…finansowe i wizerunkowe. Tylko dobre ubezpieczenie majątku może zagwarantować właścicielowi spokojną głowę na wypadek utraty lub zniszczenia mienia firmowego.
Ubezpieczenie majątku firmy jest jednym z podstawowych ubezpieczeń, jakie powinien wykupić każdy przedsiębiorca. Tego rodzaju polisa pozwala zabezpieczyć składniki majątku na wypadek ich uszkodzenia, zniszczenia lub utraty. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest uzależniony od wybranej oferty. W tej kwestii właściciel zwykle ma do wyboru dwie drogi: ubezpieczenie majątku firmy od wszystkich ryzyk albo ubezpieczenie od ryzyk nazwanych.
Zobacz również
Zakres ochrony – wybierasz na własne ryzyko
W pierwszym przypadku ochroną objęte są wszystkie szkody powstałe w wyniku niespodziewanych zdarzeń, z wyjątkiem ogólnych wyłączeń z zakresu odpowiedzialności określonych w umowie. Ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za szkody spowodowane m.in. przez działania wojenne, terroryzm oraz z całą pewnością umyślne działanie lub rażące niedbalstwo posiadacza polisy. Druga ścieżka pozwala zabezpieczyć majątek firmy na wypadek tylko wybranych zdarzeń wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W ramach tego rodzaju ubezpieczeń można wyróżnić trzy główne grupy ryzyk:
- Żywioły, zjawiska atmosferyczne i inne zdarzenia losowe np. ogień, uderzenie pioruna, powódź, huragan, gradobicie, trzęsienie ziemi, zalanie, itp.
- Kradzież, w tym kradzież z włamaniem, rabunek, wandalizm, itp.
- Stłuczenie szyb i szklanych przedmiotów.
Co podlega ubezpieczeniom?
Przedmiotem ubezpieczenia mogą być wskazane w umowie ubezpieczeniowej dobra, będące własnością osoby ubezpieczającej, w tym przypadku przedsiębiorcy, ale także mienie przewłaszczone za zabezpieczenie oraz mienie powierzone przez inne osoby zgodnie z wolą właściciela. Ubezpieczeniem mogą być objęte m.in.:
- budynki,
- maszyny i urządzenia – wyposażenie techniczne przedsiębiorstwa,
- wyposażenie – elementy i przedmioty ruchome znajdujące się w pomieszczeniach firmowych,
- środki obrotowe – towary, surowce, półprodukty,
- nakłady inwestycyjne – koszty poniesione na wykończenie, instalacje, remonty,
- mienie pracownicze – przedmioty należące do pracowników,
- wartości pieniężne – gotówka.
Firmy ubezpieczeniowe dają również możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na inne wartościowe elementy będące własnością przedsiębiorstwa, jak np. dokumenty czy nośniki danych.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Ubezpieczenie auta w leasingu lub na kredyt
W wielu branżach jednym z podstawowych narzędzi pracy jest samochód, który spośród wszystkich składników mienia firmowego jest w sposób szczególny narażony na niespodziewane zdarzenia losowe. Z tego względu w ofertach ubezpieczeń dla firm istotnym elementem są także ubezpieczenia komunikacyjne. Ubezpieczenie auta w leasingu rodzi jednak wiele pytań. Nie zawsze przedsiębiorca ma możliwość samodzielnego wyboru ubezpieczyciela. Decydując się na auto na kredyt lub w leasingu często musi w tej kwestii wziąć pod uwagę wymagania instytucji finansującej zakup. W każdym przypadku może mieć jednak wpływ na zakres ubezpieczenia, wykupując pakiet, który zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.
Słuchaj podcastu NowyMarketing