Raport IAB Polska: Kapitał ludzki w Sektorze Komunikacji Marketingowej

Zatrudnienie w Sektorze Komunikacji Marketingowej (SKM) sukcesywnie wzrasta, a postępująca cyfryzacja będzie powodowała jego dalszy rozwój i stwarzała nowe miejsca pracy. Jednocześnie, wraz ze zmieniającą się rzeczywistością, zmieniają się ramy zawodowe, pojawiają potrzeby na nowe kompetencje...
O autorze
1 min czytania 2016-06-14

…oraz powstają nowe zawody. Najnowszy raport Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska ukazuje kondycję SKM z perspektywy najcenniejszych zasobów przedsiębiorstwa jakimi są jego pracownicy.

W obliczu dynamicznej cyfryzacji, IAB Polska – we współpracy z SKM/SAR oraz ZFPR – zrealizował projekt badawczy, którego celem było skupienie się na kapitale ludzkim z perspektywy informacji, które mogą być przydatne organizacjom w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz w przygotowaniu pracowników do pracy. Raport z badania skupia się na szeregu branż ściśle związanych z komunikacją marketingową: wydawniczą, telewizyjną, reklamową, PR czy badawczą, które określone są mianem Sektora Komunikacji Marketingowej (SKM). Celem projektu było przedstawienie takich zagadnień jak wielkość i dynamika zmian w zatrudnieniu, profil demograficzny pracowników czy ocena jakości kształcenia akademickiego i wykształcenia pracowników wraz ze wskazaniem braków w wykształceniu i kompetencjach.

Jedną z głównych sił napędzających zmiany i rozwój jest wszechobecna cyfryzacja. To ona stanowi jedną z przyczyn braków w kompetencjach, wiedzy i umiejętnościach wśród osób zatrudnionych w branży komunikacji marketingowej. Dlatego teraz i w najbliższej przyszłości, jeszcze bardziej niż kiedyś, powinniśmy położyć ogromny nacisk na rozwój kompetencji, kreowanie programów szkoleniowych i edukacyjnych oraz korzystanie z systemów certyfikacji potwierdzających wiedzę osób pracujących w branży – komentuje wyniki Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska.

Wyniki raportu ujawniają, że okresy spowolnienia gospodarczego odbijają się na liczbie zatrudnionych, jednak w dłuższej perspektywie zatrudnienie w SKM sukcesywnie wzrasta. W roku 2015 pracowało w nim prawie 163 tys. osób. W porównaniu do roku wcześniejszego oznacza to wzrost zatrudnienia o 3%, a od 2008 roku o 11%, co przełożyło się na dodatkowe miejsca pracy dla 16,5 tys. osób. Rok 2016 może dać zatrudnienie dla kolejnych 1,5–3 tys. osób, co oznaczać będzie wzrost zatrudnienia o kolejne 1–2%.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Raport można pobrać tutaj.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się