zdjęcie główne: instagram.com/suroboyobus, twitter.com/istanbulbld
Plastikowe odpady stanowią aż 15% odpadów produkowanych dziennie w Surabaji, drugim największym mieście w Indonezji. To prawie 400 ton rocznie. Władze miasta wpadły na pomysł jak zachęcić mieszkańców do recyklingu i jednocześnie zwiększyć ich świadomość w związku z zanieczyszczeniem środowiska.
Zobacz również
„Cena” za przejazd autobusem to 5 plastikowych butelek lub 10 kubków, w zależności od rozmiaru. Jeden autobus może zebrać 250 kg plastiku dziennie – czyli ok. 7 ton miesięcznie.
Zebrany w pojazdach plastik jest następnie sprzedawany firmom zajmującym się recyklingiem, zaś środki pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na sfinansowanie zielonych terenów miasta. Władze miasta Surabaja mają nadzieję, że ten program pomoże zrealizować ambitny cel, by być całkowicie wolnym od tworzyw sztucznych do 2020 roku.
Z kolei na stacji metra İTÜ-Ayazağa w Maslak, biznesowej dzielnicy Stambułu, postawiono niezwykłe automaty, w których można doładować swoją kartę miejską w zamian za plastikową butelkę lub aluminiową puszkę po napoju.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Im więcej butelek odda podróżny, tym więcej może podróżować za darmo – np. butelka 0,33l daje 2 kursy, zaś dzięki butelce półlitrowej można zrobić 3 kursy komunikacją miejską.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Do końca 2018 roku ma pojawić się ok. 100 takich automatów w Stambule, m.in. na uniwersytetach i w szkołach.
PS
W Warszawie nad Wisłą w ramach programu „Dzielnica Wisła” stanęły dwa automaty, w których można wymienić plastikowe butelki typu PET i puszki po napojach na butelkę wody Żywiec Zdrój.
PS2
Coraz więcej firm angażuje się w ochronę środowiska i decyduje na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu. Największe światowe marki dążą do ograniczenia wytwarzania plastiku i poliestru poprzez szereg podejmowanych działań. O ciekawych przykładach takich działań możecie przeczytać w materiale 5 światowych marek, które rozpoczęły ekologiczną rewolucję.