Kolory w marketingu – wybór i znaczenie

Kolory w marketingu – wybór i znaczenie

Wśród technik marketingowych, niezwykle ważnym aspektem jest psychologia kolorów. Odpowiednio wykorzystane barwy w prosty sposób mogą zachęcić konsumentów do zakupu, wywołać w nich uczucie szczęścia lub wręcz przeciwnie – wystraszyć, a nawet zdenerwować!

Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi najpopularniejszych kolorów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kolor czerwony

Otwierając sklepową lodówkę, z łatwością znajdziemy w niej Coca-Colę, w centrum handlowym szybko trafimy do sieciówki H&M, a logo YouTube każdemu zapada głęboko w pamięć. Dlaczego? Ze względu na emocjonalną intensywność! Czerwień doskonale nadaje się do informacji o promocjach. Zwróć uwagę, że każda „okazja”, „obniżka” czy „wyprzedaż” komunikowana jest właśnie przy użyciu tej barwy. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszej kolejności kierujemy wzrok właśnie na kolor czerwony. Co więcej, czerwony kolor kojarzony jest z adrenaliną, energią oraz miłością, ale też świętami i okresem obdarowywania prezentami (np. Bożym Narodzeniem czy Walentynkami). Święty Mikołaj ma przecież czerwone przebranie, a nasze serca – krwisty odcień.


źródło: www.coca-cola.pl/content/dam/GO/coca-cola/mexico/logos_cocacola/logoshare.jpg

Kolor żółty

Jednymi z pierwszych skojarzeń z kolorem żółtym są atrybuty lata: słońce i radość. Jest to kolor o pozytywnym charakterze, właśnie dlatego używany jest w branży turystycznej i do promocji produktów dziecięcych. Biura podróży takie jak Neckermann czy Rainbow Tours zestawiają żółć z niebieskim, który nieco łagodzi jej krzykliwy komunikat.


źródło: static.wirtualnemedia.pl/media/top/rainbow-biuropodrozy-logo655.png

Podobnie jak pomarańczowy, żółty prowokuje także do twórczego myślenia, doskonale sprawdzając się w branży gastronomicznej (np. portal Pyszne.pl, Fanta czy McDonald's). Jest to jeden z najmniej formalnych kolorów, dlatego nie używa się go do promocji produktów luksusowych, prestiżowych. Podkreśla on charakter rozrywkowy i wskazuje na świetną zabawę. W wielu przypadkach stanowi alternatywę dla czerwonego, tworząc wyraźny komunikat ostrzegawczy. Wystarczy spojrzeć na standy informujące o mokrej podłodze czy znaki drogowe. Analogicznie do czerwieni, z żółcią również nie należy przesadzać, bowiem w nadmiarze może spowodować podobne uczucia – podenerwowania, rozdrażnienia.


źródło: www.horecanet.pl/getmedia/7658dbdf-fd78-446e-abf7-284b57fb6f4b/pyszne-logo-top_1.png

Kolor zielony

Spokój, natura, nadzieja... Ciemna, zgaszona zieleń budzi skojarzenie z konserwatywnością, ale też z bogactwem i pieniędzmi. Właśnie dlatego barwa ta znajduje się w logotypach wielu banków, m.in. BZ WBK, Credit Agricole, BNP Paribas.


źródło: upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/6a/BNP_Paribas.svg/1024px-BNP_Paribas.svg.png

Szlachetną zieleń w swojej identyfikacji wizualnej wykorzystała marka biżuteryjna YES. Jako jeden z niewielu polskich jubilerów, zamienił brązowe opakowania na zielone, eleganckie woreczki.

Intensywne odcienie natomiast często wykorzystywane są przez organizacje związane ze środowiskiem. Przykładami są: Greenpeace, stacje telewizyjne o podobnej tematyce (Animal Planet) czy brandy, które chcą podkreślić bliskość natury, np. producent soków owocowo-warzywnych – Tymbark.


źródło: www.powiat.limanowa.pl/files/s/180/7782/Edytor/Image/SIERPIEN_2011/logo/tymbark_2010.png

Kolor niebieski

Odcień mądrości, lojalności i spokoju, ale też zaufania. To bardzo bezpieczny odcień, ponieważ – jak wskazuje psychologia kolorów – jest lubiany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W większości przypadków budzi on podobne skojarzenia co zieleń, jednak luksusowy charakter ustępuje poczuciu porządku i przejrzystości. To dlatego niektóre banki, takie jak Idea Bank, PKO BP czy City Bank, stworzyły logotypy właśnie w tej barwie. Podobną drogą poszedł Facebook czy Twitter – ogromne portale społecznościowe, dla których niezbędne jest budowanie zaufania wśród użytkowników. Co więcej, niebieski kojarzony jest także z nowoczesnymi technologiami, dlatego tak często jest wykorzystywany na rynku informatyczno-technologicznym, np. przez firmy IBM, Komputronik.


źródło: logok.org/wp-content/uploads/2014/06/IBM-logo-blue.png

Drugi sposób wykorzystania niebieskiej barwy w tworzeniu identyfikacji wizualnej nasuwa skojarzenie z czystością. W tym przypadku odcień ten wykorzystywany jest przez marki związane z kosmetykami do higieny. Wystarczy spojrzeć na producenta szamponów Head&Shoulders, brand kosmetyczny Nivea czy ekspertów od higieny jamy ustnej – Oral-B.


źródło: logok.org/wp-content/uploads/2014/07/Nivea-logo.png

Warto zapamiętać, aby nie wykorzystywać niebieskiego do promocji żywności! Stwierdzono bowiem, że odcień ten może tłumić apetyt odbiorców. To dlatego osobom będącym na diecie redukcyjnej zaleca się spożywanie posiłków z niebieskich talerzy.

Kolor czarny i biały

Tajemnicza, a przy tym niezwykle elegancka. Czerń, podobnie jak biel czy szarość, zaliczana jest do gamy kolorów uniwersalnych. Doskonale nadaje się do podkreślenia wyższości i powagi, ale trzeba na nią uważać – ponieważ wywołuje silne emocje i łatwo przytłacza klientów. Ten uniwersalny zestaw kolorów często wykorzystują marki odzieżowe, np. polscy projektanci Bohoboco czy Lidia Kalita.


źródło: www.galeriamokotow.pl/W/cms_sites/SITE_9217/images9217/BoutiquevisuelV3/web-visual-univers_1406559404469_LidiaKalita_Witryna_758x400.jpg

Logo domów mody ma czarną barwę, natomiast same salony utrzymano w odcieniach bieli. To nie tylko estetyczny, ale też psychologiczny zabieg, ponieważ biel przywodzi na myśl bezpieczeństwo, czystość i niewinność. Podobnie jak w przypadku czerni, należy jednak podchodzić do niej bardzo ostrożnie. W wielu azjatyckich krajach biała barwa symbolizuje żałobę.

Podsumowanie

Zgodnie z psychologią kolorów* należy pamiętać o tym, że wybierając główny kolor identyfikacji wizualnej, warto w pierwszej kolejności określić grupę docelową. Emocje kojarzone z poszczególnymi barwami to jedno – równie pomocne może okazać się sprecyzowanie profilu klienta: spontanicznego, oszczędnego lub tradycyjnego. Pierwszy przypadek dotyczy fast foodów, wyprzedaży lub outletów – tu sięgamy po barwy czerwone, pomarańczowe, czarne lub morskie. Drugi nawiązuje do banków i domów handlowych, bazując na granacie i turkusie. Trzeci natomiast odnosi się do sklepów odzieżowych, gdzie często wykorzystuje się róż, błękit i kolor liliowy.

Co sądzisz o psychologii kolorów? Trzymasz się zasad ustalonych przez specjalistów czy polegasz na własnej intuicji? Podziel się opinią w komentarzach.

 

Marta Więcław
Specjalista ds. marketingu, Grupa TENSE

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij