Dlaczego marki podejmują współpracę z nano influencerami?

Dlaczego marki podejmują współpracę z nano influencerami?
O autorze
4 min czytania 2022-07-22

Influencer marketing nie jest wyłącznie domeną dużych zachodnich marek, coraz częściej w Polsce firmy decydują się na kooperację z twórcami w mediach społecznościowych. Jedną z najczęściej podejmowanych współprac jest współpraca z rozpoznawalnymi osobami, influencerami typu star, których zasięgi w mediach społecznościowych wynoszą ponad 1 mln i są to osoby znane w prasie, telewizji, czy w mediach społecznościowych.

Drugim typem influencerów, z którym marki najczęściej podejmują współpracę są makro influencerzy, czyli profesjonalni twórcy, tworzący najwyższej jakości treści, mający społeczność liczącą ponad 100.000 obserwujących.

Podejmowanie współpracy z konsumentami, tzw. nano influencerami jest jeszcze mało znaną praktyką w Polsce, choć coraz częściej wykorzystywaną przez duże, jak i małe marki.

Kim są nano influencerzy?

influencerka z kawą
Źródło: Instagram @ tripolar11

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Nano influencerzy to konsumenci mający do 1000 obserwujących w mediach społecznościowych. Nie są to profesjonalni twórcy, większość ich postów zawiera typowe treści, takie jak zdjęcia rodziny, pupili, czy z wakacji. Nano influencerzy mają bardzo osobiste relacje ze swoją społecznością, wchodzą z nią w interakcję poprzez posty, polubienia, komentarze czy prywatne wiadomości.

Co wynika z tej implikacji? Nano influencerzy mają najwyższy współczynnik zaangażowania odbiorców na wszystkich platformach mediów społecznościowych. Np. średni współczynnik zaangażowania społeczności nano influencerów na TikToku wynosi 17,69%, a zaangażowanie społeczności influencerów typu star to 4,96%.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Logiczną konsekwencją tego jest to, że marki coraz częściej decydują się na podejmowanie współpracy z nano influencerami. Influencerzy typu star i makro to nadal podstawowe filary influencer marketingu. Jednak marki nie zadowalają się już tradycyjnymi kampaniami wizerunkowymi. Obecnie chcą oprzeć komunikację marketingową na autentycznych konsumentach w celu budowania z nimi lepszych relacji i zwiększenia konwersji.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Nano influencerzy a budowanie zaufania konsumentów

W mediach społecznościowych nano influencerzy są tymi, których określamy mianem „zwykłych użytkowników”. Wykorzystują oni platformy mediów społecznościowych w sposób odtwórczy i dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami i opiniami na temat produktów lub usług. Ich społeczność składa się z osób, które znają (współpracowników, przyjaciół, rodziny itd.). Nano influencerzy wspierają marki, których wartości podzielają i spontanicznie przyjmują rolę pośrednika pomiędzy marką, a jej odbiorcami.

Dlaczego warto współpracować z nano influencerami?

1. Nano influencerzy mają najwyższy wskaźnik zaangażowania wśród wszystkich typów influencerów

Marki coraz częściej decydują się na podejmowanie współpracy z nano influencerami ze względu na wysoki współczynnik zaangażowania ich społeczności na wszystkich platformach mediów społecznościowych. Im wyższy współczynnik zaangażowania, tym silniejsza więź między twórcą a jego odbiorcami, a co za tym idzie – wyższy współczynnik konwersji.

współczynnik zaangażowania influencerów

2. Możliwość angażowania setek konsumentów

W przeciwieństwie do tradycyjnych influencerów, którzy są opłacani przez marki w celu wpływania na swoją społeczność, nano influencerzy nie otrzymują wynagrodzenia, zamiast tego zyskują darmowy produkt w zamian za dzielenie się osobistymi opiniami na jego temat w mediach społecznościowych lub wśród najbliższych i znajomych.

Nano influencerzy nie są zawodowymi twórcami, więc gdy publikują treści na temat produktów, często są one postrzegane jako bardziej wiarygodne.

Ponieważ nano influencerzy nie są opłacani, marki mogą zaangażować ich setki, za ten sam budżet, który mogą przeznaczyć na zaangażowanie tylko kilku tradycyjnych influencerów.

3. Liczne treści generowane przez nano influencerów

Treści tworzone przez nano influencerów nazywane są UGC (user generated content). Treści generowane przez konsumentów to opinie publikowane na platformach do rekomendacji produktów lub na stronie marki, posty w mediach społecznościowych, wpisy na blogu itd.

influencerka reklamująca jedzenie
Źródło: Instagram @ la_licorne_lilloise

Korzyści z UGC? Tego typu treści stanowią ogromną wartość w oczach konsumentów. 79% z nich deklaruje, że publikacje tworzone przez innych użytkowników w sieci wpływają na ich decyzje zakupowe.

Sprawdzanie opinii klientów na temat danego produktu przed dokonaniem jego zakupu w sklepie internetowym lub oglądanie zdjęć hotelu czy restauracji w mediach społecznościowych przed dokonaniem rezerwacji jest powszechną praktyką.

Angażując nano influencerów do kampanii marketingowych, marki zapewniają sobie wysokiej jakości treści, takie jak zdjęcia, filmy i recenzje, które mogą następnie promować w celu zwiększenia konwersji.

4. Przewaga nad konkurencją

Większość marek nie docenia możliwości nano influencerów ze względu na ich nieliczne społeczności, więc te, które zdecydują się na współpracę z nimi, mogą wykorzystać tę strategię do zdobywania przewagi nad konkurencją.

W większości przypadków marki nie znajdą reklam konkurencji na profilach nano influencerów. Prawdopodobnie treści wygenerowane przez takich konsumentów na temat danej marki będą pierwszą reklamą na ich koncie.

Podsumowanie

Nano influencerzy chętnie współpracują z markami, z którymi dzielą wspólne wartości. Liczni i pełni pasji nano influencerzy to doskonali ambasadorzy marek. Dzięki współpracy z nano influencerami marki mogą zagwarantować sobie zwiększenie zaangażowania swoich odbiorców, konwersje, wysokiej jakości UGC i długofalową obecność w mediach społecznościowych. A wszystko to za budżet odpowiadający współpracy z jednym lub kilkoma influencerami typu makro lub star.

Jak rozpocząć współpracę z nano influencerami?

W przypadku kampanii, do której angażujemy tradycyjnych influencerów, realizacja jej na własną rękę jest możliwa ze względu na nieliczną grupę rekrutowanych twórców. W przypadku realizacji kampanii z nano influencerami jest to o wiele trudniejsze ze względu na liczbę rekrutowanych osób, która może sięgać od 100 do nawet kilku tysięcy. Kampanie z nano influencerami wymagają zaangażowania dedykowanego zespołu, który będzie odpowiedzialny za logistykę produktów, rekrutację, komunikację i edukację nano influencerów.

W przypadku realizacji kampanii z nano influencerami warto podjąć współpracę z agencją specjalizującą się w influencer marketingu posiadającą bazę konsumentów gotowych do promowania produktów lub usług Twojej marki. Jeżeli Twoje produkty lub usługi są oferowane również za granicą, warto podjąć współpracę z międzynarodową agencją, posiadającą bazy influencerów i zespoły w innych krajach.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat kampanii influencer marketingowych, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli się odezwiesz!

 

Autorka:

Pamela Kesner

Marketing manager w TERRITORY Influence– agencji, która od 17 lat wspiera w działaniach influencer marketingowych polskie i zagraniczne marki.

 

Artykuł powstał we współpracy z TERRITORY Influence.