Polski hymn na siedem lokomotyw – wzruszające życzenia od Kolei Litewskich

Polski hymn na siedem lokomotyw – wzruszające życzenia od Kolei Litewskich

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Koleje Litewskie złożyły Polsce życzenia w nietypowy sposób. Polski hymn odegrało siedem lokomotyw.

Koleje Litewskie „Lietuvos geležinkeliai“ przesłały oryginalny prezent z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej – hymn narodowy w wykonaniu septetu lokomotyw. Oryginalnemu wykonaniu dyrygować zgodził się maestro Zbigniew Lewicki.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Zadania wydobycia jednolicie brzmiącego utworu z siedmiu lokomotyw podjął się dyrygent, wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

Przede wszystkim, chcę dołożyć się do życzeń – jestem litewskim Polakiem, dlatego to święto jest dla mnie ważne – mówił dyrygujący lokomotywom muzyk.

Proces nie był łatwy i wymagał skupienia całego zespołu. Jego możliwości spółka „Lietuvos geležinkeliai“ przetestowała na początku tego roku, gdy maestro Donatas Katkus razem z lokomotywami i ich maszynistami wykonał hymn litewski ku uczczeniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę.

Według słów dyrektora spółki „Lietuvos geležinkeliai“, najwięcej wysiłku trzeba było włożyć w wybór lokomotyw i różnych tonacji ich dźwięków. Przygotowania do realizacji pomysłu trwały ponad miesiąc.

Spośród wszystkich posiadanych pociągów – zarówno pasażerskich, jak i towarowych, musieliśmy skrzętnie wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach. To naprawdę trudne zadanie, jednak efekt końcowy zadziwił nas wszystkich – chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy. Oczywiście wybieraliśmy też najbardziej muzykalnych maszynistów – o kulisach przygotowań mówił Mantas Bartuška, dyrektor generalny spółki „Lietuvos geležinkeliai“.

PS

Polska Fundacja Narodowa w ramach promocji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosiła do współpracy światowej sławy aktora i reżysera – Mela Gibsona. W spocie „Celebrate 100 years of Poland regaining independence" wolność jest porównana do domu – bezpiecznego, ciepłego i rodzinnego miejsca. Z panoramy Warszawy usunięty został Pałac Kultury i Nauki, co zauważyli internauci.

PS2

Na polskie tory wyjechało 20 lokomotyw PKP Intercity ozdobionych okolicznościową, biało-czerwoną grafiką. W ten sposób przewoźnik aktywnie uczestniczy w obchodach stulecia odzyskania niepodległości.

PS3

Z okazji Święta Niepodległości w Warszawie na zabytkowym słupie ogłoszeniowym przytwierdzono biało-czerwone kokardy. Każdy może je wziąć i przypiąć do kurtki czy płaszcza.

PS4

Wieża Sanktuarium na Jasnej Górze zyska całkiem nowe oświetlenie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. Już 4 listopada odbędzie się inauguracja oświetlenia wieży, która rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij