W cyklu „Marki na TikToku” prezentujemy działania znanych brandów na zdobywającej coraz większą popularność platformie społecznościowej. Tym razem przedstawiamy markę Zalando.
O działaniach Zalando na TikToku opowiada Gesina Demes, social media manager, Zalando.
Jaki jest cel Waszego profilu? Co chcecie za jego pośrednictwem pokazać, wypromować?
Chcemy nawiązać kontakt, a także rozpocząć swobodną rozmowę z naszą (głównie) młodszą grupą docelową, dostarczając zarówno zabawne, jak i inspirujące treści związane z modą. Pokazujemy również wybrane momenty z codziennego życia różnych osób, z którymi mogą utożsamiać się nasi odbiorcy.
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób.Jesteś tam z nami?
Duża część contentu, która pojawia się na naszym TikToku, jest tworzona wewnętrznie, niekiedy przedstawia nawet naszych pracowników. Współpracujemy również z tiktokowymi influencerami, którzy wspólnie z nami regularnie opracowują treści ukazujące się na naszym profilu na platformie.
Jak wygląda proces tworzenia takich treści? Na jakie kwestie trzeba zwracać największą uwagę?
Jak większość mediów społecznościowych, TikTok jest bardzo zmienny. Jednego dnia gorący jest jakiś trend, a już następnego dnia wszyscy o nim zapominają. Dlatego klasyczne planowanie treści jest dość trudne. Aby dostarczać odbiorcom ciekawy content, trzeba być elastycznym i działać szybko.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Przykład trendu, który został w ciekawy sposób zinterpretowany przez ambasadora Zalando:
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce.A Ty czytasz?
Co według Was wpływa na to, że dane treści staną popularne?
Istnieje kilka wskaźników oraz zmiennych, które składają się na dobre wideo. Trzy najważniejsze czynniki to: ciekawa fabuła, odpowiednia muzyka, a także związek z tematem.
Czy w planach macie korzystanie z social commerce na tiktoku?
Jeszcze nie, ale na pewno rozważymy użycie go w przyszłości.
Czy korzystacie/planujecie skorzystać ze współpracy z influencerami, którzy działają na TikToku?
Tak, już od jakiegoś czasu współpracujemy z grupą influencerów z różnych rynków. Na przykład w Polsce współpracowaliśmy z już Dominikiem Rupińskim oraz Oliwią Misztal i zamierzamy dalej kontynuować współpracę z mikro, średnimi i makroinfluencerami.
W jaki sposób dobieracie influencerów?
Nie mamy żadnych wytycznych jeśli chodzi o współprace z influencerami. Przede wszystkim muszą oni wyznawać te same wartości co my (różnorodność, otwartość, autentyczność) i utożsamiać się z naszym hasłem: wolność bycia.
Zaangażowanie jest dla nas ważniejsze niż liczba followersów. To samo tyczy się spójności w kontekście do naszych materiałów. Przede wszystkim jeśli chodzi o TikTok, patrzenie na liczbę followersów nie wystarczy, bo niekiedy zdarzają się nagłe przyrosty obserwujących, którzy pojawili się na przykład za sprawą viralowego filmiku.
Czy macie przygotowaną konkretną strategię dotyczącą TikToka czy improwizujecie?
Tak, mamy swego rodzaju strategię przygotowaną dla TikToka, ale biorąc pod uwagę, że jest to wciąż młoda platforma, nie mamy zbyt wielu punktów odniesienia. Czasami oznacza to po prostu próbowanie nowych rzeczy i wzięcie pod uwagę, że możemy popełnić jakiś błąd. Ostatecznie jest to zwyczajnie mieszanka tych obu rzeczy.
Jakich rad udzieliłabyś markom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z TikTokiem?
Nie bój się porażki i po prostu zacznij. Im więcej czasu mija, tym ta platforma staje się coraz bardziej nasycona. I co najważniejsze – nie bierz siebie zbyt poważnie.
O rozmówczyni:
Gesina Demes social media manager, Zalando.
Zaczynała od Facebooka, by po roku zająć się Instagramem, a następnie rozpocząć swoją przygodę z TikTokiem.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.