– Piłka nożna to nie tylko kluby, piłkarze czy stadiony – to przede wszystkim kibice, którzy coraz chętniej komentują poczynania swoich ulubionych klubów w internecie. Działania w czasie rzeczywistym to chyba najpiękniejsze zjawisko łączące wydarzenia na murawie z zaangażowaniem w sieci. Od pierwszego gwizdka sędziego, aż do ostatniej minuty. Zobaczcie, kto ma największy zasięg pod względem liczby fanów, a kto ich najbardziej angażuje. Dowiedzcie się, które kluby generują spory buzz w sieci i gdzie jeszcze skoro nie tylko na Facebooku. Polecam! – mówi Edwin Zasada, Social Media Manager at ClearSense
– Od dawna śledzę działania klubów angielskiej Premiership oraz entuzjazm kibiców związany z różnymi wydarzeniami. Skuteczne wykorzystywanie tego zaangażowania wzmacnia więź z klubem. W końcu popularne kluby piłkarskie to zarazem dobrze znane i rozpoznawalne marki, z którymi kibice chcą się utożsamiać, bądź też wobec których chcą okazywać wrogość czy zniesmaczenie.
Cieszę się, że polskie kluby, nie tylko piłkarskie, coraz częściej działają profesjonalnie w social media. Poza wspólnym przeżywaniem spotkań czy efektownych opraw kibicowskich oraz newsami związanymi z daną drużyną, widzę coraz wyraźniejszy trend do działań bliżej związanych ze sprzedażą biletów na mecze oraz klubowych gadżetów. Szkoda, że na razie tylko nieliczni piłkarze próbują aktywnie działać w social media – mówi dr Jan Zając, CEO Sotrendera i kibic.
Zobacz również
– Kluby piłkarskie w Internecie to wdzięczny temat do rozmów. Do tego dyskusje na temat klubów wywołują w sieci ogromne emocje. Kluby, o których w badanym okresie dyskutowaliśmy najwięcej to: Legia Warszawa (176 tys. opinii), Lech Poznań (133 tys. opinii), Wisła Kraków (76 tys. opinii), Śląsk Wrocław (58 tys. opinii) oraz Lechia Gdańsk (57 tys. opinii).
Drużyny, które wzbudziły najwięcej pozytywnych emocji to Legia Warszawa oraz Polonia Warszawa. Na ich temat pojawiło się ponad trzykrotnie więcej opinii pozytywnych niż negatywnych. Natomiast Lech Poznań, był klubem, który podczas ostatniej kolejki zanotował największy przyrost liczby pozytywnych opinii, bo aż o 67%.
Co ciekawe wśród pięciu najpopularniejszych klubów w Polsce pod kątem wielkości dyskusji to fora internetowe generują najwięcej komentarzy, często detronizując Facebooka. Związane jest to z tym, że prawie każdy duży klub w Polsce posiada swoje forum. Wśród najaktywniejszych forów warto wymienić: forum.legionisci.com (4546 opinii), forum.wiaralecha.pl (3741 opinii) czy wislakrakow.com (564 opinie). Serwisem na którym szczególnie dużo dyskutuje się o polskich klubach jest: sport.interia.pl – dodaje Kamil Bargiel CEO & Head of Sales at SentiOne.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce