Świętować będziemy cały rok. W planach uroczysta Gala jubileuszowa z udziałem Przyjaciół w maju, inne mniejsze i większe niespodzianki artystyczne, specjalna edycja „Kawy z Gwiazdą”, aukcje, koncert online, debata o prawach dziecka, warsztaty prawne, również stałe wydarzenia jak Gala Konkursu Świat Przyjazny Dziecku czy też Gala Konkursu Kancelaria Przyjazny Dziecku, będą miały specjalny jubileuszowy charakter – zapowiada Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, manager ds. PR i promocji, członek Zarządu Krajowego KOPD.
Na początku była nieobojętność na krzywdę dziecka
Idea powołania Komitetu „poczęła się” – jak w swoich wspomnieniach napisała Maria Łopatkowa, założycielka Komitetu – „ze zmowy ludzi nieobojętnych na krzywdę dziecka. To oni w poczuciu bezsilności szukali sojuszników. Pisali, dzwonili, wołali. Tak tworzył się Komitet zanim jeszcze powstał”.
Zobacz również
Komitet powstał w czasach „gorącej atmosfery” „Solidarności”. Zjazd założycielski odbył się 21 listopada 1981 r., na którym ustalono, że pierwsze posiedzenie Zarządu Krajowego odbędzie się 13 grudnia!
I odbyło się. Nielegalnie.
Od samego początku główna zasada naszego funkcjonowania brzmiała „od dziecka do problemu”, tak więc oprócz działań interwencyjnych – indywidualnych podjęliśmy się od razu długofalowych działań zmierzających do zmian systemowych – podkreśla Mirosława Kątna, przewodnicząca Zarządu Krajowego KOPD. – Zaczęliśmy postulować czy wręcz promować formę mediacji rodzinnych, badania diagnostyczne dziecka i rodziny w sytuacji rozwodowej z naszej inicjatywy zaczęły uwzględniać tzw. wolę dziecka i jego więź emocjonalną z każdym z rodziców; zainicjowaliśmy regulacje prawne dotyczące kontaktów dziecka z dziadkami; z naszej inicjatywy doszło do odstąpienia z tzw. egzekucji komorniczych, czyli przymusowego odbierania dzieci przez komornika; przyczyniliśmy się do wprowadzenia przepisu zakazującego rozdzielania rodzeństwa – wylicza Mirosława Kątna.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Przy Komitecie powołano Ośrodek Interwencji i Mediacji. W jego oddziałach terenowych istnieją również Ośrodki Mediacji i Interwencji, gdzie specjaliści pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, zwłaszcza w sytuacji rozwodu. Najnowszy duży projekt to Akademia Dobrego Rozstania – przewodnik „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” i platformę edukacyjną dla rodzin, które znajdują się w procesie rozstania i specjalistów z nimi pracujących. Zapraszamy do odwiedzenia Akademii: akademiarozstania.pl.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Na straży praw dziecka
Komitet od lat promuje prawa dziecka, stawia na edukację i profilaktykę. Przeszkoliliśmy kilka tysięcy specjalistów w całej Polsce na temat praw i potrzeb dzieci w kryzysie. Doprowadziliśmy do wzmocnienia systemu mediacji rodzinnych w Polsce jako jednego z ważniejszych instrumentów pomocy dzieciom w kryzysie rozstania. Przygotowaliśmy do prowadzenia mediacji pracowników i wolontariuszy KOPD, specjalistów z innych instytucji i organizacji pozarządowych. Mieliśmy swój konkretny udział w tworzeniu Konwencji o Prawach Dziecka. Następnie aktywnie uczestniczyliśmy w sprawozdawaniu się do ONZ ze stanu przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce.
W naszym kraju przez wiele lat trwały prace, konsultacje, odbywały się debaty przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych, mediów w sprawie projektu powołania Rzecznika Praw Dziecka. Byliśmy aktywni w tych działaniach i propagowaliśmy pogląd, że specyfika spraw dziecięcych i walka o prawa dziecka wymaga odrębnego, poważnego urzędu i reprezentacji – wskazuje Mirosława Kątna.
Przewodnicząca KOPD była w gronie społecznych doradców Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, aktywnie komentuje w mediach kwestie dotyczące praw dziecka i dziecięcego świata.
Jak działamy?
Od 40 lat robimy wiele, by tworzyć świat przyjazny dziecku:
– wspieramy rodziców w mądrym, odpowiedzialnym rodzicielstwie;
– prowadzimy diagnozę i terapię dzieci krzywdzonych;
– udzielamy porad i informacji prawnych;
– uczymy jak przygotować dzieci do rozstania rodziców;
– udzielamy konsultacji psychologicznych;
– prowadzimy grupy psychoedukacyjno-wsparciowe dla rodziców w konflikcie okołorozwodowym;
– organizujemy warsztaty rozwoju umiejętności rodzicielskich;
– prowadzimy mediacje rodzinne;
– od 20 lat organizujemy Konkurs Świat Przyjazny Dziecku, który pomaga rodzicom i opiekunom w wyborze książek, zabawek i miejsc przyjaznych dzieciom (www.swiatprzyjaznydziecku.pl).
Zapewniamy bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną, organizujemy warsztaty, prowadzimy grupy psychoedukacyjne, a także szkolenia dla pedagogów, kuratorów, policjantów, pracowników socjalnych. Współpracujemy z biznesem i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz dzieci i ich rodzin. Realizujemy kampanie edukacyjne i społeczne,
Codziennie pomagamy oferując bezpłatną pomoc pedagogiczną, prawną, psychologiczną i mediacyjną. Prowadzimy zbiórki publiczne, aukcje z Gwiazdami, kampanie społeczne, strategiczne projekty, takie jak Konkurs Świat Przyjazny Dziecku, który ma już 20 lat! – opowiada Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz. – W ramach obchodów roku jubileuszowego szykujemy wiele wydarzeń, spotkań i atrakcji – z pewnością będziemy o nich informować.
Więcej informacji o działaniach Komitetu Ochrony Praw Dziecka: www.kopd.pl