Pracując nad nowym modelem butów do biegania, naukowcy z ASICS Institute of Sport Science opracowali nowatorską, autorką technologię CFRTP (Carbon Fiber Reinforced Thermoplastics). Rozwiązanie oparte na karbonie pozwoliło odkryć nowe zastosowanie materiałów kompozytowych w celu zwiększenia wydajności modelu METASPRINT.
Główną rolę w tradycyjnych butach przeznaczonych do sprintu odgrywają kolce, które odpowiadają za przyczepność z podłożem. Zastosowanie technologii CFRTP zrewolucjonizowało dotychczasowe podejście do produkcji krótkodystansowych modeli. Nowa podeszwa zewnętrzna z włókna węglowego o strukturze plastra miodu zastępuje kolce, aby przyczepność buta do bieżni była bardziej stabilna, dzięki czemu sprinterzy mogą osiągać jeszcze większą szybkość wraz z każdym kolejnym krokiem.
Zobacz również
Na krótkich dystansach, gdzie liczą się ułamki sekund, wykazano, że but METASPRINT realnie poprawia prędkość. Testy przeprowadzone przez ASICS Institute of Sport Science wykazały wpływ technologii na przyspieszenie do 0,048 sekundy podczas 100-metrowego sprintu.
– Technologia CFRTP została kompleksowo dokładnie przebadana w zakresie odporności oraz lekkości. Tak prestiżowa nagroda jest dla nas motywacją do ciężkiej pracy, a także ułatwi nam implementację rozwiązania w branży sportowej. Może ono pomóc sportowcom nie tylko poprawiać swoje wyniki, ale również pozytywnie wpłynąć na zrównoważony rozwój. Nasza metoda produkcyjna umożliwia recykling nieużywanych fragmentów, zmniejszając liczbę odpadów. Misją firmy jest między innymi tworzenie inteligentnej technologii sportowej, która wspiera w osiąganiu jak najlepszych rezultatów – podsumował Kenichi Harano, dyrektor generalny ASICS Institute of Sport Science.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce