Nie oszczędzaj na oświetleniu biurowym

Nie oszczędzaj na oświetleniu biurowym

Niewłaściwe oświetlenie podczas pracy prowadzi do wielu schorzeń, które objawiają się m.in. uporczywymi bólami głowy. Jak podaje GUS, oświetlenie niezgodne z zasadami BHP jest przyczyną 20-35% wypadków występujących w przemyśle. Dlatego warto dobrać takie lampy biurowe, które zapewnią pracownikom...

...zdrowie.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Każdy pracodawca ma obowiązek pilnować, aby jego pracownicy mieli w pracy komfort wynikający z właściwego oświetlenia. Jeśli będzie ono niezgodne w Polskimi Normami, to Inspekcja Pracy może nałożyć na firmę karę. Poza tym złe oświetlenie znacząco obniża wydajność pracy.

Złe oświetlenie to słaba praca

Niedostatek światła powoduje znaczny spadek jakości pracy. Ciągły wysiłek, ukierunkowany na intensywne wpatrywanie się np. w monitor komputera, prowadzi do przemęczenia i bólów głowy. Cierpią przede wszystkim oczy, które łatwo mogą wpaść w stan chronicznego „zespołu suchego oka”. Ale nie tylko one są narażone na choroby. Złe doświetlenie może również przyczyniać się do uszkodzenia kręgosłupa i innych urazów mięśniowo-szkieletowych, które pojawiają się, gdy ludzie przyjmują nieprawidłową postawę, starając się czytać przy słabych warunkach oświetleniowych. Z pewnością może to przełożyć się na częstotliwość absencji pracowników. Według danych z badania, przeprowadzonego w 2010 r. przez Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy na próbie 2530 firm, absencja w pracy jest istotną barierą dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego jest niezmiernie ważne, aby zapewnić dobre warunki do pracy, w tym właściwe oświetlenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy światło dziennie nie wystarczy do wykonywania większości służbowych czynności.

Normy oświetlenia

Norma PN-EN 12464-1:2012 określa wymagania, jakie musi spełniać pracodawca w obszarze oświetlenia miejsca pracy. Zależą one od rodzaju pracy i miejsca jej wykonywania. Jeśli chodzi o strefy komunikacji i korytarze, powinny one być doświetlone z natężeniem 100 lx, schody, schody ruchome i chodniki – 150 lx, recepcja – 300lx, segregowanie i kopiowanie itp. wymaga 300lx, pisanie ręczne, obsługa klawiatury, czytanie, przetwarzanie danych, pokoje spotkań i konferencji – 500lx, szatnie, umywalnie, łazienki, toalety – 200lx, hole wejściowe – 100lx, przy czym w hotelu – 200 lx. W nowej normie nacisk został też położony na wskaźnik olśnienia. Aby uniknąć przykrego dla oczu odbicia światła, należy stosować specjalne konstrukcje lamp, a także daszki osłaniające przed światłem słonecznym. Trzeba pamiętać, że dla pracowników kłopotliwe może być zbyt intensywne oświetlenie, dlatego warto ich zapytać o subiektywne odczucia. Obliczenie wartości olśnienia czy poziomu luminacji wymaga nieco czasu i specjalistycznej wiedzy, dlatego warto zlecić badania pomiaru światła specjalistom. Zaświadczenie z takiego badania będzie istotnym dokumentem w razie kontroli PIP, a nam da pewność, że dobrze zadbaliśmy o miejsce pracy swoje i swoich pracowników.

Projektowanie strefy oświetlenia

Art. 207 § 2 Kodeksu pracy mówi, że pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Dlatego należy zadbać o właściwy projekt miejsc oświetleniowych. Przy projektowaniu należy zwrócić uwagę na kilka czynników: otoczenie świetlne, rozkład źródeł światła sztucznego, natężenie oświetlenia (według ww norm), a także olśnienie. Projektant musi wziąć pod uwagę liczbę i ustawienie okien, liczbę biurek komputerowych, liczbę potrzebnych źródeł światła i charakter pracy. Przy doborze lamp powinien pomyśleć, gdzie umieści źródło światła rozproszonego, a gdzie kierunkowego – nastawionego na wyodrębnienie przedmiotu czy osoby. Jeśli oświetlenie jest projektowane dla sali konferencyjnej, to trzeba pamiętać, że lampy sufitowe będą potrzebowały dodatkowego sterowania. Jednym z najlepszych wynalazków, usprawniających pracę precyzyjną, w trakcie której musimy wytężać wzrok, patrząc na detale i szczegóły, jest lampa ze szkłem powiększającym (np. firmy AJ Produkty).

Strefa oświetlenia jest bardzo ważna dla zdrowia pracowników, jak też dla kondycji przedsiębiorstwa. Dlatego warto poznać najnowsze wytyczne oświetleniowe i dostosować do nich przestrzeń biurową.

Ustawienie laptopa a oświetlenie – co zrobić, aby były kompatybilne

  • Jako dopuszczalną wartość eksploatacyjnego natężenia oświetlenia (Em) na stanowisku z monitorem ekranowym przyjęto 500 lx.
  • Projektant przy wyborze lampy oświetleniowej musi unikać olśnień odbiciowych. Ważne jest, aby ekran laptopa czy komputera nie był ustawiony przodem do okna.
  • Wybierz lampę z nieprzezroczystym abażurem, tak aby światło nie odbijało się i nie raziło w oczy.
  • Jeśli w pracy masz przy komputerze ostre jarzeniówki, to koniecznie poproś o ich wymianę. Oczy to organ bardzo delikatny i nie można ich eksploatować.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij