Fundacja 420 i jej prezes Michał „Mata” Matczak, nie zwalniają tempa. Tydzień po opublikowaniu materiałów z wizyty Maty w siedzibie ONZ podczas 66. ONZ-owskiej Sesji Komisji ds. Środków Odurzających, artysta wywiązał się z danego publicznie rok temu słowa i opublikował Mixtape 420, tyle, że w nieco innej niż zapowiadana formie.
Mixtape to w kulturze hip-hopowej luźniejsza forma albumu jednego artysty lub kompilacja utworów różnych twórców, które mają podobną tematykę lub nastrój. Początkowo Mixtape 420 miał być zbiorem utworów oscylujących wokół tematu marihuany, jednak w wyniku prac zespołu fundacji oraz autorefleksji samego bohatera nagrania, przeistoczył się on w zapis rozmowy wzorowanej na tych, jakie toczą się w dziesiątkach gabinetów i ośrodków w Polsce.
Zobacz również
Zamierzeniem nagrania jest uzmysłowienie odbiorcom, którzy nie mieli styczności z psychoterapią uzależnień, bądź mają co do niej wątpliwości, jak takie spotkania przebiegają, co jest ich celem, oraz że bardzo często w trakcie ich przebiegu poruszane są zupełnie inne obszary z życia pacjentów, które wpływają także na ich kontakt z używkami.
– W społeczeństwie i przestrzeni informacyjnej funkcjonuje wiele wyobrażeń, mitów i półprawd dotyczących celów, metod i przebiegu spotkań z psychoterapeutami uzależnień, więc odtworzenie takiej rozmowy ze specjalistką, jaką jest dr Maria Banaszak, jest praktycznym sposobem, aby te wątpliwości rozwiać i zachęcić tych, którzy się wahają do tego, aby spróbowali, bo mogą się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o sobie, nie tylko w temacie, z którym przychodzą – mówi Michał Matczak.
– Problem z rozmową o marihuanie w Polsce wynika przede wszystkim z tego, że brakuje wyważonej i merytorycznej dyskusji. Temat od dawna budzi wiele emocji i polaryzuje społeczeństwo, dzieląc na „konserwatywnych przeciwników” oraz „zagorzałych zwolenników”, czy wręcz „wyznawców”. Co gorsza, większość absolutnie nie ma w sobie gotowości, żeby dopuścić do głosu jakiekolwiek inne, niż popularne w internecie argumenty. Tymczasem, jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku. Oczywiście, że marihuana nikogo nie zabiła, może znajdować wiele ważnych zastosowań w medycynie, a konopie siewne w różnych gałęziach przemysłu. Tak samo jak oczywiste jest, że karanie za posiadanie niewielkich ilości czyni zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Ale to nie znaczy, że marihuana nie jest narkotykiem, nie uzależnia, i że jej długotrwałe używanie nie może nieść za sobą poważnych konsekwencji. Nasza rozmowa z Michałem to żywy dowód na to, że psychoterapia nie jest „tylko dla wariatów”, i że to nie „pranie mózgu”, a po prostu sposób na zadbanie o siebie. Sporo osób może być zdziwionych, że w przypadku problemu z uzależnieniem nie wygląda to tak, że wszystko-wiedzący-terapeuta ocenia pacjentów i mówi im, jak mają żyć.To niezwykle ważne, bo liczne mity, przez które ludzie boją lub wstydzą się podjąć terapię, krzywdzą nie terapeutów – my i tak mamy ręce pełne roboty – ale osoby, które tego wsparcia potrzebują i mogłyby z niego realnie skorzystać. Pomysł Michała, aby posadzić siebie w roli pacjenta ma charakter symboliczny i mam nadzieję, że stanie się istotnym przyczynkiem do zmiany dyskursu wokół używania przetworów konopi, jak i zmiany sposobu myślenia o samej psychoterapii – dodaje dr Maria Banaszak.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Dr Maria Banaszak, znana również w internecie jako Pani od narkotyków, łączy praktykę kliniczną oraz pracę naukową w zakresie leczenia uzależnień. Zawodowo, od 20 lat związana jest ze Stowarzyszeniem Monar. Pracuje w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Jako doradczyni naukowa PredictWatch współtworzy, oparte na sztucznej inteligencji, aplikacje mobilne służące redukcji szkód oraz zapobieganiu nawrotom w uzależnieniach. Jej praca doktorska została nominowana do Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitny wkład w naukę. Od wielu lat, zarówno w mediach, jak i poprzez publikacje czy wystąpienia konferencyjne, popularyzuje wiedzę naukową na temat uzależnień i zdrowia psychicznego. Jest współautorką książki „Hajland. Jak ćpają nasze dzieci”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Posłuchaj mixtape 420 tutaj.
PS Mata wziął udział w historycznej Sesji ONZ-owskiej Komisji ds. Środków Odurzających
Zwieńczeniem blisko roku działalności Fundacji 420 był udział jej założyciela, Michała „Maty” Matczaka w historycznej 66. Sesji ONZ-owskiej Komisji ds. Środków Odurzających (Commission on Narcotic Drugs – CND) w siedzibie ONZ w Wiedniu. Historycznej, ponieważ po raz pierwszy na otwarciu wydarzenia przemawiał Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka. Volker Türk krytykował toczącą się na świecie „wojnę z narkotykami”.