Ok. 15 proc. sięgało w lipcu wypełnienie reklamowe serwisów VOD największych polskich nadawców, pokazuje wyliczenie agencji mediowej Wavemaker. Oznacza to, że Player (TVN), Ipla (Polsat) i serwis VOD TVP emitowały średnio 9 minut na godzinę w miesiącu o tradycyjnie mniejszym obłożeniu reklamowym.
Clutter w VOD utrzymuje się na poziomie bliskim już telewizyjnego – w lipcu na głównych antenach nadawców komercyjnych wypełnienie reklamami oscylowało wokół 100 proc. limitu (12 minut na godzinę). W TVP1 i TVP2 , z uwagi na ograniczenia obowiązujące publicznego nadawcę, było nieco niższe.
Zobacz również
Clutter w VOD, który nasilał się w ostatnich latach, wraz ze wzrostem zainteresowania marketerów e-wideo, wpłynął na postawy internetowych widzów względem reklam. Jak pokazuje VideoTrack IV, cykliczne badanie Wavemaker, poziom irytacji reklamą w serwisach VOD jest wprawdzie zbliżony do wyników z poprzednich fal badania, jednak coraz więcej e-widzów korzysta z płatnych serwisów wideo, a ich wybór często podyktowany niechęcią do reklam. Z 43 w 2017 do 47 proc. w tym roku wzrósł odsetek klientów płatnych serwisów, którzy twierdzą, że wybierają je właśnie przez wzgląd na nieobecność reklam.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Viewability (znajdowanie się w polu widzenia) reklam w serwisach głównych nadawców, jest jednak wciąż wysokie. Dane Gemius AdReal pokazują, że oglądane na desktopach serwisy VOD głównych nadawców osiągają dobre statystyki widoczności reklam (prezentowane dane dotyczą również lipca 2019 r.). Najwyższą spośród nich – serwis VOD TVP, który zgodnie z wyliczeniem Wavemaker, w lipcu miał znacznie niższe obłożenie reklamami niż jego komercyjni konkurenci.
Słuchaj podcastu NowyMarketing