Jak optymalizować kampanię AdWords dla e-sklepu, gdy ogranicza cię budżet

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
eCommerce

Jak optymalizować kampanię AdWords dla e-sklepu, gdy ogranicza cię budżet

Postawić sklep to jedno, zacząć sprzedawać to drugie. By ruszyły zamówienia w e-sklepie niezbędna jest kampania AdWords. Ekspert z platformy sklepów internetowych Shoper radzi, jak ją zoptymalizować, gdy dysponuje się ograniczonym budżetem. Czyli jak z tysiąca wyciągnąć 17 tysięcy.

Sklep dla Ogrodu to internetowy sklep ogrodniczy, oferujący produkty do pielęgnacji roślin. Właścicielem sklepu jest firma Movens, specjalizująca się w asortymencie dla ogrodników, zarówno hobbystów jak i profesjonalistów. Sklep internetowy sklepdlaogrodu.pl został uruchomiony na platformie iStore w 2011, następnie przeniesiony na platformę Shoper w 2015 r.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

- Myśląc o założeniu działalności stanęliśmy przed wyborem – czy otworzyć sklep z fizyczną siedzibą w naszym mieście czy lepszym rozwiązaniem dla klientów będą usługi oferowane za pośrednictwem internetu? Jak się okazało, internet był strzałem w dziesiątkę. Pozwolił nam dynamicznie rozwinąć działalność na terenie całego kraju, dotrzeć do szerszego grona ogrodników, działkowiczów, hodowców, a nawet osób hobbystycznie opiekujących się zielenią w domu czy na balkonie – opowiadają założyciele sklepdlaogrodu.pl.

Sklep już wcześniej prowadził kampanię AdWords, ale dostawca oprogramowania zaproponował przejęcie tych działań – z obiecanymi lepszymi wynikami. Platforma e-commerce Shoper zapewnia bowiem prowadzenie kampanii AdWords dla działających na niej sklepów, a tym nowo zakładanym oferuje nawet kampanię przez miesiąc za darmo w ramach usługi Sklep z zamówieniami.

Kampania została uruchomiona w sierpniu 2016 r., czyli już pod koniec sezonu letniego. Mimo tego, na każde zainwestowane w kampanię 1000 zł sklep zanotował sprzedaż w wysokości 17 tys. zł. Około 20 proc. sprzedaży było generowane bezpośrednio przez kampanie. Ich efekty wpłynęły na dynamikę wzrostu sklepu – w porównaniu do poprzedniego roku, w 2016 przychody i liczba klientów zwiększyły się trzykrotnie. Sama kampania odpowiada za wzrost o 150 proc.

Wyniki kampanii prowadzonej przez platformę Shoper rzeczywiście okazały się lepsze niż efekty działań prowadzonych przez sam sklep. – Osiągnęliśmy lepsze wyniki, bo często mamy większą wiedzę i doświadczenie w kampaniach AdWords niż właściciele sklepów, którzy prowadzą działania na własną rękę. Trudno się dziwić – odpowiadamy za promocję kilkuset e-sklepów. Dzięki temu m.in. lepiej zarządzamy budżetem, dobierając odpowiednie stawki za kliknięcie – tłumaczy Michał Badora, specjalista SEM w Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania Shoper.

Co dobrze zrobił prowadzący kampanię?

W ramach kampanii promowany był cały asortyment, ale wyższe stawki dostały produkty, które lepiej się sprzedają. Stawki zostały zróżnicowane w zależności od typu zapytania – w sytuacji, gdy ktoś szuka konkretnego modelu produktu, używane są wyższe stawki, jeśli ktoś wpisuje ogólne zapytanie – niższe. W grudniu został włączony również remarketing.

Co dobrze zrobił sklep?

Zagrożeniem dla sklepu było ograniczone jedynie do sezonu wiosenno-jesiennego zapotrzebowanie na produkty ogrodnicze. Przez jeden kwartał roku sklep praktycznie nie miałby zamówień. Żeby uniknąć takiej sytuacji, właściciele sklepu zadbali, by w asortymencie znalazły się produkty całoroczne, takie jak preparaty do roślin domowych czy bakterie do szamba, oraz produkty typowo zimowe – środki czyszczące do kominka.

Michał Badora: Co robić, gdy budżet ogranicza kampanię AdWords

1. Zwykłe reklamy tekstowe - jeśli pojawiamy się często na pierwszej pozycji, to warto przetestować niższą stawkę, bo CTR na drugim miejscu wcale nie musi być niższy, a koszt kliknięcia może znacząco spaść.

2. Kampanie produktowe - jeśli kampania jest ograniczona budżetem i nie mamy więcej pieniędzy do dyspozycji, to również warto obniżyć stawki. Dzięki temu w tym samym budżecie pozyskamy więcej kliknięć i konwersji.

3. Reklamy produktowe – lepiej osobno promować produkty, które sprzedają się regularnie, mogą one mieć wyższe stawki.

4. Wszystkie rodzaje kampanii – warto dostosować stawki do urządzenia, przez które internauci dokonują zakupu. Co prawda wizyty na komórkach często rozpoczynają ścieżkę zakupową, ale jeśli nasz budżet - znów - jest ograniczony, to skupienie się na wyświetlaniu reklam na komputerach i obniżenie stawek na komórkach może przynieść więcej konwersji.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij