Raport AdEx 2012 – miliard do połowy roku na reklamę w internecie

Według badania IAB AdEx, przeprowadzonego przez PwC na zlecenie IAB Polska, wartość polskiego rynku reklamy on-line w pierwszym półroczu 2012 wyniosła 1,03 miliarda złotych, czyli o 7% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Obserwowany jest dalszy wzrost reklamy wideo oraz mobile.
O autorze
1 min czytania 2012-11-06

Pomimo ogólnych spadków na wydatki reklamowe w mediach, cały rynek online rośnie, osiągając w pierwszym półroczu 2012 już 17,8% całego tortu reklamowego w Polsce (za Starlink). IAB Polska w Raporcie Strategicznym – Internet 2010 prognozowało, że w roku 2012 przekroczona zostanie granica 2 miliardów wydanych na reklamę online. Według AdEx w pierwszym półroczu roku bieżącego przekroczona została już granica pierwszego miliarda i wszystko wskazuje na to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku mediowym, rok 2012 przyniesie dla reklamy cyfrowej kolejne rekordy.

Biorąc pod uwagę typy reklam, potwierdzają się oczekiwania ekspertów i dotychczasowe tendencje.  W podziale na formaty reklamowe trend jest zachowany: udział SEM rośnie, z kolei display praktycznie stanął w miejscu, co i tak można uznać za duży sukces na tle ogólnych spadków wydatków reklamowych w mediach, gdzie w pierwszej kolejności, jak wiadomo, tnie się budżety na działania o charakterze wizerunkowym – komentuje Piotr Kowalczyk, prezes IAB Polska.

Warto zwrócić uwagę także na dalsze wzrosty reklamy wideo online, która zanotowała 14% wzrost rok do roku oraz reklamy w urządzeniach mobilnych, która po raz kolejny osiągnęła trzycyfrowy indeks (281% r./r.). – To bardzo duży wzrost w kontekście tego, że mówimy o działaniach reklamowych o charakterze stricte brandingowym – dodaje Kowalczyk.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W czołówce rankingu branżowego nastąpiły drobne przetasowania, jednak grono ścisłych liderów pozostaje to samo. Tym razem motoryzacja, finanse i handel wygenerowały prawie 40% wydatków na reklamę online. Artykuły FMCG, zgrupowane na podstawie poniższej klasyfikacji, stanowiły łącznie 12%, podczas gdy dobra trwałe ponad trzykrotnie więcej (37%). Największy wzrost rok do roku wykazała branża turystyczno-gastronomiczna, a następnie: motoryzacja, edukacja i nieruchomości. Warto także zauważyć, że wzrostem wykazały się także: sektor farmaceutyczny, czas wolny, handel, a także napoje.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Pobierz raport

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się