Wystartowała 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Art Moves

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Wystartowała 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Art Moves

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves odbywa się w Toruniu po raz jedenasty. W tym roku impreza organizowana jest pod hasłem „Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?”.

W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Bilbordowe wystawy odbywają się od Teheranu, Mexico City, po Paryż, Los Angeles i Nowy York. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves jest pierwszym i jak na razie jedynym na świecie cyklicznym festiwalem promującym tego rodzaju sztukę.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Współcześnie mamy do czynienia z wszechobecną, jawną lub ukrytą reklamą oraz propagandą – mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu.

Sztuka bilbordowa jest jak odtrutka, wytchnienie i chwila na refleksję w tym oszalałym, zapędzonym świecie. Bilbord ma szeroki zasięg działania, dociera do wszystkich, jest prodemokratyczny i egalitarny, przekracza życiowe i informacyjne nisze, w których funkcjonują ludzie. Zamienia miasto w wielką galerię sztuki, gdzie za darmo 24h / 7 dni w tygodniu można korzystać ze sztuki.

– Festiwal ma 3 poziomy oddziaływania – mówi Joanna Górska z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu – wymyślamy temat i kierujemy go do artystów z całego świata, którzy odpowiadają na nasze pytanie, tworząc własne prace. Najlepsze prace prezentujemy w przestrzeni miejskiej Torunia. A widzowie, inspirując się pracami, mogą znaleźć swoje własne pomysły na festiwalowy temat. Łączymy więc to, co globalne z tym, co lokalne. – dodaje Górska. 

W ramach tegorocznej edycji festiwalu na bilbordach, citylightach i ekranach LED są prezentowane prace artystów z całego świata, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?”. Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęły w sumie 1024 prace, nadesłane przez 562 artystów z 76 krajów świata. Otrzymano prace z Ukrainy, USA, Tajwanu, Filipin, Rosji, Kuby, Wielkiej Brytanii, Iranu i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymano z Rosji i Iranu. Pokazuje to, że twórcom z tych państw szczególnie bliskie jest tegoroczne hasło konkursowe.

Jury w składzie: Christine Wong Yap / artystka / Nowy York, Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA, Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Joanna Górska / artystka, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves / Toruń wyróżniło 10 prac, które są pokazywane na bilbordach do 9 października 2018. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorkami są Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen z Tajwanu i to one otrzymały Główną Nagrodę Konkursu w wysokości 5000 PLN.


Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen / Tajwan

Zwycięska praca pokazuje paradoks współczesnej kultury. Jeszcze niedawno wydawało się nam, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, gdzie tryumfuje demokracja, prawa człowieka są chlebem powszednim, pławimy się w dobrobycie, a przyszłość będzie jeszcze tylko lepsza. Okazało się jednak, że był to tylko sen, z którego zaczynamy się budzić, a realna rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i w coraz większym stopniu ujawnia swoje ciemne strony. Cyfrowa rzeczywistość, w której na co dzień spędzamy zatrważająco dużo czasu, zaczyna się nam zlewać ze światem realnym. To, co do niedawna wydawało się nam rajem wolności, darmowego dostępu do informacji i cyfrowych dóbr, okazuje się czymś zupełnie innym. Internet to miejsce, gdzie nieustannie jesteśmy śledzeni, poddawani presji i propagandzie, a potajemnie pozyskiwane o nas informacje są wykorzystywane do niejasnych celów. Niestety przypomina to stare powiedzenie „Nie ma nic za darmo”. Ten paradoks doskonale uchwyciły w swojej pracy tajwańskie artystki. Okazuje się, że za to, co pozornie darmowe, czyli wifi, możemy zapłacić bardzo wysoką cenę.

Przytłoczeni fake newsami i wylizolowani w bańkach informacyjnych, przestajemy odróżniać życie od kłamstwa – doskonale pokazuje to praca mołdawskiego artysty Cristiana Brinza.


Cristian Brinza / Mołdawia

Może powinniśmy pogodzić się z naszym cyfrowym uzależnieniem i zaktualizować klasyczny obraz oraz nadać mu kształt, zaproponowany przez polskiego artystę Łukasza Mesjasza?


Łukasz Mesjasz / Polska

Może jednak jesteśmy w stanie znaleźć antidotum na ciemną stronę cyfrowego świata? Pora zacząć używać własnego rozumu i zadawać więcej pytań.


Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska | Anthony Burrill / Wielka Brytania

Może warto uwierzyć we własną podmiotowość, odszukać w sobie siłę i przestać żyć pod dyktando innych? Może warto nie porzucać nadziei? Może wbrew temu, czym usiłuje nas uwieść zalgorytmizowana rzeczywistość, to, co najlepsze jeszcze przed nami?


Joanna Górska (Galeria Rusz) / Polska | Lakwena Maciver / Wielka Brytania

Nie tylko artyści mierzyli się z festiwalowym hasłem – do tworzenia włączyli się również nasi widzowie – w ramach Art Moves Workshop odbyły się warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej, są również dostępne specjalne, interaktywne bilbordy, dzięki którym odbiorcy mogą aktywnie włączać się w festiwalowe działania.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu eksponowane są prace 20 artystów z 11 państw.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Festiwal jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij