L - Location-based advertising (Encyklopedia Marketingu)

L - Location-based advertising (Encyklopedia Marketingu)

Czym jest location-based advertising? Jaka jest jego definicja? Aby przybliżyć wam to i wiele innych zagadnień stworzyliśmy encyklopedię pojęć marketingowych. Poniżej kolejne hasło.

fot. unsplash.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Zobacz inne odcinki cyklu Encyklopedia Marketingu >

Location-based advertising

 [Piotr Michalak:] Location-based advertising – nowa forma reklamy łącząca dane o lokalizacji użytkowników smartfonów z reklamą mobilną. Polega ona na wybraniu odbiorców reklamy na podstawie ich aktualnej lub historycznej lokalizacji.

Smartfon źródłem danych

To, co jest dla nas charakterystyczne to fakt, że odwiedzając poszczególne miejsca mamy przy sobie telefon komórkowy, a na nim zainstalowane aplikacje mobilne, w tym te korzystające z danych o położeniu poprzez aktywne czujniki GPS, Wi-Fi czy Bluetooth. W ten sposób możliwe jest zebranie dokładnych danych o lokalizacji naszego smartfona i wykorzystanie ich do targetowania kampanii reklamowych. Dzięki temu uwzględniamy zainteresowania odbiorców wykazywane w świecie rzeczywistym.

Dobór odbiorców reklamy na podstawie aktualnej i historycznej lokalizacji

Jednym z podstawowych przykładów technologii wykorzystywanej w location-based advertising jest geofencing, gdzie poprzez stworzenie wirtualnej granicy na określonym obszarze geograficznym wyznaczamy grupę odbiorców reklamy - osoby, które przebywają lub przebywały na tym obszarze. Geofencing, zwany też geogrodzeniem, działa w oparciu o takie technologie łączności bezprzewodowej, jak GPS, RFiD, Wi-Fi czy Bluetooth.

Zaawansowany poziom rozwoju rozwiązań wykorzystujących geofencing pozwala na docieranie z reklamą nie tylko do konsumentów, którzy w danym momencie znajdują się we wskazanej lokalizacji, ale i tych, którzy przebywali w niej np. miesiąc czy 2 tygodnie temu. Co więcej, możliwe jest wyznaczenie takich obszarów z bardzo dużą precyzją, np. do 100 m. Dzięki temu marki mogą wysłać reklamę do osób, które np. tydzień temu były w kawiarni, określonej sieci sklepów lub w zeszłym miesiącu odwiedziły kino.

Dotarcie do nowych grup klientów

Informacje o lokalizacji wnoszą do reklamy internetowej nowy sposób targetowania - zamiast kierowania opartego na podstawie odwiedzanych witryn internetowych, kierujemy reklamę na podstawie faktycznie odwiedzanych miejsc, np. określonych galerii handlowych, restauracji czy obiektów kulturalnych. Pozwala to dotrzeć z ofertą marki do osób poszukujących konkretnego produktu lub usługi w świecie rzeczywistym. Stwarza to dużą szansę dotarcia do nowych grup klientów m. in. dla biznesów działających internetowo. Sklep sprzedający obuwie online może w ten sposób precyzyjnie dotrzeć do osób zainteresowanych kupnem butów - użytkowników smartfonów odwiedzających w ostatnim czasie stacjonarne sklepy obuwnicze. Dla sklepów działających stacjonarnie jest to również, dostępny wcześniej tylko dla e-commerce, remarketing - skierowanie reklamy do osób, które już odwiedziły daną placówkę i inicjowanie kolejnego zakupu.

Nowy pomiar skuteczności reklamy

Location-based advertising to już nie tylko nowe możliwości targetowania reklam, ale i nowe wskaźniki skuteczności kampanii. Tak jak technologia łączności bezprzewodowej pozwala na tworzenie grup odbiorców reklam na podstawie odwiedzanych przez nich miejsc, tak możliwe staje się sprawdzenie ich efektywności w offline. Reklamodawcy otrzymują nowy wskaźnik skuteczności - wiedzą, ilu odbiorców reklamy nie tylko kliknęło w reklamę, ale przede wszystkim, ilu z nich fizycznie odwiedziło ich sklep czy restaurację.

Jak taki proces wygląda w praktyce? W przypadku platformy Cluify jest to wybór odbiorców reklamy poprzez zaznaczenie miejsc na mapie, np. pobliskiej poczty, restauracji, określonych sklepów czy nawet kurortu narciarskiego i wskazanie interesującego przedziału czasu (możliwy jest wybór dat do 3 miesięcy wstecz). To proste jak wbicie pinezki w miejsce na papierowej mapie, które chcielibyśmy odwiedzić w czasie wycieczki. Do tak określonej grupy odbiorców użytkownik może wysłać reklamę swoich produktów lub usług. Robi to za pomocą kilku kliknięć w panelu, a po jej zakończeniu widzi, ilu nowych odwiedzających pozyskał i jak ten ruch rozkładał się w czasie.

Dane o lokalizacji są w tym przypadku odpowiednikiem plików cookie dla naszej aktywności w świecie rzeczywistym i zbierane są w sposób zupełnie nieinwazyjny dla posiadaczy telefonów komórkowych. Do określania położenia smartfona nie musi być wykorzystywany sygnał GPS, który mocno wpływa na “żywotność” baterii, ale na przykład czujnik sieci Wi-Fi czy Bluetooth.

Przykłady wykorzystania:

  • kampania remarketingowa, do osób, które odwiedziły w przeszłości sklep stacjonarny
  • dotarcie z reklamą do osób odwiedzających punkt konkurencji
  • reklama produktu luksusowego skierowana do osób odwiedzających restauracje typu premium
  • reklama promująca nową markę odzieżową skierowana do osób odwiedzających określone butiki
  • reklama lokalnego sklepu skierowana do osób odwiedzających pobliskie punkty usługowe, np. pocztę
  • reklama kolekcji narciarskiej skierowana do osób przebywających w kurortach narciarskich

 

Autor definicji:

Piotr Michalak
Product Owner Cluify (Grupa Datarino)

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij