Od 14 do 28 marca trwała ogólnopolska zbiórka obuwia i odzieży dla mieszkańców Ukrainy. Akcja ta została zainicjowana przez firmę WoshWosh, która już od kilku lat organizuje zbiórki obuwia w okresie zimy dla ludzi dotkniętych bezdomnością oraz wiosną dla potrzebujących kobiet i rodzin. Do tej pory udało się przekazać ponad 50 tys. par butów osobom potrzebującym. Jednak co udało się osiągnąć podczas akcji zorganizowanej dla mieszkańców Ukrainy przeszło najśmielsze oczekiwania, tym bardziej, że w naszym kraju w tym samym czasie uruchomionych zostało kilkaset innych zbiórek różnego rodzaju, które były tak samo ważne i potrzebne.
Otworzyliśmy swoje serca i pokazaliśmy, że potrafimy się jednoczyć, wspierać i dzielić tym co mamy, w sposób zaangażowany i świadomy. Zaledwie 8% zebranych rzeczy nie nadawało się do przekazania dalej. To naprawdę znikomy odsetek przy tak dużej skali.
Zobacz również
Najbardziej obawiałam się tego, że będzie do nas trafiać bardzo dużo rzeczy, których nie będziemy mogli odświeżyć i przekazać dalej. Przy każdej zbiórce stanowią one sporą część i wymagają od nas dodatkowego zaangażowania i pracy. W tym przypadku jestem niezwykle wzruszona i dumna, ponieważ okazało się, że dobrze zaplanowana pomoc, ta płynąca z serca, realnie pomogła bardzo wielu osobom, które trafiły do naszego kraju z niczym. Po drodze musieli dokonać świadomej selekcji, tego co ze sobą zabrali, aby jak najszybciej wydostać się z kraju ogarniętego wojną – podkreśla Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh i inicjatorka zbiórki.
Szybkie decyzje, wielkie zaangażowanie
Aby zebrać jak najwięcej ubrań i butów partnerem głównym zbiórki została grupa LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Mohito, House, Cropp czy Sinsay. Rzeczy i obuwie mogliśmy zostawić w ponad 80 sklepach grupy w całej Polsce. Do akcji przyłączyło się również MODIVO S.A., które we wszystkich swoich sklepach MODIVO i eobuwie.pl uruchomiło zarówno zbiórkę obuwia, jak i odzieży. Do tej inicjatywy włączyli się również pracownicy spółki, którzy rzeczy dla potrzebujących zbierali także w biurach.
Dodatkowo InPost, jako partner akcji, zagwarantował 1000 darmowych kodów na wysyłki paczkomatem, co zdecydowanie pomogło w usprawnieniu całej akcji. Obuwie i ubrania w swoich lokalizacjach zbierały także Nokia i Kuehne Nagel. Taki wymiar akcji przyniósł miarodajny efekt. Każdego dnia do magazynu WoshWosh trafiały setki rzeczy, które rozchodziły się w ekspresowym tempie.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Na samym starcie projektu wiedziałam już, że ta zbiórka będzie największą, jaką udało mi się zorganizować do tej pory. Każdego dnia do naszego magazynu trafiało tysiące ubrań i butów, które musieliśmy rozdysponować między ponad 30 fundacji i punktów pomocowych, również tych zorganizowanych w centrum wojny, m.in. w Buczy. Im więcej rzeczy udało nam się zgromadzić, tym większe okazywały się nasze potrzeby. Wszystko rozchodziło się w mgnieniu oka – magazyn jednego dnia był wypełniony po brzegi darami, a następnego dnia świecił pustkami. Dodatkowo każdego dnia otrzymywaliśmy setki zapytań od osób z Ukrainy, które właśnie trafiły do Warszawy i szukały pomocy. Aby usprawnić cały proces przekazywania butów i ubrań na miejscu, stworzyliśmy dla nich specjalny formularz, dzięki któremu wiedzieliśmy czego konkretnie potrzebują. To pozwoliło nam wyselekcjonować buty i ubrania dla ponad 9,5 tys. osób prywatnych zgłaszających się do nas po pomoc -–relacjonuje Martyna Zastawna.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Otwarte serce – zawsze
Po raz kolejny pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się w Ukrainie. Ten projekt wymagał zaangażowania bardzo wielu osób i firm, wolontariuszy i pracowników. Całą akcję po stronie WoshWosh koordynowało 12 osób. Jednak największe podziękowania należą się wszystkim tym, którzy otworzyli swoje serca i szafy dzieląc się tym co mają, reagując na niecodzienne nagłe potrzeby, tak aby udało się odpowiedzieć wszystkim proszącym o pomoc i wsparcie.
W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim firmom, które przyłączyły się do projektu. Szczególne podziękowania kieruję dzisiaj do wspaniałych ludzi, wolontariuszy, bez których nie bylibyśmy w stanie tak sprawnie i szybko dostarczać potrzebnych rzeczy. W zbiórkę zaangażowało się wielu, wśród nich była wyjątkowa osoba, Oleksandr – koordynator zbiórki, który organizował pomoc dla osób prywatnych z Ukrainy i koordynował zbiórki do organizacji działających w samym środku okrutnej wojny. To dzięki takim ludziom potrafimy odnajdywać w sobie nadzieję i siłę do realizacji kolejnych projektów, do dzielenia się sercem i tym co mamy – ze wzruszeniem dodaje Martyna Zastawna, WoshWosh.
Lista fundacji i punktów pomocowych do których trafiło zebrane obuwie i odzież:
- Caritas Polska
- Fundacja Serce Miasta
- Punkt Pomocowy Biennale Warszawa
- Fundacja ITA w Sokołowie Podlaskim
- Polska Akcja Humanitarna
- Centrum Pomocy Puławska 20 w Warszawie
- Hostel dla Uchodźców Sezam Warszawa Grochów
- Polski Czerwony Krzyż
- Akcje Społeczne „Lwie Serce”
- Dobre miejsce Centrum Katechetyczne Bielany
- Punkt wydawania darów SP przy Anny German 5 w Warszawie
- Punkt wydawania darów w Bełżycach (SP nr. 2)
- Hotel dla Ukraińców na ul. Wilczej w Warszawie
- Freeshop Latawiec Warszawa
- Punkt Pomocowy Torwar Warszawa
- Punkt Pomocowy przy OSP w Starych Babicach
- Punkt Pomocowy w Podkowie Centralnej
- Punkt Wydawania darów ul. Sobieskiego 6 w Konstancinie-Jeziorne
- CRS Bielany
- Punkt Pomocowy Warszawa-Bielany
- OPS Bemowo
- Fundacja Podróżnych Ugościć
- Bursa Szkolna w Grudziądzu
- Fundacja Porusz w Połomne Ukraina
- Organizacja Społeczna Rodzina w Połomne Ukraina
- Punkt Recepcyjny aleja Sportowa 8 w Tomaszowie Lubelskim
- Free Shop ul. Kraszewskiego 2 w Białej Podlaskiej
- Pomoc dla Ukrainy Biłgoraj
- Gminna Biblioteka Publiczna w Czosnowie
- Punkt Pomocowy (SP nr.9) Zamość
- Fundacja Lider na starcie