ZHP to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy harcerek i harcerzy. Od ponad stu lat pomaga kształtować proaktywną postawę wśród młodzieży i dzieci. Chociaż ZHP zaplanowało lokalnie wiele aktywności z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, to organizacja pokazuje, że patriotą można być każdego dnia. Jak wynika z najnowszego raportu „Nieść chętną pomoc bliźnim – harcerska służba podczas pandemii COVID-19” w trudnym czasie pandemii harcerze i harcerki z całej Polski stanęli na wysokości zadania, szyjąc maseczki, drukując przyłbice, wspierając seniorów, osoby bezdomne, ofiary przemocy oraz tych, którzy czują się samotni.
Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju. Młodzież, która wspólnie uszyła ponad 500 000 maseczek, zaangażowana była w cały proces ich produkcji – od pozyskania materiału, przez wykrajanie i szycie, po pakowanie i dystrybucję. Maseczki trafiły m.in. do wielu instytucji i organizacji, które zgłaszały ich deficyt w obliczu walki z pandemią w całym kraju. Przykładowo tylko w województwie mazowieckim maseczki otrzymało 27 szpitali.
Zobacz również
Nieco starsi, bo już pełnoletni przedstawiciele ZHP, drukują środki ochrony za pomocą drukarek 3D. Spod ich rąk wyszło w sumie ponad 15 000 przyłbic i wciąż produkowane są kolejne! W ZHP każdy wspiera medyków, jak tylko potrafi – zuchy i zuchenki, a więc najmłodsi członkowie organizacji, angażują się piekąc ciasta, czy też wyrażając wdzięczność poprzez prace plastyczne, np. w ramach ogólnopolskiej akcji #NiezapominajkaDlaMedyka.
Wsparcie ochrony zdrowia to tylko jeden z wielu obszarów, w jakie młodzież z ZHP zaangażowana jest od początku pandemii. Na pomoc mogą także liczyć seniorzy – osoby najbardziej narażone na negatywne skutki Covid-19, które w okresie wzmożonych zachorowani powinny unikać wychodzenia z domu. W trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacery psy. W wielu miastach w trakcie pandemii powstały specjalne infolinie, przez które seniorzy mogą zgłaszać́, czego w danej chwili potrzebują̨. W centralach telefonicznych często służbę̨ pełnią przedstawiciele i przedstawicielki ZHP.
Chociaż ZHP jest organizacją ogólnopolską, to poszczególne hufce nierzadko same wychodzą z inicjatywą, np. organizując pomoc dla lokalnych społeczności. W ten sposób, w różnych częściach kraju, na wsparcie mogą również liczyć inne grupy społeczne – np. osoby w kryzysie bezdomności, czy też osoby doświadczające przemocy domowej – przykładowo druhna Krysia stworzyła ze znajomymi specjalną platformę internetową, dzięki której potrzebujący pomocy mają możliwość „kupując” fikcyjne produkty kosmetyczne bez wzbudzania podejrzeń skontaktować się̨ z policją. Harcerze i harcerki nie zapominają również o tym, by w tym trudnym czasie wesprzeć nawzajem siebie oraz swoich rówieśników. W trosce o osoby które w dobie zdalnego nauczania nie miały dostępu do komputera, przedstawiciele ZHP zainicjowali akcję zbierania nieużywanego sprzętu, naprawienia go i oddania w ręce potrzebujących kolegów i koleżanek. Młodzież udziela także korepetycji młodszym uczniom, zaś harcmistrzowie i harcmistrzynie z odpowiednim wykształceniem oferują także wsparcie psychologiczne dla podopiecznych ZHP.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
– Pandemia, a w szczególności związany z nią lockdown, to trudny czas dla dzieci i młodzieży – strach o bliskich, zdalne nauczanie, brak kontaktu z rówieśnikami, lęk o przyszłość, który udziela się niemal wszystkim. Wyzwania, których teraz doświadczamy, są niełatwe do udźwignięcia nawet dla dorosłych, dojrzałych już osób. Tym bardziej jako Związek Harcerstwa Polskiego jesteśmy pełni podziwu dla harcerzy i harcerek w całej Polsce, którzy w tym trudnym czasie potrafią dostrzec tych, których epidemia Covid-19 dotknęła najbardziej. Listopad to szczególny czas, by wspomnieć polską historię i pielęgnować nasze tradycje. W tym roku jednak, zwłaszcza w kontekście nasilonych zachorowań, chcemy zwrócić uwagę na tych spośród nas, którzy od początku epidemii, każdego dnia i małymi, codziennymi gestami udowadniają, że patriotą można i trzeba być codziennie, a nie tylko bywać nim od święta – powiedziała Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.
Słuchaj podcastu NowyMarketing