, dlatego trzeba zadbać o to, żeby uczestnicy otrzymywali odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania i wątpliwości. Co najważniejsze, żeby konkurs ostatecznie mógł zostać uznany za udany musimy dopilnować tego, aby zwycięzca faktycznie zasłużył na wygraną, dzięki czemu unikniemy ewentualnych roszczeń ze strony innych uczestników oraz konfliktów.