– Chcemy wspierać organizacje, które starają się zmienić status quo. Do takich niewątpliwie należy drużyna Legia Ladies. Dla Klarny bardzo ważne jest wspieranie równości i walka ze stereotypami. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyczyni się do zmiany obrazu piłki nożnej kobiet i do wzrostu jej popularności – komentuje Łukasz Dwulit, head od Klarna Poland.
– Od kilku lat rozwijamy projekt kobiecej piłki w ramach Legia Soccer Schools, gdzie trenuje obecnie kilkadziesiąt zawodniczek. Partnerstwo z Klarną to szansa na rozwój seniorskiej drużyny Legia Ladies oraz promocję tej dyscypliny w Polsce. Wiemy jakim wyzwaniem jest profesjonalizacja kobiecej piłki nożnej. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie w tę dziedzinę przyczyni się do wzrostu liczby trenujących dziewczyn i zainteresowania naszą drużyną sponsorów – mówi Aleksandra Kalinowska, manager ds. komunikacji i marketingu Legii Warszawa.
Zobacz również
To nie pierwsza tego typu inicjatywa podejmowana przez Klarnę. Marka nawiązała współpracę m.in. z Angel City FC – kobiecą drużyną z Los Angeles, z którą wspólnie podejmuje działania w duchu „women empowerment”. W 2021 roku marki stworzyły kolekcję ubrań „gender-free”, z których 10% dochodu zostało przekazane na fundację Downtown Women’s Center, wspierającą kobiety w kryzysie bezdomności oraz te, które doświadczyły podobnego problemu w przeszłości.
Legia Warszawa od wielu lat wspiera młode dziewczęta w ramach Legia Soccer Schools, które chcą zacząć swoją przygodę z piłką nożną. Obecny skład seniorski, który wspiera Klarna, powstał w 2020 roku. Od tego czasu, legionistki rozegrały ponad 50 spotkań i w 2021 roku zdobyły Puchar Polski na szczeblu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Biorąc pod uwagę fakt, że większość zawodniczek na co dzień pracuje w innym zawodzie, a piłka nożna jest dla nich dodatkowych zajęciem, które realizują w wolnym czasie, osiągnięcia zespołu są naprawdę imponujące. Dlatego współpraca z Klarną to dla nich szansa na jeszcze lepszy rozwój.
Dzięki sponsoringowi klub mógł zorganizować zimowe zgrupowanie w Hiszpanii i uzupełnić sprzęt treningowy.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Piłka nożna to męski świat? Niekoniecznie!
Piłka nożna przez lata była domeną mężczyzn – realizowali się oni w roli piłkarzy, sędziów oraz trenerów. Jednak od kilku lat ten trend ulega zmianie, a żeński futbol zyskuje coraz większy rozgłos i powoli staje się kobiecym sportem numer jeden wśród gier zespołowych na świecie. Widać to w statystykach, rekordowych frekwencjach na stadionach oraz zainteresowaniu mediów. Żeńskie drużyny powstają przy największych klubach sportowych na świecie tj. FC Barcelona (Barça Women) czy Real Madryt (Real Madryt Femenino). W Polsce również coraz więcej drużyn Ekstraklasy otwiera się na sekcję kobiecą.
Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie PZPN1, obecnie ponad 25 tysięcy zawodniczek uczestniczy w rozgrywkach piłkarskich w Polsce (w 2013 było ich 3 tys.), niemal 800 kobiet w Polsce ma uprawnienia trenerskie, a prawie 500 sędziuje mecze. Co więcej, aż 87 proc. klubów posiadających zarówno sekcję kobiecą, jak i męską uważa, że zaangażowanie w piłkę nożną kobiet miało pozytywny wpływ na ich markę oraz reputację. To wciąż niewiele w porównaniu z Niemcami – do klubów zapisanych jest 203 tysiące dziewcząt, z Holandią, w której piłkę nożną ćwiczy 155 tysięcy kobiet, czy z Francją i Szwecją (ok.120 tysięcy).
– Projekt Legia Ladies dzięki zaangażowaniu Klarny zyska nową dynamikę oraz pozwoli nam na zwiększenie skali działań i podwyższenie jakości treningu .Cieszymy się, że na naszych strojach znajdzie się sponsor, który jest zainteresowany stałym rozwojem tej dyscypliny i chce w nią inwestować. Liczymy na wzrost liczby dziewczyn w naszych barwach i pozytywną zmianą wizerunku piłki kobiecej w skali krajowej – mówi zawodniczka Legia Ladies Amana Moura-Pietrzak.
Organizacje takie jak PZPN, UEFA czy FIFA także coraz częściej angażują się w działania mające na celu umocnienie pozycji kobiet w tym sporcie. Europejski Związek Piłkarski w 2019 uwolnił prawo do sponsorowania wydarzeń piłki nożnej kobiet, a polska federacja opracowała opracowała dokument „Czas na nas! Strategia Rozwoju piłki nożnej kobiet w Polsce na lata 2022-2026”, by przyśpieszyć rozwój tej dyscypliny w kraju.
Klarna rozpoczęła współpracę z Legią Warszawą pod koniec listopada 2022 roku – wprowadzając możliwość odroczenia płatności za zakupy w Legia FanStore. Na początku marca b.r. usługa „Zapłać za 30 dni” została rozszerzone także o ofertę biletową, dzięki czemu fani „Wojskowych” mogą odroczyć płatność za wejściówki na mecze bez dodatkowych kosztów.