fot. unsplash.com
Tylko obserwacja nowych trendów i możliwości pozwoli prowadzić skuteczny marketing, który przyniesie korzyści firmie. Jednym z tych rozwiązań, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są boty działające w aplikacji Facebook Messenger. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a do grona benefitów wciąż dołączają nowe. Poznajmy siedem najważniejszych, które znacząco poprawią komfort codziennej pracy.
Zobacz również
Czym jest chatbot?
Najpierw zatrzymajmy się jednak na moment przy samym pojęciu chatbota. Jest to nowy rodzaj narzędzia digital marketingowego, który opierając się na sztucznej inteligencji oraz odpowiedniej optymalizacji, jest w stanie prowadzić konwersację z użytkownikiem aplikacji Facebook Messenger. To znacznie więcej, niż automatyczne odpowiedzi. Dzięki botom firmy mogą zaoszczędzić sporo kapitału poprzez automatyzację BOK i zadań powtarzalnych. Poniżej znajdziesz siedem najpopularniejszych zastosowań bota, wraz z przykładami firm, które z nich korzystają.
1. Automatyczne odpowiedzi na zadawane pytania
To jedna z najchętniej wykorzystywanych funkcji botów, ułatwiająca utrzymywanie kontaktu z klientami oraz optymalizująca pracę. Dzięki botowi twoja firma może szybko odpowiedzieć na podstawowe, powtarzalne pytania klientów. Boty pełnią funkcję asystenta i doradcy klienta. Są w stanie odpowiedzieć na większość wątpliwości, z jakimi zwracają się fani, dzięki czemu praca firmy przebiega sprawniej, co pozytywnie wpływa na kontakt z klientem. Pomaga to również w zmniejszeniu liczby pracowników działu BOK, co wpływa na obniżenie kosztów prowadzenia firmy.
Szacuje się, że obecnie boty są w stanie poradzić sobie z odpowiedzią nawet na 70% pytań zadawanych przez klientów. Co więcej, robią to automatycznie, co wpływa na zadowolenie klientów. W dzisiejszych czasach nikt z nas nie lubi przecież tracić czasu. Dzięki temu zastosowanie bota jako jednego z rozwiązań służących komunikacji z klientem sprawia, że zadowolenie klientów z poziomu obsługi wzrasta.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
2. Płatności, reklamacje, rezerwacje online
Wiadomo, że klienci kontaktują się z firmą nie tylko po to, by zadać pytanie dotyczące oferty, ale również aby dowiedzieć się w jaki sposób mogą zapłacić za zamówienie, zgłosić reklamację lub zarezerwować termin np. świadczenia usługi. Bot Facebook Messenger świetnie sprawdzi się jako narzędzie wykonujące wszystkie te zadania. Warto dodać, że bot wykonujący rezerwacje online tak naprawdę jest narzędziem naprawdę prostym do stworzenia. Aby skutecznie radził sobie z obsługą klienta wystarczy bowiem zaledwie kilka scenariuszy zapytań. Dzięki temu otrzymujemy możliwość internetowej rezerwacji, która znacząco ułatwia życie zarówno klientom, jak i usprawnia pracę firmy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej z pomocy wirtualnego pomocnika korzystają nie tylko duzi gracze na rynku, ale również mniejsze punkty usługowe o zasięgu lokalnym. Rezerwacja online z powodzeniem może zostać wykorzystana w przypadku większości firm usługowych, takich jak gabinety urody, salony fryzjerskie, punkty napraw, a nawet gabinety lekarskie.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
3. Pomoc w wyborze produktu
Dzisiejsza różnorodność produktów sprawia, że często zwyczajnie nie wiemy na co się zdecydować. Potrzebujemy więc fachowej, profesjonalnej porady. Wbrew pozorom, wcale nie musi być ona świadczona przez sprzedawcę – bot również poradzi sobie z tym wyzwaniem. Obecnie dostępne są już chatboty, które pełnią rolę doradcy zakupowego. Jedną z firm, która korzysta z takiego rozwiązania, jest Sephora. Bot tej marki pomaga klientkom w doborze koloru szminki – analizuje on nie tylko typ urody klientki, ale również pyta o to, jaką kreację zamierza założyć. Dzięki temu udziela kompetentnych i profesjonalnych rad.
W tym miejscu warto wspomnieć również o bocie wdrożonym przez sieć sklepów online Spring. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu klienci mogą dokonywać zakupów poprzez komunikator. Co więcej, zostają im przedstawione wyłącznie produkty dopasowane do ich potrzeb i upodobań. Jak to możliwe? Po pierwsze bot firmy Spring skupia aż ponad 800 marek odzieżowych co sprawia, że oferta jest naprawdę różnorodna. Co więcej, bot pyta o naszą płeć, wiek, rodzaj produktu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, a także zakres cenowy. Na tej podstawie wyświetlane są najbardziej pasujące propozycje, co sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie jest znacznie prostsze. Pozytywnie wpływa to więc nie tylko na czas poświęcony przez klienta na zakupy, ale również na jego zadowolenie.
4. Wycena usług
O ile w przypadku sklepów internetowych klient nie ma problemu ze znalezieniem ceny, o tyle na rynku usług nie jest to takie proste. Przykładowo – chcąc naprawić sprzęt elektroniczny, który nam się zepsuł, musimy opisać usterkę i poczekać na wycenę. Często trwa to dość długo. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak boty, system ten można zautomatyzować. Klient szybciej pozna więc koszt usługi – przynajmniej ten orientacyjny. Doskonałym przykładem takiego rodzaju chatbota w Polsce jest asystent Quick Fix, który pomaga w wycenie kosztów związanych z naprawą telefonu. Jego działanie jest niezwykle proste. Klient podaje model telefonu jaki posiada, opisuje usterkę (np. zbity ekran, zalanie telefonu) i otrzymuje wstępną wycenę usługi naprawy. Z poziomu konwersacji z botem może od razu zlecić naprawę, co jest oszczędnością czasu. To bardzo skuteczna metoda dotarcia do klienta, który znacząco zwiększa liczbę zleconych firmie napraw.
5. Bot jako pomoc w planowaniu wycieczki
Wybierając się w podróż lub chcąc spędzić wolny czas w ciekawy sposób, poszukujemy ciekawych, tanich rozwiązań – np. biletów lotniczych, pokojów hotelowych czy miejsc z pyszną kuchnią. Przeglądanie setek stron z ofertami bywa męczące i często nie daje oczekiwanych efektów. Na szczęście, bot może przedstawić nam najlepsze możliwe opcje, na przykład dotyczące restauracji, biletów lotniczych lub noclegu w hotelu. To wprost idealne rozwiązanie dla firm z branży turystycznej. Doskonałym przykładem jest bot Sure, który pomaga w znalezieniu restauracji lub kawiarni spełniającej nasze oczekiwania. Dzięki temu użytkownik nie musi samodzielnie sprawdzać ofert poszczególnych lokali lub korzystać z kilku aplikacji będących przewodnikami kulinarnymi. To spora oszczędność czasu, a więc i większa satysfakcja użytkownika.
Warto również wspomnieć o bocie wykorzystywanym przez holenderskie linie lotnicze, który wysyła do klientów powiadomienia dotyczące zakupu biletu, czasu odprawy czy udostępnia elektroniczną wersję biletu. Podobne możliwości oferuje nam również InstaLocate. To bot, któremu wysyłamy wiadomość z numerem lotu, który nas interesuje. W zamian otrzymujemy wszystkie ważne informacje na temat tego połączenia. Wśród nich możemy wymienić między innymi wieści o opóźnieniach, pozycji samolotu czy przewidywanym czasie lądowania.
6. Zniżki, oferty, nowości
Do niedawna, większość klientów, która chciała być na bieżąco z ofertą firmy, decydowała się na zapisanie się do newslettera. Dzięki temu otrzymywała na maila powiadomienia o nowościach, nowych wpisach na firmowym blogu czy promocjach. Niestety, wiele osób zapisało się na tak wiele list mailingowych, że obecnie nie są w stanie otwierać wszystkich wiadomości i być na bieżąco. Bot to rozwiązanie, które może temu zaradzić. Może on bowiem poinformować twojego klienta za pomocą Messengera (w którym większość z nas spędza sporo czasu) o nowym wpisie blogowym, nowym produkcie, usłudze czy zniżce, promocji lub rabacie.
Bot może również stać się narzędziem ułatwiającym nam poszukiwanie tego, czego potrzebujemy również wtedy, gdy nie chodzi nam o zakup produktów konkretnej firmy. Boty mogą już wkrótce zastąpić porównywarki cen, a nawet znacznie ułatwić nie tylko poszukiwanie potrzebnych nam przedmiotów i usług, ale także kontakt ze sprzedawcą. Doskonałym przykładem, który już funkcjonuje, jest bot Ada Online, który pomaga osobom zainteresowanym wynajęciem mieszkania oraz tym, które posiadają mieszkanie na wynajem. Wystarczy, że podasz informacje na temat tego jakie mieszkanie cię interesuje, a więc parametry takie jak jego położenie, wymiary czy możliwa cena wynajmu, by bot przedstawił ci listę najbardziej dopasowanych propozycji. Co więcej, umożliwia on również nawiązanie kontaktu z wynajmującym mieszkanie, a także pomaga w umówieniu spotkania. To spora oszczędność czasu, który zwyczajowo tracimy na przeszukiwanie setek ogłoszeń oraz kontakty telefoniczne.
7. Inne ciekawe zastosowania chatbotów
Poza wymienionymi wyżej zastosowaniami, boty coraz częściej pełnią również rolę pomocy w sprawach księgowych – np. związanych z wystawianiem faktur. Dzięki temu klient twojej firmy nie tylko znacznie szybciej otrzyma fakturę za zakupione towary lub usługi, ale również możesz mieć pewność, że znacznie zminimalizujesz liczbę pomyłek.
Boty są również wykorzystywane przez użytkowników do omijania zalewu informacji, który dociera do nich każdego dnia. Zapisując się na subskrypcję z danego źródła informacji podają swoje preferencje, dzięki czemu docierają do nich jedynie te informacje, którymi są zainteresowani. Tego rodzaju funkcję wprowadziła między innymi telewizja CNN. Oferuje ona użytkownikom przesyłanie treści na podstawie wcześniejszych interesujących nas materiałów oraz najważniejszych newsów z dnia.
Jak widzisz, chatboty to technologia o bardzo szerokim i różnorodnym zastosowaniu. Dzięki temu praktycznie każda firma może korzystać z ich możliwości. Niezależnie od profilu działalności, technologia ta może stanowić skuteczny sposób dotarcia do klienta i utrzymywania z nim odpowiednich relacji.