W cyklu #OdKulis pokazujemy, jak wyglądają „działania od wewnątrz” marek i agencji tworzących najciekawsze kampanie czy eventy. Sprawdzamy, jak w praktyce wygląda ich realizacja, z jakimi najtrudniejszymi wyzwaniami muszą się zmierzyć twórcy oraz jakie nieplanowane i zaskakujące zdarzenia mają miejsce.
Zobacz również
Tym razem przedstawiamy kulisy realizacji dwunastej edycji programu WINIARY „Gotuj się na zmiany”. O projekcie opowiadają: Tomasz Seremet, activation manager, Julia Pełtak, account executive oraz Lidia Szewczyk, junior account executive koordynujący projekty Winiary.
Kim są autorzy i pomysłodawcy programu „Gotuj się na zmiany”?
Program edukacyjny WINIARY Gotuj się na zmiany to autorska inicjatywa marki. W tym roku odbywa się już 12. edycja tego projektu. Zdajemy sobie sprawę, że kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, wspieranie w nauce świadomego podejścia do żywienia, ekologii i niemarnowania żywności warto zaczynać od najmłodszych lat. To właśnie dlatego chcieliśmy działać, budując prawidłowe postawy od podstaw u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Skąd czerpano inspiracje przy jego tworzeniu?
Program zrodził się w jasnym celu – by edukować dzieci w przedszkolach i szkołach, ale w nieco mniej standardowy sposób. O tym za chwilę! Od kilku lat koordynacją działań w ramach programu zajmuje się NAV agency. Każdej edycji programu prowadzonej przez agencję towarzyszy bardzo szeroki i wnikliwy research bazujący m.in. na pogłębionych wywiadach z nauczycielami oraz dziećmi. Takie działanie pozwala znaleźć wspomniane inspiracje, a przede wszystkim przygotować program na każdej płaszczyźnie tak, by wszystkie jego składowe idealnie ze sobą współgrały, a założenia i realizacja przedsięwzięcia były dopasowane do potrzeb wszystkich grup docelowych. To ważne, bo materiały dydaktyczne tworzone w ramach programu muszą być nie tylko dopasowane do wieku dzieci pod kątem merytoryki, ale też zgodne m.in. z podstawowymi kierunkami realizacji oświatowej państwa czy możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu wyposażenia Laboratoriów Przyszłości.

Jak social media zmieniają współczesną ścieżkę zakupową? [WEBINAR]
Jak przebiegały przygotowania programu?
Przede wszystkim należało zacząć od dostosowania materiałów edukacyjnych do podstawy programowej, co wymagało konsultacji i ścisłej współpracy z metodykami przy tworzeniu scenariuszy zajęć. Tu pojawiło się duże wyzwanie – do każdej z grup docelowych programu należało przemówić „ich językiem”. Tak powstał podział materiałów według odbiorców i ich potrzeb:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– do dzieci mówiliśmy przez pryzmat materiałów stworzonych w duchu edutainment, by angażować je w naukę dobrych nawyków żywieniowych poprzez zabawę;
– do nauczycieli dotarliśmy poprzez materiały wpisujące się w podstawę programową oraz ułatwiające efektywne planowanie i przeprowadzenie zajęć;
– do rodziców skierowaliśmy z kolei scenariusze edukacyjne do realizacji w domu, by wspólnie spędzony czas był wartościowy i pełen niespodzianek związanych z nauką dobrych nawyków.
Żeby stworzone materiały naprawdę zachęcały naszych odbiorców do działań, trzeba było znaleźć formy, które je wyróżnią w gąszczu ogólnodostępnych informacji. I tak powstał m.in. nasz hit – piosenka „Paka z warzywniaka”, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym czy nagrania z Sonią Rudolf, w których dzieli się swoimi trikami na dobre nawyki żywieniowe, wplatając je w piłkarski anturaż. Obecność Soni w programie (tak jak w poprzedniej edycji Łukasza Gluzy czy Natalii Paździor) była podyktowana chęcią dotarcia do najmłodszych również poza lekcjami – m.in. w internecie, czyli tam, gdzie spędzają całkiem sporo czasu. 😉
Wyświetl ten post na Instagramie