Idealny weekend to rodzinny spacer na świeżym powietrzu oraz czas spędzony z mediami i komputerem. 39 proc. Polaków planuje lub robi w weekendy e-zakupy

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Idealny weekend to rodzinny spacer na świeżym powietrzu oraz czas spędzony z mediami i komputerem. 39 proc. Polaków planuje lub robi w weekendy e-zakupy

Agencja mediowa Starcom wraz z Allegro.pl, przyjrzeli się zwyczajom weekendowym Polaków. W badaniu przeanalizowane zostały sposoby spędzania czasu, ulubione weekendowe czynności oraz to w jaki sposób w wolne dni korzystamy z mediów i kanałów komunikacji.

Z badania wynika, że ponad 60 proc. respondentów uważa weekendy za lepsze od reszty tygodnia, ale tylko co piąty z nas czeka na nie z utęsknieniem. 40 proc. badanych planuje z wyprzedzeniem co będzie robić w weekendy, ale jedynie 17 proc. z nas udaje się te plany z reguły zrealizować. Cała reszta (60 proc.) albo nie ma żadnych planów, albo działa spontanicznie.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Symbolem idealnego weekendu dla Polaków jest zwyczajny spacer na świeżym powietrzu, który tylko nieznacznie wyprzedza tzw. „święty spokój” i dłuższy niż zwykle sen. Tylko co piąty Polak za symbol idealnego weekendu uznaje lepszy, dwudaniowy obiad czy też imprezę.

W praktyce, w dużej części Polacy spędzają weekend w sposób zbieżny z deklaracjami. Ponad 60 proc. spędza ten czas z rodziną i najbliższymi, w większości również na świeżym powietrzu, prawie połowa z nas w weekendy również nadrabia zaległości związane ze snem. Ważne miejsce na liście najczęstszych sposobów spędzania weekendów mają również media, a dokładnie dwa rodzaje czynności: oglądanie treści video (59 proc.) oraz korzystanie z komputera i internetu (56 proc.)

 

Co ciekawe, sposób spędzania weekendów zmienia się istotnie w zależności od tego czy i jak dana osoba podchodzi do ich planowania. Osoby, które robią takie plany i następnie udanie je realizują, znacznie częściej od średniej wybierają się w weekendy na większe zakupy czy też zajmują się domem, ale również – spędzają je przed komputerem i w internecie, czy z telewizorem. Osoby, które przyznają że ich weekendowe plany nie zawsze uda się w całości zrealizować, istotnie częściej od średniej, spędzają weekend na imprezach, ale i na odpoczynku, czyli dłuższym śnie (co może tłumaczyć dlaczego nie wszystkie plany są realizowane). Osoby działające w weekendy spontanicznie, znacznie częściej spotykają się z przyjaciółmi, rodziną i wybierają świeże powietrze. Z kolei osoby nie robiące żadnych planów, dłużej śpią i odpoczywają, faktycznie nie robiąc w weekend nic szczególnego.

- Widzimy, że osoby deklarujące planowanie konkretnych czynności w weekend, najczęściej mają na myśli obowiązki związane z prowadzeniem domu, takie jak zakupy czy sprzątanie. Część respondentów podchodząca z większą elastycznością do spędzania czasu w weekendy, deklaruje natomiast, że poświęcają się wtedy przyjemnościom takich jak odpoczynek, spotkania czy spacery – mówi Wiktor Skokowski, dyrektor ds. komunikacji i biznesu z agencji mediowej Starcom.

MEDIA

Korzystanie z mediów, niezależnie od segmentów jest istotną formą spędzania weekendów. W przypadku internetu 56 proc. respondentów deklaruje, że w weekendy zagląda do ulubionych miejsc w sieci, czyli rozwija swoje zainteresowania. W weekendy, internet służy również do przeglądania ofert sklepów i robienia w nim zakupów. Takie zachowania deklaruje 39 proc. ankietowanych. Co ciekawe, odsetek ten znacznie rośnie w zależności od tego, czy dana osoba planuje swoje weekendy, czy też działa spontanicznie, tudzież – nie robi nic sensownego. Wskaźnik ten jest bowiem najwyższy wśród tych pierwszych (53 proc.), najniższy zaś wśród tych ostatnich (30 proc.).

- Weekendy w kategorii e-commerce mają dwojakie oblicze. Przeważnie ruch w naszym serwisie jest nieco niższy w soboty, co tłumaczyć można tym, że Polacy spędzają ten czas z rodziną, na spacerach i poza domem, w tym również, w galeriach handlowych, konkurujących z e-handlem. W niedzielę zaś ruch oraz sprzedaż na Allegro istotnie rośnie, szczególnie w późnych godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Może to wynikać zarówno z efektu odwróconego ROPO, jak i tego, że Polacy mają wtedy więcej czasu. Koniec weekendu sprzyja planowaniu oraz finalizacji zakupów – komentuje Adam Szałamacha, brand manager w Allegro.pl.

W przypadku telewizji, badani podkreślają, że w weekendy mogą oglądać to, co chcą, a niekoniecznie to, co „akurat leci”, pozwalają sobie również posiedzieć na kanapie do późna. 38 proc. respondentów zdarza się w weekendy przysnąć przed włączonym telewizorem.

- Respondenci w badaniu potwierdzili prawidłowość jaką posiadamy z danych telemetrycznych. Weekendy w porównaniu do dni pracujących są ważniejsze jeśli chodzi o oglądanie telewizji. W weekendy średnia minutowa oglądalność TV wynosi 236 minut, a w tygodniu pracującym 188 minut (źródło NAM, TG: 16-49). Co ciekawe zarówno w przypadku telewizji jak i internetu w weekendy widoczne są funkcje „socjalizujące” – 49 proc. ankietowanych pokazuje innym domownikom ciekawe rzeczy znalezione w sieci, zaś 39 proc. z nas rozmawia z domownikami na temat tego, co właśnie zobaczyli w telewizji (szczególnie, że 46 proc. z nas ogląda TV w weekendy z kimś, a nie samemu) – mówi Wiktor Skokowski.

Badanie z serii HX Study przeprowadzone na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1042 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości. Metoda: CAWI.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij