Influencerzy jako ambasadorzy marek vs konsumenci-ambasadorzy
Jeszcze kilka lat temu zaproszenie do współpracy celebryty czyt. gwiazdy telewizji, sportu itd. do wspierania działań marki oznaczało przyśpieszenie procesu jej rozpoznawalności i wpłynięcie na decyzje zakupowe konsumentów.
Podczas gdy współpraca z celebrytami jest nadal popularną taktyką budowania świadomości marki, wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych, zmieniło się podejście marketerów do podejmowania tego typu współpracy. Miał na to wpływ jeden fakt: celebryci coraz częściej promują sponsorowane treści w mediach społecznościowych, zmniejszając tym samym ciekawość konsumentów na temat ich codziennego życia i obszarów, w których się specjalizują. Ponadto konsumenci są bardziej świadomi i doceniają bardziej niż kiedykolwiek autentyczność oraz wartość jaką niesie za sobą przekaz w mediach społecznościowych.
Zobacz również
Potrzeby konsumentów
Wraz z rozwojem nowych technologii i rosnącego zapotrzebowania na autentyczność i przejrzystość przekazu, dzisiejsi konsumenci mają większy dostęp do informacji niż kiedykowiek wcześniej. Konsumenci są coraz bardziej świadomi tradycyjnych praktyk reklamowych, więc nie wystarczy już, aby marki pozycjonowały się jako najlepsze na rynku, bo potrzebują na to dowodu społecznego.
Dlaczego marki podejmują współpracę z konsumentami?
Większe zaufanie i świadomość marki
Jednym z najczęstszych powodów, dla których marki angażują konsumentów jako ambasadorów marki jest zwiększenie świadomości marki, poprawa sprzedaży oraz budowanie zaufania wśród konsumentów.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Konsumenci mają również możliwość zminimalizowania wpływu negatywnych recenzji. Jest to istotne nie tylko dla reputacji, ale także dla przekonania innych konsumentów, którzy nie podjeli jeszcze decyzji o zakupie danego produktu czy usługi.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Szum informacyjny
W dzisiejszych czasach ludzie są narażeni na przeładowanie informacyjne i nauczyli się ignorować treści, które uznają za nieistotne, w tym przekazy reklamowe.
Dlatego treści wygenerowane przez użytkowników będą częściej o wiele lepiej rezonować z potencjalnymi klientami niż treści generowane przez markę. 90% konsumentów twierdzi, że ufa rekomendacjom znajomych ponad wszystkie inne źródła reklamowe.
Wysoki wskaźnik zaangażowania społeczności konsumentów
Wiele organizacji zdało sobie sprawę z korzyści płynących ze współpracy z konsumentami, tzw. nano i mikro influencerami. W przeciwieństwie do niektórych znanych influencerów, ci ambasadorzy mają wysoki wskaźnik zaangażowania swoich społeczności i potrafią być bardziej skuteczni w osiąganiu określonych celów biznesowych marek.
Przykłady kampanii do których zaangażowano konsumentów
Handy Bag
Źródło: Instagram @didi.ilou
Do realizacji kampanii zostało zaangażowanych 3000 konsumentów (nano i mikro influencerów) – właścicieli pojemników na odpady, których średnia liczba obserwujących na Instagramie wynosiła 972 osoby. Wszyscy uczestnicy kampanii byli zainteresowani poznaniem najnowszego produktu marki, a 72% z nich miała okazję wypróbować worki na śmieci Handy Bag po raz pierwszy.
Misją zaangażowanych konsumentów było przetestowanie oraz zaprezentowanie zalet produktu, takich jak ultra wytrzymałość i wodoodporność. W tym celu uczestnicy kampanii otrzymali VIP box zawierający rolki marki Handy Bag z przesuwanymi uchwytami (w wybranym przez siebie rozmiarze) oraz 10 kuponów rabatowych.
W trakcie trwania kampanii wyselekcjonowani uczestnicy publikowali kreatywne treści w mediach społecznościowych pod hasztagiem: #HandyBagUltraResistant, zabawiając i edukując społeczność na temat właściwości wytrzymałych worków.
Pringles
Źródło: Twitch
Celem kampanii było dotarcie do fanów gier komputerowych, którzy chętnie siegają po gotowe dania oraz przekąski.
Do realizacji kampanii zaangażowano streamerów platformy Twitch, którzy podczas zorganizowanych streamingów gier komputerowych prezentowali swój sposób spędzania wolnego czasu wraz z przekąskami Pringles. Każdy uczestnik kampanii otrzymał zestaw składający się z 10 opakowań tych chipsów.
Przekąski marki były cały czas widoczne podczas 4 zorganizowanych streamingów, a sami streamerzy regularnie sięgali po chipsy, prezentując tym samym produkt widzom.
Reckitt
Źródło: Instagram @mimie1695
Firma Reckitt przełamywała tabu związane z kobiecą intymnością oraz problemami, z jakimi borykają się kobiety na całym świecie, edukując je również w zakresie nowej kategorii produktów.
Do kampanii zaangażowano kobiety, które chciały się przekonać o skuteczności działania kubeczka menstruacyjnego.
Podcza kampanii, ambasadorki dzieliły się osobistymi doświadczeniami i opiniami na temat kubeczka menstruacyjnego w mediach społecznościowych oraz wśród najbliższych i znajomych. Panie dzielnie znosiły tabu związane z menstruacją, publikując opinie i recenzje na popularnych platformach do rekomendacji produktów.
Sprawdź więcej inspirujących przykładów z ambasadorami marek.
Jak rozpocząć współpracę z konsumentami?
Jednym ze sposobów na podejmowanie współpracy z konsumentami jest angażowanie ich do kampanii influencer marketingowych lub poprzez aktywację długofalowych programów ambasadorskich.
W przypadku chęci realizacji jednej z powyższych strategii warto podjąć współpracę z agencją specjalizującą się w influencer marketingu posiadającą bazę konsumentów gotowych do promowania produktów lub usług Twojej marki oraz gotowe programy ambasadorskie. Jeżeli Twoje produkty lub usługi są oferowane również za granicą, warto podjąć współpracę z międzynarodową agencją, posiadającą bazy influencerów i zespoły także w innych krajach.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat kampanii influencer marketingowych, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli się odezwiesz!
Artykuł powstał we współpracy z TERRITORY Influence.