MEC: rynek programmatic advertising w Polsce wart blisko 400 mln zł

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Reklama internetowa

partnerem merytorycznym działu jest AdForm

MEC: rynek programmatic advertising w Polsce wart blisko 400 mln zł

Polscy reklamodawcy zainwestują blisko 400 mln zł na kampanie internetowe w ramach systemu zautomatyzowanego zakupu. Oznacza to, że co czwarta złotówka przeznaczona na reklamę odsłonową będzie wydawana bez kontaktu media plannera z handlowcem w biurze reklamy.

25 proc. wydatków w kategorii display pochłonie w tym roku programmatic advertising – szacuje MEC. Oznacza to, że blisko 400 mln zł polscy reklamodawcy zainwestują w kampanie kupowane w sposób zautomatyzowany.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

- Wzrost wydatków wynika m.in. z dynamiki w kategorii wideo, coraz częściej kupowanego w modelu aukcyjnym. Rozbudowa zasobów wideo w największych serwisach, czy polityka Google, który promuje zakup reklam na Youtube w sposób zautomatyzowany pokazują, że połączenie terminów „wideo” i „programmatic” będzie coraz powszechniejsze – uważa Izabela Albrychiewicz, prezes MEC.

Wartościowo rynek reklamy programatycznej zwiększył się imponująco – w ub.r. był wart 250 mln zł, więc tegoroczne wydatki są o 60 proc. wyższe. Jednak udział programmatic w wydatkach na display jest o 5 punktów proc. niższy niż MEC zakładał w ub.r.

- Wzrost w Polsce spowalnia m.in. asekuracja wydawców. Wiele portali nie daje możliwości emisji niektórych formatów z kodów emisyjnych, jak i włączania tych powierzchni do PMP*. Druga sprawa to koszty – reklamodawcy wybierają nieraz tańsze pod względem kosztów za kliknięcie powierzchnie dostępne w ramach pakietów kupowanych u wydawców, a nie zakup programatyczny, który pozwala dotrzeć do sprecyzowanych grup i gwarantuje wyższej jakości ruch – komentuje Agata Czech, digitalowa strateg MEC.

Wzrost wydatków w modelu programmatic advertising może zdynamizować w najbliższych miesiącach rozwój zaplecza przystosowanego do PMP na szeroką skalę. - Korzystanie z platform zakupowych dostawców oznacza dodatkowe inwestycje, ale one pozwalają na dużo bardziej precyzyjne dotarcie do konkretnej grupy odbiorców. Coraz więcej wydawców otwiera się też na rozwiązania PMP, ale jest to proces czasochłonny i skomplikowany technologicznie – dodaje Agata Czech.

Potencjał rozwoju polskiego segmentu programmatic advertising pokazuje m.in. przykład rynku amerykańskiego, na którym udział programmatic w wydatkach na display wzrośnie z 59 proc. w 2015 r. do 67 proc. tym roku (dane eMarketer).

 

*PMP - private marketplace, czyli powierzchnie udostępnione wybranemu lub wybranym partnerom, niedostępne dla szerokiego grona reklamodawców

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij