W siedzibie ERGO Hestii odbyło się podsumowanie pierwszej edycji programu „Sprawny staż”. To inicjatywa, która ma za zadanie otworzyć firmy na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Z eksperckiego wsparcia Fundacji Grupy ERGO Hestia Integralia skorzystały firmy Bayer, IKEA, Siemens Healthineers. W programie uczestniczyła także ERGO Hestia, która od 18 lat realizuje inicjatywy włączające osoby z niepełnosprawnością w swoje środowisko pracy.
Staże dla osób z niepełnosprawnościami realizujemy od 2016 roku i tym doświadczeniem postanowiliśmy podzielić się z innymi firmami. Łącznie zorganizowaliśmy trzynaście miejsc stażowych dla osób najbardziej narażonych na wykluczenie z rynku pracy. Dwie osoby wciąż są na stażu. W efekcie trzy firmy zdecydowały się na kontynuację współpracy ze stażystą. Początki we włączaniu osób z niepełnosprawnościami są wyzwaniem. Firmy bez doświadczenia współpracy mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Organizacja staży w programie „Sprawny staż” daje możliwość konfrontacji z tymi przekonaniami. Okazuje się bowiem, że osoba niewidząca czy słabosłysząca może realizować zadania w dziale prawnym, a ograniczenia osób poruszających się na wózku nie są żadnym wyzwaniem w dobie pracy zdalnej – powiedziała Monika Truszkowska-Bednarek, prezes Fundacji Integralia.
Zobacz również
Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, podkreśliła znaczenie projektu „Sprawny staż” dla konkretnych działań zaangażowanych firm.
Badanie Diversity IN Check wykazało, że spośród trzech filarów, na których buduje się włączająca kultura organizacji najsłabiej wypada filar programy i działania. Oznacza to, że firmy choć na poziomie strategicznym są dość dobrze przygotowane, to wciąż trudno im przełożyć to na konkretne programy i projekty wspierające i angażujące pracownice i pracowników. Program „Sprawny staż” to modelowy przykład na to, jak wzmocnić różnorodność w organizacji – przyznała Strzelczak.
Z kolei Agata i Wojciech Sawiccy – twórcy projektu Life On Wheelz, ambasadorzy Fundacji Integralia – zwracali uwagę na szansę, jaką daje projekt „Sprany staż” osobom z niepełnosprawnościami.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Kiedy miałem 18 lat nie wiedziałem, co ze sobą zrobić. Nie miałem doradców ani inspiracji. Poszedłem na filozofię – bardziej z idei i chęci poznania świata, aniżeli z chęci zarabiania. Nie wierzyłem, że kiedykolwiek będę to robić. Pro bono zaangażowałem się w bycie redaktorem naczelnym magazynu muzycznego Porcys. Mimo że wiele się nauczyłem, dalej nie wierzyłem, że będę w stanie zarabiać. Aż do czasu, kiedy ktoś dostrzegł we mnie potencjał. Tą osobą była Agata. Podobnie jest w programie Sprawny staż – firmy dają osobom z niepełnosprawnościami szansę, by sprawdziły swoje umiejętności i dały się poznać z jak najlepszej strony – zaczął Wojciech Sawicki.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Podziwiałam Wojtka talent do pisania i zarządzania wiedzą. Jak poznałam go na żywo, zaczął mnie fascynować jeszcze bardziej. Dostrzegłam w nim wszelkie predyspozycje, które dziś wykorzystuje w pracy jako influencer. Przykład Wojtka pokazuje, że czasem potrzebny jest ktoś, kto pchnie do przodu i pokaże, że można – uzupełniła Agata Sawicka.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firm partnerskich: opiekunowie stażystów, menedżerowie, liderzy HR, osoby odpowiedzialne za obszar ESG. Nie zabrakło również przedstawicieli organizacji patronackich: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Pracodawcy Pomorza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Uniwersytet Gdański oraz wspomniany Life On Wheelz.
Kolejna edycja programu „Sprawny staż” odbędzie się w przyszłym roku. Rekrutacja rozpocznie się w styczniu 2023 roku. Szczegółowe informacje publikowane będą na stronie www.sprawnystaz.pl.