Reklama dnia: Jak Burger King zamieszał w Wikipedii

Reklama dnia: Jak Burger King zamieszał w Wikipedii

Spece od marketingu wiedzą dobrze, jak drogi jest czas antenowy w stacjach telewizyjnych. Przekazy reklamowe są skracane do minimum, by ograniczyć wydatki budżetowe. Jednak Burger King przekonał się, że czasem nie warto ograniczać się do minimum.

Pomysł był prosty – skrócić czas spotu, zdziwić odbiorcę, a wszystko przy wykorzystaniu technologii. Marka posłużyła się w tym celu, bardzo popularnym w Stanach, Google Home asystentem.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Google Home to urządzenie, kształtem przypominające szklankę podłączoną do Internetu. Urządzenie można poprosić o wyłączenie światła, o włączenie ulubionej piosenki lub o sprawdzenie definicji jakiegokolwiek wyrazu. Aby zwrócić się do asystenta, należy zacząć od zwrotu „OK, Google” i powiedzieć, czego oczekujemy. Jak wykorzystali to marketerzy Burger Kinga?

W spocie, pracownik fast foodu twierdzi, że 15 sekundowa reklama to za mało, by wymienić wszystkie zalety nowego Whoopera. Zwraca się więc do Google Home „czarodziejskim” zwrotem: „OK, Google, What is the Whooper burger?”.

Dzięki słowom z reklamy, „inteligentny asystent” z automatu sprawdza hasło „Whooper” w Wikipedii, które wcześniej zostało „podrasowane” przez twórców reklamy.

Na początku definicja brzmiała: „Whooper to hamburger sprzedawany przez międzynarodową sieć fast food Burger King i jej australijskiego franczyzobiorcę Hungry Jack’s”. Po modyfikacji przez PR-owców: „Whooper to burger z grillowanym mięsem, w którym jest 100 proc. wołowiny, bez konserwantów i wypełniaczy, z plasterkami pomidorów, cebuli, sałaty, pikli, keczupu i majonezu, podawany w bułce z sezamem”.

O czym zapomniał Burger King?

Marka niestety się przeliczyła. Najpierw użytkownicy domowego asystenta zażartowali z sieci, zmieniając definicję burgera w internetowej encyklopedii. Co w efekcie przyniosło brandowi odwrotny do zamierzonego efekt. Na Wikipedii mogliśmy znaleźć definicje jakoby Whooper miał powodować raka. Google zaś, po trzech godzinach od emisji spotu, zablokował w swych urządzeniach Google Home frazę „Whooper”.

A jak działała reklama? 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij