NowyMarketing podsumowuje rok 2017: Video (Cz. 1)

NowyMarketing podsumowuje rok 2017: Video (Cz. 1)
O podsumowanie roku 2017 w kategorii video poprosiliśmy specjalistów. Na nasze pytania odpowiedzieli eksperci z polskich agencji, domów mediowych i firm specjalizujących się w video marketingu. Zapraszamy do lektury.
O autorze
18 min czytania 2018-01-05

fot. unsplash.com

1. Sergiusz Geller, Video Planning Buying Director, Havas Media Group
2. Agata Marcinkowska, Motion Designer w Agencji VMR
3. Wojciech Hołysz, CEO Filmpoint Sp. z o.o.
4. Mateusz Ciećwierski, Group Account Manager, GoldenSubmarine
5. Robert Widomski, Kierownik Marketingu i Sprzedaży, Wytwórnia Filmów Kalina
6. Rafał Kowalczyk, Account Manager IMAGINE
7. Andrzej Goleta, Digital Marketing Specialist w agencji interaktywnej Adexon
Drugą część podsumowania w kategorii video przeczytasz tu >

Sergiusz Geller
Video Planning Buying Director, Havas Media Group

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Najważniejszy sukces 2017

Rosnąca rola wideo w planach marketingowych klientów w odpowiedzi na spadającą popularność telewizji linearnej, której to czas konsumpcji w grupie komercyjnej zmalał o przeszło 5%.

Największa porażka 2017

Pojawiające się w dalszym ciągu problemy YouTube z kontekstem, w jakim umieszczane są reklamy. To w zdecydowany sposób wpływa na postrzeganie tego serwisu i finalnie może dać przewagę serwisom z contentem premium, który jest bezpieczny dla reklamodawców.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Najważniejsza zmiana w 2017

Po wprowadzaniu w zeszłym roku Stories w ramach Instagrama, w tym roku zdecydowano się na wprowadzenie do nich reklam video. Jest to ogromny potencjał zasięgowy z globalną liczbą użytkowników przekraczającą 150 mln osób.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Bardzo ciekawym zjawiskiem w 2017 roku był rozwój wszelkich serwisów SVOD, w tym rosnąca popularność Netflixa, ale również nowa odsłona serwisu Player, który w tym momencie będzie oferował – poprzez tą formę dystrybucji – dostęp do chyba najciekawszego spektrum kanałów.

Najciekawsze trendy w 2017

W tym momencie możemy na rynku video wyróżnić dwa główne trendy: rosnącą rolę zakupu programatycznego, który daje niesamowite korzyści reklamodawcom dzięki szerokim możliwościom targetowania oraz optymalizacji kampanii, a także coraz istotniejszą rolę wskaźnika viewability.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Brak panelu single source w dalszym ciągu utrudnia rozwój rynku video w takim stopniu, w jakim byłoby to możliwe po jego pojawieniu się. Należy jednak pamiętać, że narzędzia do optymalizacji szeroko rozumianej komunikacji video są coraz bardziej doskonałe, a dzięki zakupowi programatycznemu jesteśmy w stanie w sposób precyzyjny docierać do osób, które w mniejszym stopniu konsumują telewizję linearną.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Z całą pewnością miarą sukcesu są nagrody, więc warto byłoby tu powiedzieć o chociażby wszystkich laureatach nagród Effie.

Z punktu widzenia kreatywnego, ciekawą akcję planuje przeprowadzić jeszcze w tym roku PKO BP. Wyróżnienie się na obecnym rynku jest bardzo trudne, a akcja polegająca na obecności jednej marki przez cały dzień na jednej z głównych anten telewizyjnych, na pewno ten efekt zapewni. Dodatkowo jest to dobry przykład kampanii crossmediowej, angażującej w sposób realny użytkowników.

Ocena obecnej kondycji branży

Według raportu IAB rynek digital w 2016 roku zamknął się wzrostem wydatków o 14,4%. IH 2017 roku w porównaniu do IH 2016 zanotowało wzrost wydatków o 7,7% co oceniamy pozytywnie pomimo niższej dynamiki, która powinna być istotnie wyższa w drugiej części roku. Sam rynek video rozwija się bardzo dynamicznie ze względu na rosnącą ilość dobrej jakości inventory. Szacujemy, że wydatki rok do roku w sektorze video powinny być wyższe o ok. 20%.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Kluczowymi aspektami będzie dalszy rozwój automatyzacji procesu zakupu, coraz ciekawsze możliwości targetowania, chociażby przy wykorzystaniu video w mobile’u. Z całą pewnością gorącym tematem w dalszym ciągu będzie viewability.

Jednocześnie spodziewałbym się dalszego wzrostu sektora video, choć zapewne na poziomie niższym, niż w roku bieżącym. Katalizatorem dla dalszych wzrostów byłby z całą pewnością wspólny panel z telewizją linearną.

————————————————-

Agata Marcinkowska
Motion Designer w Agencji VMR

Najważniejszy sukces 2017

W reklamach coraz rzadziej produkty i marki przedstawiane są dosłownie. W samym przekazie nie jest najważniejsza prezentacja produktu i producenta, a przede wszystkim pozytywne oddziaływanie na społeczeństwo, moralne benefity i efekty zmian na lepsze w makroskali. Można odczuć oddziaływania CSR wplecione w reklamy, które z założenia nie posiadają metki spotów społecznych. Jest to odczuwalne jeszcze bardziej niż w zeszłym roku. Świeżym przykładem może być spot świąteczny Marks&Spencer.

Coraz odważniej poruszane są też poważniejsze tematy jak fake newsy, post-prawdę czy zmiany klimatyczne.


Największa porażka 2017

W tym roku znalazło się kilka spektakularnych video-porażek. Była reklama Pepsi z udziałem Kendall Jenner, mająca być głosem pokoju. Była reklama Dove odebrana przez widzów za rasistowską. Był również spot Ministerstwa Zdrowia z królikami w roli głównej. Coraz szybsza i intensywniejsza krytyka dostarczana poprzez social media wpływa na szybką reakcję twórców. Niestety mimo, iż storytelling staje się coraz popularniejszy a reklamy atrakcyjniejsze i ciekawsze, niektórzy ciągle przekraczają granicę dobrego smaku.

Najważniejsza zmiana w 2017

Najważniejsze zmiany to m. in. popularyzacja i zwiększenie dostępności odbiorników 4k. Pojawiły się również kamery kręcące w rozdzielczości 8k. Video staje się też coraz bardziej interaktywnym i zróżnicowanym medium z coraz popularniejszą funkcją VR.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Warto wspomnieć tutaj 25 edycję Camerimage – festiwalu, na którym prezentowane są najnowsze nowinki technologiczne z zakresu video, prowadzone są tam rewelacyjne seminaria i warsztaty z najważniejszymi współcześnie operatorami i mistrzami kina. Wspaniałym wydarzeniem był ponowny przyjazd Davida Lyncha, twórcy Twin Peaks, serialu, którego tegoroczny długo wyczekiwany nowy sezon okazał się wielkim sukcesem.

Najciekawsze trendy w 2017

Video w zasadzie zawładnęło portalami społecznościowymi. Coraz popularniejsze stały się Stories publikowane na Instagramie, gify zalewają całego Facebooka. Większość contentu w tym momencie to animacje od najprostszych, po naprawdę zaawansowane produkcje. Coraz więcej technik pojawia się w reklamach, sprawiając, że nie wszystko wygląda już tak samo, sięga się od animacji poklatkowych, rysunkowych i szeroko pojętych 3d. Czasami ciężko jest odróżnić reklamy od wysokobudżetowych produkcji rodem z Hollywood.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Przede wszystkim otworzenie się na nową, wirtualną rzeczywistość bazując na dostępnych obecnie urządzeniach i kanałach dystrybucji. Z pewnością wyzwaniem jest dotarcie do widzów z VRem (w mniejszych i większych kampaniach) przy założeniu, że nie każdy ma możliwość odtworzenia treści poza urządzeniem mobilnym czy słabszej generacji notebookiem. Na szczęście potrzeba jest matką wynalazków i obecnie przy pomocy łączenia technik i eksperymentowania można w produkcjach wysoko i niskobudżetowych przemycić rozszerzoną rzeczywistość.


Najciekawsza kampania/akcja 2017

Kampanie, które cieszyły się sukcesem i zainteresowaniem jak np. młodzi bogowie czy seria allegro kontynuowały tworzenie ciekawych oryginalnych spotów. Mam wrażenie jednak, że brakowało czegoś świeżego ciekawego na polskim rynku medialnym. Ciekawymi zagranicznymi kampaniami była kampania Ikei, Human Catalogue:

czy wspomniana już przeze mnie wcześniej wieloplatformowa, surowa w wyglądzie kampania New York Times.

Reklama wyświetlana podczas tegorocznych Oscarów, odniosła ogromny sukces i niesamowity zasięg.

Ocena obecnej kondycji branży

Jest silna i długo taką pozostanie. Mam tylko nadzieję, że klienci będą darzyć większym zaufaniem twórców, a dzięki temu przybywać będzie więcej zachwycających obrazem i zapadających na długo w pamięć filmów.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Telewizja 4K prawdopodobnie będzie zyskiwała coraz większą popularność. Już w tym roku zaczęto transmitować mecze ligi mistrzów na kanale nadającym w rozdzielczości 4K. W przyszłym roku czekają nas dwa duże wydarzenia sportowe: zimowe igrzyska olimpijskie oraz piłkarskie mistrzostwa świata. Obie te imprezy będą transmitowane w rozdzielczości 4K, co stwarza zapotrzebowanie na content marketing właśnie w tym formacie. VR również gromadzi coraz szersze grono odbiorców i ma coraz szerszy zakres możliwości. Możliwe, że niedługo będziemy mogli nie tylko grać ale i oglądać koncerty, czy podróżować w wirtualnej rzeczywistości.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Upowszechnianie telewizji 4K sprawia, że przygotowanie contentu marketingowego w FullHD może stać się w dużej mierze niewystarczające. Trzeba będzie odświeżyć swoje zaplecze sprzętowe, wymienić maszyny do montażu na takie, które udźwigną ciężki materiał, jednym słowem będzie to ciężki rok dla naszych kieszeni hehe.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Myślę, że w dalszym ciągu w kampaniach poruszane będą poważne tematy. Nie marka czy produkt zajmujące główną rolę a przekaz i poruszanie emocji, dzięki którym ludzie kojarzą je nie tylko z reklamy, ale i z przywoływanych przez nie określonych emocji.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę: spadek cen na sprzęt audio-video, wersje konsumenckie zaawansowanych kamer i DSLR. Przykład z podwórka: Wejście na rynek Panasonic Lumix GH5 w atrakcyjnej cenie, co otworzyło drogę dla video-amatorów – teraz już pro operatorów, sprzedających materiały w slowmotion / 4K. Co za tym idzie videofilmowanie jest spopularyzowane i wyszło poza grono „uprzywilejowanych” czytaj, majętnych osób. Teraz sprzedawanie materiałów dobrej jakości jest na wyciągnięcie ręki – całkiem dosłownie, bo i jest to obecnie konieczność (czytaj wyżej). Idąc dalej tym tropem, należy wskazać na szereg premier w branży mobilnej. Ówczesne flagowce (a nawet nie) posiadają wbudowaną zaawansowaną optykę, umożliwiającą nagrywanie 4k/slowmotion, a także szereg aplikacji gotowych na to, by nadać „filmowy look” naszym produkcjom stworzonym telefonem komórkowym. Oczywiście prym wiodą te aplikacje, które potrafią zmienić wygląd naszego, na wskroś cyfrowego filmiku na bardziej analogowy (sic!) – po co zmieniać ideały 😉

————————————————-

Wojciech Hołysz
CEO Filmpoint Sp. z o.o.

Najważniejszy sukces 2017

Ciężko wskazać palcem jeden, największy sukces branżowy w 2017 r. Na pewno złotym strzałem była kampania Carlsberga, która ujrzała światło dzienne krótko po kolosalnej wpadce Pepsi (o której w kolejnym punkcie). Carlsberg opowiedział zasadniczo dokładnie tę samą historię, ale zrobił to wzorowo, pokazując jak skrajnie różni ludzie mogą się dogadać przy piwie.

Największa porażka 2017

W kontekście przeprowadzonych kampanii video, do poważniejszych niewypałów zaliczam na pewno spot Pepsi z udziałem Kendall Jenner. Groteskowy sposób przedstawienia protestów ulicznych w Stanach Zjednoczonych (które w owym czasie odbywały się regularnie) i sprowadzenie ich do banału to podręcznikowy przykład strzału w kolano. Jest to zarazem case na nieudaną kampanię stworzoną przez wewnętrzny team kreatywny. Ciężko powiedzieć czy to brak dystansu lub zafiksowana perspektywa na własny produkt, czy powód jest inny, ale jest to kolejny taki przykład w ostatnich latach.

Najważniejsza zmiana w 2017

Największą zmianę przypisuję największemu graczowi video – YouTubowi. Po raz pierwszy w historii marka zmieniła wygląd serwisu oraz logo. Zmiany w kolorystyce, układzie i funkcjonalności miały poprawić ogólne wrażenia podczas korzystania z serwisu. Jak wyszło? No, to już pozostawiam indywidualnej ocenie. 🙂

Najważniejsze wydarzenie w 2017

To co działo się na rynku mediów w digitalu. Zarówno Facebook zanotował kolejne wpadki związane ze źle liczonymi metrykami, które wysysały budżety reklamowe de facto nie przynosząc wyświetleń. Wprowadzili nową metryką Dwell Time i dalej szukają jak obejść ten temat, żeby firmom wydawało się, że jest lepiej niż w rzeczywistości. Dodatkowo wszystkie Fanpage mają systematycznie ścinane organiczne zasięgi, które w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zejdą do zera. YouTube z kolei zaliczył szereg wpadek związanych z reklamami wyświetlającymi się przy treściach zawierających przemoc lub propagandę terrorystyczną, co zaowocowało wycofaniem dużych budżetów reklamowych globalnych marek. Reklamodawca coraz mniej może ufać zasięgom tych gigantów.

Najciekawsze trendy w 2017

Jakość video ponad ilość. Coraz więcej firm wypuszcza materiały video, a co za tym idzie, konkurencja mocno wzrosła. Wyższa jakość filmów wideo znacząco wybijała się ponad resztę. Cechowało je większe zaangażowanie i dawało lepsze wyniki w morzu cyfrowych treści. Ponadto, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wysokiej jakości treści wytrzymają próbę czasu, co oznacza, że dostarczą wyższy zwrot z inwestycji, pracując na naszą korzyść przez wiele lat. Ergo, treść, storytelling i przysłowiowe ‘heart or humor’ są zdecydowanie więcej warte niż hurtowe wypuszczanie treści video.

Najważniejszy w tym nadal jest nacisk na storytelling. Od wieków opowiadanie historii było najpotężniejszym narzędziem komunikacji znanym człowiekowi. Ostatnie badania pokazały, że opowiadanie historii faktycznie angażuje nasz mózg i wyzwala emocje lepiej niż cokolwiek innego.

Kiedy więc tylko można splatać historie z materiałami marketingowymi, powinniśmy to robić. Istnieje większe prawdopodobieństwo wzbudzenia emocji i skuteczniejszego przyciągania uwagi konsumentów.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Wyzwanie pozostaje od pewnego czasu takie samo – edukacja i zwiększanie świadomości polskich firm w obszarze video marketingu. Samo pojęcie uformowało się nie tak dawno temu, stąd wiele firm nie jest jeszcze przekonana, co do słuszności dość wysokiej inwestycji finansowej w takie działania. Widzimy jednak ciągłą poprawę sytuacji, gdyż w większości przypadków nasi klienci po realizacji jednego materiału video, wykazują chęć dalszej aktywności w tym obszarze widząc potencjał filmu w marketingu.

Z drugiej strony wyzwaniem 2017 roku było dopasowanie video do kanału dystrybucji. Sposoby konsumowania treści, jak i sam ich format, różnią się drastycznie w zależności od medium. Czasy kiedy jeden materiał mógł być wykorzystany we wszystkich kanałach dystrybucyjnych już dawno minęły. 2017 był tego najlepszym przykładem, wymuszając adaptację do tej sytuacji.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Mówiąc o najciekawszych kampaniach 2017 roku, nie sposób nie wspomnieć o video, które zaserwowało nam PlayStation Japan na początku tego roku. Film pod tytułem “Gravity Cat”, promujący grę Gravity Rush 2 powinien stanowić definicję słowa kreatywność.Po pierwsze reklama jest spójna z promowanym produktem i jest swojego rodzaju explainerem. Po drugie, sukces reklamy, pokazuje, że warto stawiać na ryzyko i odważne pomysły. Po trzecie, efekty specjalne, które stoją na najwyższym poziomie. A jako wisienka na torcie – uroczy kociak.

Ocena obecnej kondycji branży

W Polsce branża wideo kwitnie. 2017 był swego rodzaju rokiem przełomowym pod względem jakości kampanii i wypuszczanych materiałów, jak i poziomu wiedzy z zakresu wykorzystania materiałów video. Zanosi się na to, że marki, które zdążyły nauczyć się jak wykorzystywać video, mają przed sobą ułatwione zadanie w zbliżających się latach, podczas gdy konkurencja będzie je musiała gonić.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Do jednej z najistotniejszych zmian, która została zapowiedziana na 2018 jest zrezygnowanie przez YouTube z nieprzerywanych 30 sekundowych reklam, które pojawiały się przed filmami. Co to oznacza? Najprawdopodobniej duży wzrost popularności krótkich 6-sekundówek, znanych jako “bumper ads” w porównaniu do 15 i 20-sekundowych reklam, które możemy pominąć. Kto wie, może Twitter nie powinien był kasować Vine’a!

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Adaptacja i wykorzystanie nowych technologii. Po VR i filmie 360 wygląda na to, że zwycięzcą będzie AR zaadaptowany m.in. w najnowszym iPhone. Mimo wszystko, póki co jest to drogi eksperyment kierowany do małego grona odbiorców, więc nie do wdrożenia dla masowej publiki.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Jeszcze większej dominacji contentu video w sieci oraz w strategii marketingowej firm. Szacuje się, że na przestrzeni 4 lat video będzie stanowić 80% całego ruchu w internecie. Nic dziwnego, skoro prowadzi do większych wyników sprzedażowych firm korzystających z video marketingu. Wzrost popularności zauważamy również wśród transmisje live, które będą stanowić 13% całego ruchu video i w nich także upatrujemy dużą szansę na rozwój, szczególnie w komunikacji B2B i szkoleniach.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Coraz więcej firm w Polsce stawia odważne kroki w promowaniu swoich marek. Coraz więcej pojawia się filmów nijak podobnych do miałkich, bezpiecznych produkcji przypominających korpofilmy lub reklamy proszku do prania. Skoro coraz trudniej o zasięg organiczny trzeba zwrócić uwagę na to, żeby kampania była odważna, przemawiała do emocji i miała szansę być poniesioną dalej przez klientów. Trzeba mieć większe jaja mówiąc kolokwialnie i wzorować się na bardziej dojrzałych rynkach reklamowych, gdzie reklamy są dużo bardziej odważne od tych na polskim rynku.

————————————————-

Mateusz Ciećwierski
Group Account Manager, GoldenSubmarine

Najważniejszy sukces 2017

Aparat w smartphone’ach, który nie jest dodatkiem, ale często głównym driverem zakupu. Widać, że producenci także skupiają się na nim w swoich kampaniach. W tym roku tym bardziej można uznać to za sukces, bo jest on związany podniesieniem poprzeczki jakościowej w social mediach, z większą ilością robionych filmów czy zdjęć, z relacjami na żywo. Telefon, nasza prawa ręka, staje się świetnym narzędziem dla profesjonalnych twórców, ale i także tych amatorskich, którzy mogą tworzyć co raz lepsze materiały.

Największa porażka 2017

Nie przywołując konkretnych potknięć czy niepowodzeń, za największą porażkę mogę uznać powielanie schematów i wtórność. I nie dotyczy to tylko 2017 roku. Z jednej strony niemalże sztuczne wywoływanie wzruszenia czy wzbudzanie emocji na zawołanie w filmach, z drugiej zaś bezpodstawną i ślepą wiarę w zasięgi influencerów i umieszczanie swoich produktów w możliwie każdej nieprzemyślanej konfiguracji.

Najważniejsza zmiana w 2017

Popularyzacja live streamingu w mediach społecznościowych do tego stopnia, że najwięksi gracze – Facebook i Instagram opierają na tym swoje strategie dotarcia do konsumentów. Jesteśmy dzięki temu z nimi wszędzie i ochoczo zapraszamy ich do naszego świata. Czy to jest zmiana na lepsze? Trudno powiedzieć, z pewnością oceni to historia.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Myśląc o polskim rynku – launch Showmax, który staje się godnym konkurentem dla Netflixa oraz wzrost produkcji oryginalnych dużych platform video. Showmax pokazuje, że można, wytycza nowe standardy, przejmuje niektóre formaty z Internetu czy zza Wielkiej Wody i stara się je adaptować na rodzimym poletku. Raz lepiej, raz gorzej, ale doceniajmy tych, co próbują. Duży plus także za samą kampanię launchującą Showmaxa, która wyszła poza clutter.

Najciekawsze trendy w 2017

Sprzedawanie emocji. Handel tak nienamacalnym „towarem” jest bardzo skomplikowany, łatwo wpaść we własne wnyki, ale jest bardzo atrakcyjny. Mniej ważne staje się co sprzedajesz, ważne łapało za serce.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Niewątpliwie, jak co roku, najtrudniejszym wyzwaniem dla twórców jest utrzymanie atencji widza. Mamy coraz więcej bodźców, komunikatów, które przykrywają otaczający ze wszech stron coraz lepszy content video. Trudno jest się wyróżnić, zainteresować widza, nie wspominając o skłonieniu do interakcji, ale nie jest to niemożliwe.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Osobiście oczarowała mnie ostatnio kampania The missed speceflight dla Samsunga. Dobrze wyważona, gdzie emocje i technologia grały w jednej drużynie. Dodatkowo to świetna historia, o której pewnie mało kto słyszał. O przełamywaniu granic, o realizacji tego, co wydaje się niemożliwe. Inspirująca akcja.

Ocena obecnej kondycji branży

Jest dobrze, nie psujmy tego. Cieszy to, że powstaje coraz więcej produkcji o naprawdę dobrej jakości. Że stale podnosimy wzajemnie sobie poziom. Obraz, także ruchomy, już dawno wygrywa ze słowem. Ciekawe co w przyszłości zwycięży tego pierwszego.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Telewizje internetowe i platformy VOD nabiorą na sile i zwiększą swój udział w rynku. Telewizja nie upadnie, tak jak nie upadła prasa mimo szumnych zapowiedzi. Jeżeli telewizje znajdą odpowiedź na rosnącą popularność oryginalnych produkcji, seriali czy programów takich graczy jak Netflix czy Showmax, to znajdą swoje miejsce i swoich zwolenników.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Jak jeszcze trafniej dobierać content do nośnika czy kanału komunikacji. Wciąż jeszcze praktykuje powielanie kopii emisyjnych – telewizyjnych czy dłuższych formatów internetowych. Zmienia się sposób konsumowania przez użytkowników materiałów video. Szybko, w autobusie, na telefonie, w domu na tablecie przed kolacją – urządzenia mobilne stają się główną platformą do oglądania online video. Musimy zastanowić się, jak jeszcze lepiej wykorzystać natywne możliwości smartphone’a. Jak produkować i przerabiać materiały pod dedykowane platformy czy urządzenia.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Rozwoju VR. Już ten rok pokazał, że nie jest to tylko zabawka dla gamerów. Wciąż jednak brakuje mi wykorzystania technologii w wielu aspektach i jej spopularyzowania. Na pewno w segmencie rozrywkowym czy sportowym jest na to miejsce. Nie chciałbym aby VR podzielił los np. beaconów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Na dobre historie, opowiedziane za pomocą ruchomych obrazów. Ich nigdy za wiele. 🙂

————————————————-

Robert Widomski
Kierownik Marketingu i Sprzedaży, Wytwórnia Filmów Kalina

Najważniejszy sukces 2017

Największym sukcesem 2017 było niewątpliwie otwarcie się klientów na inny typ video niż typowy product placement, czy też opowiadanie o firmie z perspektywy taśmy produkcyjnej. Storytelling – to jest to, co święciło sukces w 2017. Budowanie więzi odbiorcy z marką poprzez emocje. Kiedy oglądasz filmy Allegro, czy film o „Najtrudniejszej Branży Świata” firmy Adar to tym, co się najbardziej wtedy liczy, jest właśnie poryw emocji … i są to emocje autentyczne.

Największa porażka 2017

W naszym odczuciu jako producenta to video 360°. Z naszej perspektywy nie było żadnego zainteresowania tą formą video, odebraliśmy to jako chwilową modę a nie trend w produkcji video.

Najważniejsza zmiana w 2017

Rozwijanie przez YouTube’a reklam w formatach typu Bumper Ads – niepomijalne 6 s. wideo. Jak także spoty trwające 15 i 20 sekund z przyciskiem „Pomiń”. Akurat takie działania dają nam jako producentom wideo olbrzymie pole do popisu … w ciągu 6 sekund musimy zainteresować odbiorcę na tyle, by chciał zobaczyć nasz film i dowiedzieć się, jakie jest zakończenie.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Coraz więcej eventów, warsztatów, spotkań branży video, na których można podyskutować, nawiązać kontakty – Filmteractive, Marketing Progress, Mixx Awards, VideoWars, itp.

Dla Wytwórni Filmów Kalina takim wydarzeniem było RemaDays 2017, byliśmy totalną egzotyką pośród stoisk z gadżetami, a jednak nawiązaliśmy ciekawe kontakty, które zaowocowały produkcjami filmowymi. Odwiedzający byli zaskoczeniu naszym stoiskiem, ale z drugiej strony ucieszyli się, że jesteśmy i że mogą porozmawiać o video marketingu.

Najciekawsze trendy w 2017

Dalszy rozwój Influence marketingu. Odejście od „gwiazd”, liderów opinii publicznej na rzecz mniej znanych influencerów, inaczej rzecz ujmując agencje zaczęły dostrzegać potencjał w rozbiciu budżetu na dwudziestu mniej znanych o mniejszym indywidualnym zasięgu, ale o szerszej grupie docelowej, niż na inwestowaniu w znanego o dużej, ale określonej grupie odbiorców. No i oczywiście dalszy rozwój content video.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Przekonanie klientów do inwestycji w JAKOŚĆ video … Czyli zaufanie Wytwórni Filmowej na każdym etapie produkcji. Nie otrzymujemy już gotowych koncepcji scenariuszy z agencji obsługujących klienta, tylko sami w porozumieniu z agencją je tworzymy.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Najciekawsza Akcja 2017? „Najtrudniejsza branża świata”. Ponad 3 miliony wyświetleń na Facebooku, ponad milion na YouTube, pierwsze miejsce na karcie „Na czasie” na YouTube, główne strony wszystkich najważniejszych portali informacyjnych i branżowych oraz przede wszystkim dziesiątki komentarzy od kierowców, którzy dostrzegli w filmie ich własny codzienny trud w pracy zawodowego kierowcy. Wszystko to dokonał jeden film o branży logistycznej firmy ADAR. To niewątpliwie jedna z najciekawszych akcji roku 2017.

Ocena obecnej kondycji branży

Branża video aktualnie jest w „natarciu”, powstają niezliczone studia filmowe, a agencje reklamowe w swoich strukturach otwierają działy video. Umożliwia to coraz łatwiejszy dostęp do amatorskiego sprzętu filmowego oraz dostępność oprogramowania do postprodukcji.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Przystosowanie video do odbioru w mobile, nie tylko czasu odtwarzania, ale głównie formatu wyświetlania tak, by na smartfonach wyświetlane było w pionie. Z praktycznego punktu widzenia pionowe wideo nie ma większego sensu, przecież otaczają nas szerokokątne monitory i telewizory. A jednak, będziemy zmuszeni do produkcji wertykalnego wideo, bo tak będą je oglądać użytkownicy w 2018 roku.

Użytkownicy smartfonów widzą coraz bogatszą ofertę obrazów audiowizualnych i chcą z niej korzystać, przy wyborze nowego urządzenia dbają o jak najlepsze parametry do oglądania wideo: przekątna ekranu, rozdzielczość. To nakłada na producentów wideo odpowiedzialność za jakości materiałów wideo. Odbiorcy szukają materiałów w jakości HD (720p), a także jeszcze wyższej, czyli w Full HD (1080p).

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Głównym wyzwaniem dla branży video będzie przekonanie klientów, że byle jakie video nie zapewni im sukcesu. A technicznym wyzwaniem będzie tworzenie materiałów w technice 4K.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Najważniejsze to rozwinięcie storytellingu. Otwarcie się klientów na video angażujące odbiorcę.

Już nie tylko treść, ale i forma i jakość video contentu będą miały znaczenie.

Firmy będą komunikowały się z otoczeniem poprzez publikowanie coraz większej i różnorodnej treści video na własnych kanały (video content, storytelling, reportaże, firmy wizerunkowe, video instrukcje, Live video streaming, itp.). Nadal 60 sekund będzie mówiło więcej niż 1000 słów…

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Klienci muszą zwracać uwagę na studia i wytwórnie filmowe pod kątem ich sprawności obsługi, profesjonalizmu i doświadczenia. Coraz więcej klientów decyduje się tworzyć kreacje wideo oraz całe kampanie wideo z pominięciem agencji reklamowych – a bezpośrednio w domach produkcyjnych z własnym działem kreacji.

Jeśli klient potrzebuje jedynie filmu oraz promocji filmu w Internecie, ma na to pomysł i nie potrzebuje doradców marketingowych, to takie podejście jest na pewno dużo tańsze. Własne działy kreacji domów produkcyjnych umożliwiają stworzenie kreacji „z oglądaniem się” na budżet – lepiej zoptymalizowanych budżetowo.

Klienci bardzo często mogą pracować nad filmem z samym producentem lub reżyserem co często owocuje produkcjami odważniejszymi i niestandardowymi.

————————————————-

Rafał Kowalczyk
Account Manager IMAGINE

Najważniejszy sukces 2017

Trochę nietypowo, sukcesem roku jest dla mnie nagranie z występu na żywo zespołu The Academic. Grupa zmodyfikowała swój utwór „Bear Claws” w taki sposób, aby wykorzystując małe opóźnienie, jakie pojawia się w fejsbukowych relacjach na żywo, móc wykonać piosenkę w oparciu o sample. Tak powstała wersja Live Looper Version, która zespołowi przyniosła trochę sławy, a Facebookowi nieco więcej chętnych na jego nową usługę.

Największa porażka 2017

Reklama Pepsi z Kendall Jenner jest przykładem przepalania budżetu na kampanie głoszące puste hasła. Klienci coraz lepiej wyczuwają fasadowość, dlatego nie warto podążać ślepo za trendem poprawności politycznej, atakować zewsząd radosnym multikulti i pokrzykiwać „peace”, niczym na wyborach miss. Razi więc ta nienaturalność, powierzchowność i działanie obliczone na dotarcie do jak największej grupy ze wszelką cenę. Do idei symbiotycznej różnorodności odnosi się także IKEA w reklamie, w której jest ona jednak nienachalna i stanowi zaledwie dyskretne tło (patrz: najciekawsza kampania 2017).

Najważniejsza zmiana w 2017

Wraz z rosnącym udziałem treści wideo, wzrasta też intensywność walk o udziały w rynku. Dlatego bez wątpienia istotną zmianą jest odseparowanie użytkowników Facebooka od materiałów dostarczanych z zewnątrz, np. z YouTube albo Vimeo. Jedno kliknięcie więcej z pewnością przełoży się na ruch, jednak nie sądzę, aby spowodowało bojkot czy odwrót od jednego z wymienionych. Ot po prostu – kolejna zmiana w ponowoczesnym świecie, do której użytkownicy muszą się przyzwyczaić.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Niezmiennie ważnym wydarzeniem jest stopniowy zwrot w kierunku filmów 360 o oraz VR. W mijającym roku dołożono kolejną cegiełkę, umożliwiając użytkownikom telewizorów oglądanie sferycznego wideo bez konieczności zakładania gogli.

Najciekawsze trendy w 2017

Bardzo zauważalnym trendem jest wzrost zainteresowania streamingiem na żywo. Usługa dostępna od dawna w tym roku rozpowszechniła się na tyle, że mogliśmy obserwować wysyp amatorskich relacji w czasie rzeczywistym, zarówno z imprez czy koncertów, jak i nawet z różnych sejmowych zakamarków.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Widzowie są coraz bardziej niecierpliwi i wymagający. Dlatego bez wątpienia trudnym wyzwaniem było (i nadal jest) tworzenie treści wartościowych merytorycznie oraz wysokiej jakości. O ile ten drugi element łatwo zmodyfikować inwestując w lepszy sprzęt i/lub zwiększając budżet na postprodukcję, o tyle w przypadku merytoryki często zwyczajnie trudno zmieścić się w coraz krótkim czasie.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Na przeciwnym biegunie do wspomnianego wcześniej Pepsi znajduje się IKEA i jej kampania The Blue Bag z okazji 30-lecia słynnej niebieskiej torby. Bez wielkiego patosu i zadęcia, za to z odrobiną dystansu i humoru. Przekazuje za pomocą prostego symbolu, że od kilkudziesięciu lat marka jest obecna w życiu milionów ludzi, a prezentowane obrazy wywołują mimowolny uśmiech na twarzy i nie irytują.

Jednak nie mógłbym pominąć w tym miejscu innej produkcji, tym razem Apple, z okazji WWDC 2017.

Bo bez dwóch zdań warto na koniec roku odnotować tę tragikomiczną wizję życia na świecie ogarniętym cyfrową apokalipsą.

Na polskim rynku natomiast liderem jest Allegro, które ponownie udowadnia, że można snadnie zaprezentować wzruszające historie oraz połączyć je z budowaniem świadomości marki.

Ocena obecnej kondycji branży

Popularyzacja treści wideo i umocnienie pozycji Facebooka czy YouTube jako „submediów” będących źródłem informacji czy rozrywki, sprawiły, że planując kampanie, nie sposób nie liczyć się przynajmniej z tymi dwoma wymienionymi. Dodatkowo zwiększający się udział urządzeń mobilnych pozwala przypuszczać, że w najbliższych latach nie tylko nic nie zagrozi branży, lecz także będzie przeżywać dalszy rozkwit.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Wraz z przyrostem w sektorze mobile, zachodzić będzie coraz więcej zmian wymuszających wręcz myślenie o użytkownikach smartfonów w pierwszej kolejności. Czeka więc nas wszelka optymalizacja (czas trwania, rozmiar, format) oraz konieczność zmiany perspektywy w projektowaniu kampanii.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Z pewnością ciekawym wyzwaniem będzie wideo 180 o, które może być ważnym rozszerzeniem tradycyjnej narracji i jednocześnie odcięciem kuli u nogi, jaką jest pozostałe 180 o, na którym wg badań skupia się niewielu widzów, a które to nastręcza dodatkowych trudności. Wyzwaniem będzie również dostosowywanie treści wideo do proporcji 1:1 (kwadrat), która niebawem może stać się obowiązującym standardem wśród urządzeń mobilnych.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Intuicja podpowiada mi, że wzrośnie zapotrzebowanie na personalizowane materiały wideo, bowiem treści tego typu przynoszą wyższą konwersję, oraz na marketing wykorzystujący VR, ze względu na rosnącą dostępność urządzeń.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Po raz kolejny padnie magiczne hasło: mobile. W nadchodzącym roku jest to o tyle ważne, że większość ruchu będzie już generowana przede wszystkim w ten sposób.

Dodatkowo warto śledzić udział materiałów o krótkiej żywotności (tzw. wideo efemeryczne), ponieważ ich głównym motorem napędowym jest tzw. Syndrom FOMO (Fear of Missing Out), na który cierpi istotna część użytkowników internetu i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

————————————————-

Andrzej Goleta
Digital Marketing Specialist w agencji interaktywnej Adexon

Najważniejszy sukces 2017

Duży wzrost procentowy wykorzystania formatu video porównując z 2016 rokiem oraz największy wzrost wśród innych formatów, również duży wzrost CTR, przy niskich CPC.

Najciekawsze trendy w 2017

Dostępność mniej zaawansowanych formatów rich mediowych z elementami video na zwykłej powierzchni reklamowej w systemie Programmatic.

Ocena obecnej kondycji branży

Bardzo progresywnie wzrasta zapotrzebowanie na formaty video oraz bardziej sukcesywne formaty rich media. Idzie to w dobrym kierunku oraz powoduje stworzenie bardziej jakościowego i angażującego przekazu. Wspomniane formaty cieszą się coraz większą popularnością, co daje firmom możliwość wyjścia poza zwykły display i osiągnięcie wysokiego współczynnika CTR.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Jak wiemy Google w 2018 wprowadzi własny system adblockowy do swojej przeglądarki Google Chrome. Stąd też wydawcy będą musieli jeszcze bardziej skupić się na jakości i powierzchni reklamowej. Z kolei dla reklamodawców wyzwaniem będzie przygotowanie materiału, który wyróżni się na tle innych i będzie utrzymywał wysokie CTR.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

W 2018 roku zapewne video będzie stale jednym z najczęściej wykorzystywanym formatów, na tle innych.