Zapomnij o ośmiornicy Paul. Dzięki Big Data poznamy wyniki zimowej Olimpiady w PyeongChang

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Zapomnij o ośmiornicy Paul. Dzięki Big Data poznamy wyniki zimowej Olimpiady w PyeongChang

Ośmiornica Paul podczas Euro 2008 oraz Mundialu 2010 zrobiła prawdziwą furorę trafnie typując wyniki meczów. Spełnione prognozy głowonoga można przypisać zbiegowi okoliczności, jednak przewidywania oparte o analitykę danych to dużo więcej niż łut szczęścia.

Firma Cloud Technologies, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analiz wielkich zbiorów cyfrowych informacji, postanowiła sprawdzić kto podczas tegorocznej Olimpiady ma największe szanse medalowe. Według warszawskiej spółki, Polska zdobędzie na zbliżających się igrzyskach 7 medali, w tym 5 złotych i zajmie 10. miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 będą składać się ze 102 konkurencji w 15 dyscyplinach sportowych. W tegorocznej imprezie zadebiutują cztery nowe konkurencje: snowboard - big air, curling mixed doubles, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim i zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim, a odbędą się one w południowokoreańskim PyeongChang w dniach 9–25 lutego. Czy te Igrzyska będą dla Polski historycznym sukcesem czy jednak poczujemy niedosyt? Cloud Technologies postanowiła to sprawdzić. Notowana na NewConnect spółka, która specjalizuje się w skomplikowanych analizach wielkich wolumenów danych, określanych mianem Big Data, wzbogaciła dotychczasowe modele analityczne rozwijane na uniwersytetach wykorzystywane do prognozowania wyników medalowych o autorski wskaźnik zainteresowania sportami zimowymi wśród internautów. Okazuje się, że pomiędzy popularnością zimowych dyscyplin sportowych a liczbą zdobytych medali istnieje wyraźna korelacja.

Triumf Norwegii i Niemiec

Zwycięzcą klasyfikacji medalowej Olimpiady w PyeongChang będzie Norwegia, nieznacznie pokonując Niemcy. Oba państwa zdobędą po 11 złotych medali. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów, którzy w Soczi na najwyższym stopniu podium stawali tylko 8 razy, będzie to znaczna poprawa. Na czele klasyfikacji mają znaleźć się również Stany Zjednoczone, które zdobędą najwięcej, bo aż 32 medale, oraz Kanada, zdobywając 28 medali. Obie reprezentacje poprawią swój łączny dorobek, ale w stosunku do poprzedniej Olimpiady wypadną gorzej w kategorii złotych krążków. Największy progres w ilości podiów zanotują gospodarze igrzysk. Korea Południowa zdobędzie 16 medali, o 8 więcej niż 4 lata temu. Trzy „złota” więcej niż na ostatniej Olimpiadzie zdobędą również Czesi, którzy tym samym wyprzedzą Polaków w tabeli. Nasza reprezentacja poprawi swoją zdobycz z Soczi i znajdzie się na 10 miejscu. Biało-czerwoni powinni zakończyć zmagania w Korei Południowej z 7 krążkami, z których 5 będzie złotych.

Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich w PyeongChang

Największym przegranym tegorocznych zawodów będzie oczywiście Rosja. Przypomnijmy, że MKOl po aferze dopingowej zawiesił Rosjan, którzy nie będą mogli wystąpić na igrzyskach w PyeongChang w barwach swojego kraju. Zakaz wystawiania własnej reprezentacji przez MKOl i przyzwolenie dla części sportowców na wystąpienie pod flagą olimpijską, a więc flagą neutralną, znacznie ogranicza ich szanse medalowe. Model Cloud Technologies prognozuje, że na konto rosyjskich sportowców powędruje jedynie 12 medali. Z wyników niezadowoleni powinni być również Holendrzy, którzy swój dorobek z Soczi pomniejszą o 4 krążki, oraz Chińczycy, którzy powinni zdobyć 11 medali, ale żadnego złotego.

Internauci pod lupą

Model Cloud Technologies opiera się i rozwija dotychczasową literaturę dotyczącą analiz i prognoz sportowych. Z braku dostępnych danych, naukowcy zwykle pomijali zainteresowanie sportem w krajach biorących udział w Olimpiadach. – Przy budowie modelu Cloud Technologies, użyto danych OnAudience.com dotyczących zainteresowań internautów z prawie każdego kraju na świecie. Tego typu dane na co dzień wykorzystujemy m.in. w precyzyjnie targetowanych internetowych kampaniach reklamowych. Analizując odsetek osób czytających o sporcie ogółem i o sportach zimowych, stworzyliśmy wskaźnik zainteresowania Olimpiadą Zimową. Analiza pokazała, że jest on istotnie skorelowany z osiągnięciami medalowymi i znacznie poprawia jakość modeli predykcyjnych – wyjaśnia Piotr Prajsnar, prezes zarządu Cloud Technologies.Stworzony przez nas model wskazuje, że najbardziej zainteresowani sportem, ze szczególnym uwzględnieniem sportów zimowych, są znani z zamiłowania do aktywności fizycznej i kibicowania Czesi i Hiszpanie. Co ciekawe laureaci Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018, Norwegia i Niemcy zajęli odpowiednio 8 i 25, a Rosjanie, prognozowani jako najwięksi przegrani w rankingu zainteresowania sportem zajęli dopiero 169 miejsce – mówi Przemysław Siemaszko, Data Scientist w Cloud Technologies oraz doktorant SGH.

Polacy w tym zestawieniu również znaleźli się wysoko. Przypadło nam 9. miejsce pomiędzy Norwegią a Węgrami. Po drugiej stronie tabeli znaleźli się mieszkańcy krajów arabskich, afrykańskich i, co ciekawe, Monakijczycy.

Przy tworzeniu modelu przeanalizowane zostały wyniki wszystkich Olimpiad Zimowych od 1960 roku. Poza wskaźnikiem zainteresowania, przy prognozach pod uwagę brane były między innymi zamożność kraju, populacja, powierzchnia i klimat. - Wpływ poszczególnych zmiennych był bardzo intuicyjny. Kraje większe i bogatsze zdobywają więcej medali. Cieplejszy klimat wiąże się z mniejszymi osiągnięciami na zimowych Olimpiadach. Analiza pokazała również, że istotną zmienną jest wskaźnik demokratyzacji. Im mniej autorytarny kraj, tym większa szansa na podia. Co ciekawe, przy analizach olimpiad letnich efekt był odwrotny - kraje komunistyczne i objęte dyktaturą spisują się w nich lepiej. – dodaje Przemysław Siemaszko.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij