PMR: Rosnąca konkurencja na rynku sprzedaży internetowej w Polsce [raport]

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
PMR: Rosnąca konkurencja na rynku sprzedaży internetowej w Polsce [raport]

Zdecydowana większość dużych firm obecnych na polskim rynku sprzedaży detalicznej posiada już swoje sklepy internetowe, a liczba sklepów prowadzących działalność tylko w sieci jest bardzo wysoka. Rynek ten wart jest już prawie 50 mld zł – wynika z raportu PMR.

Lato 2018 roku przyniosło informacje o pojawieniu się na rynku e-commerce dwóch nowych graczy: niemieckiego multibrandowego konceptu odzieżowego aboutyou.pl, który oficjalnie uruchomił swój sklep internetowy w Polsce oraz otwarcie e-sklepu przez jednego z większych graczy na rynku odzieży i obuwia w Polsce, sieć Peek & Cloppenburg. Chociaż wydarzenia te zostały odnotowane na rynku, to należy podkreślić, że czasy kiedy samo uruchomienie e-sklepu było nagradzane zainteresowaniem klientów już minęły.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Coraz większe znaczenie na rynku odgrywa jakoś obsługi, czym e-commerce nie różni się od zakupów w sklepach stacjonarnych. Wszelkie kwestie związane z obsługą zamówienia, płatności i dostawy weszły na pierwszy plan, a e-sklepy aktywnie pracują na rozwinięciem sieci punktów odbioru, wprowadzeniem dostawy tego samego dnia oraz kuszą klientów darmowymi dostawami i zwrotami – wszystko po to aby zakupy w internecie były maksymalnie wygodne i bezproblemowe.

Sierpień br. przyniósł uruchomienie przez Allegro usługi abonamentowej Smart. Umożliwia ona wykupienie półrocznego lub rocznego pakietu dostaw do paczkomatów i punktów odbioru. W ciągu pierwszego tygodnia od uruchomienia usługi skorzystało z niej 100 tysięcy klientów, co wskazuje na rosnącą gotowość konsumentów do wiązania się z e-sklepami na dłużej niż podczas jednorazowych zakupów. Wprowadzenie tej usługi może być także odpowiedzią Allegro na naciskającą konkurencję: szybko rośnie popularność AliExpress, Amazon właśnie uruchomił Amazon Prime Video w polskiej wersji językowej i wejście Amazona z pełną ofertą na polski rynek wydaje się kwestią czasu, a w 2017 r. dwóch graczy uruchomiło platformy marketplace – Carrefour i Empik. O rosnącym zagrożeniu ze strony konkurencji świadczy także fakt, że Allegro naciska na rząd w sprawie zwiększenia ściągalności podatku VAT z przesyłek z Chin, co głównie uderzyłoby w kupujących na AliExpress.

Mimo wszystko, wydaje się, że polski rynek sprzedaży internetowej wciąż ma obszary oczekujące na zagospodarowanie. Segmentem o największym potencjale jest oczywiście rynek spożywczy, gdzie kanał internetowy odpowiada za mniej niż 0,5% rynku. Chociaż ostatnie lata pokazały, że na tym etapie rozwoju jest to oferta jedynie dla dużych aglomeracji (wycofanie Tesco z szeregu mniejszych miast), to nawet tam rynek ma wciąż olbrzymie perspektywy wzrostu. Pojawia się na nim wiele nowych konceptów (np. firmy dostarczające produkty z wybranych sklepów spożywczych) oraz sposobów dostawy (dynamiczny rozwój sieci lodówkomatów w Warszawie). Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się też uruchomienie sklepów internetowych przez popularne sieci dyskontów Biedronka i Lidl. Ta druga sieć planuje już nawet uruchomienie e-sklepu, we współpracy z firmą Inpost, która ustawi paczkomaty pod sklepami Lidla.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij