Superbrands jest unikatowym na rynku wyróżnieniem przyznawanym za wieloletnią konsekwentną pracę na rzecz budowy marki oferującej konsumentom istotne korzyści materialne i emocjonalne, które wykraczają poza te zapewniane przez konkurencję, i za które konsumenci są gotowi zapłacić wyższą cenę. Uzyskanie statusu Superbrand wzmacnia pozycję marki oraz utwierdza jej klientów i partnerów biznesowych w przekonaniu, że mają do czynienia z najlepszą ofertą w swojej kategorii.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest „the new normal” – nowa normalność, która dopiero tworzy się we wciąż jeszcze pandemicznej rzeczywistości. Jak zmienią się: marketing, branding, public relations? Co i jak będą musiały zaoferować marki, żeby zdobyć i zatrzymać użytkowników w sytuacji, w której dokonało się tak wiele przewartościowań?
Zobacz również
– W dzisiejszych czasach nie wystarczy świetny produkt – mówi Nina Kowalewska-Motlik, prezeska zarządu New Communications, partnera Superbrands w Polsce. – W rywalizacji o serca konsumentów wygrywają te brandy, które wspierają ważne dla swoich użytkowników i partnerów biznesowym wartości, znają ich i mają z nimi świetne relacje. Te, które w kryzysie nie myślały tylko o sobie, ale aktywnie angażowały się w pomoc osobom i podmiotom doświadczonym walką z wirusem – choć i to nie zawsze wystarczało, by przetrwać. Komu się to uda – pokażą kolejne miesiące i lata – dodaje.
Organizacja działa na świecie od 1994 roku, a projekt ma swoje lokalne edycje w 90 krajach. W Polsce badanie Superbrands, stanowiące podstawę dla przyznania tytułu, jest największym konsumenckim sondażem siły i wizerunku marek. Za jego realizację odpowiada instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Raz na dwa lata grupa dziesięciu tysięcy respondentów poddaje weryfikacji 2000 marek pogrupowanych w ponad stu kategoriach. Weryfikowane są między innymi: znajomość marki; odsetek osób, które korzystały z jej oferty w poprzednich dwunastu miesiącach, oraz opinie o niej. Kluczowym wskaźnikiem jest indeks siły marki, będący różnicą pomiędzy liczbą respondentów skłonnych do polecenia jej znajomym – w tym także jako najlepszej w danej kategorii – oraz tych, którzy odradziliby zakup. Wyniki badania są następnie konfrontowane z opinią Rady Marek – stałego grona doradczego Superbrands, złożonego z 36 ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie marketingu, badań, strategii, brandingu, reklamy i PR. Proces certyfikacji jest całkowicie bezpłatny.
Najsilniejsze marki biznesowe wybierane są w drodze dwustopniowej kwalifikacji: w pierwszej kolejności tworzona jest ich długa lista, poddawana następnie ocenie ekspertów branżowych Konfederacji Lewiatan – najbardziej wpływowej polskiej organizacji biznesowej reprezentującej interesy pracodawców – w ramach czterech obszarów: jakości produktów lub usług, jakości relacji B2B, innowacyjności oraz działań z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
W 2021 roku w gronie laureatów Superbrands znalazły się:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- Marki konsumenckie – Apart, AVIVA, Biovital, Blachotrapez, Cisowianka, Cleanic, DPD, Drutex, Ergo Hestia, Forbes, Gazeta.pl, Inka, KitchenAid, LEGO, Martini, Muszynianka, Onet, Tefal, Thermomix, TOK.FM, UNIQA, Viessmann, Wawel oraz Wirtualna Polska.
- Marki biznesowe – AMS, BIG InfoMonitor, Europejski Fundusz Leasingowy, Raben Group, Ronson Development, Saatchi&Saatchi, Tork, Veolia, Volvo Trucks.
Historie sukcesu nagrodzonych marek, uzupełnione o artykuły ekspertów poświęcone m.in. skutecznym zasadom komunikacji w czasach kryzysu, ekologicznej reklamie spójnej z przestrzenią miejską czy działaniom z zakresu zrównoważonego rozwoju i ich wpływowi na klimat, trafiły do Albumu Superbrands. Publikacja, nazywana na świecie „Biblią brandingu”, będzie dostępna dla czytelników w listopadzie.
Dla gości gali finałowej, zebranych w hotelu Sheraton, wystąpiła Laura Godziejewska i jej Jazz Band.
Projekt i gala Superbrands 2021 zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego.
Partnerzy strategiczni: AMS, ARC Rynek i Opinia, CPC Brand Consultants, Communication Unlimited, Dragon Rouge, KinAds, Lewiatan
Partner logistyczny: DPD Polska
Partnerzy instytucjonalni: IAA, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Partnerzy medialni: NowyMarketing, Forbes, Forbes Women, Gazeta.pl, Instytut Monitorowania Mediów, Marketing przy Kawie, Marketer +, OOH Magazine, Onet.pl, PRoto, PR Manager i Think Tank
Partnerzy gali: Sense Dubai, Lavido